Jakie soczewki kontaktowe dla krótkowidza?

soczewki dla krótkowidza

Krótkowzroczność to najbardziej powszechna wada wzroku sprawiająca, że równoległe promienie świetlne wpadające do oka po przejściu przez ośrodki optyczne oka załamują się nie na lecz przed siatkówką, a powstający na siatkówce obraz przedmiotów położonych daleko jest nieostry. Odpowiedzialne za ten stan mogą być:

  • zbyt długa gałka oczna,
  • zbyt duża siła łamiąca rogówki lub soczewki.
 
 
  • Soczewki kontaktowe dla osób z krótkowzrocznością to przede wszystkim te, o ujemnych mocach optycznych.
  • Soczewki dla krótkowidzów występują we wszystkich trybach stosowania: jako jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne.
  • Na rynku dostępnych jest tak wiele różnorodnych produktów, więc każdy znajdzie coś dla siebie - także osoba o bardzo dużej wadzie wzroku.
  • Należy pamiętać o regularnych wizytach u okulisty i drobnych, codziennych czynnościach, pozwalających utrzymać wzrok w dobrej kondycji. Jakie to czynności? Przeczytasz o tym w 10 sposobów jak dbać o oczy.
 
oko krótkowzroczne
 

oko krótkowzroczne bez korekcji

 

Osoby krótkowzroczne widzą niewyraźnie przedmioty znajdujące się w oddali, natomiast wyraźnie z bliska. Dodatkowo mogą skarżyć się na: gorsze widzenie o zmierzchu i w nocy (z powodu szerszej źrenicy), konieczność mrużenia oczu podczas patrzenia w dal, czołowe bóle głowy.

 

Dobór soczewek jako metody korekcji krótkowzroczności

Jednym ze sposobów korekcji krótkowzroczności jest zastosowanie soczewek kontaktowych o minusowych mocach. Są to soczewki wklęsłe, które w swojej środkowej części są cieńsze niż na brzegu. Soczewka tego typu rozprasza światło przemieszczając punkt skupienia na siatkówkę. Ze względu na tryb wymiany soczewki dla krótkowidzów występują w wersjach:

 
soczewki kontaktowe a krótkowzroczność
 

oko krótkowzroczne z korekcją

 

Korekcja krótkowzroczności niezależnie od jej stopnia

Moc soczewek kontaktowych w porównaniu do mocy okularów może się różnić. Związane to jest z faktem, że soczewka kontaktowa zakładana jest bezpośrednio na oko przez co promienie światła załamują się w innej odległości od siatkówki niż w przypadku soczewek okularowych, które są oddalone od oka o około 10 - 13 mm. Różnica mocy między soczewkami kontaktowymi, a okularowymi występuje w przypadku korekcji powyżej 3,25 Dioptrii (do tej wartości moce okularowe i soczewek kontaktowych są takie same). Przy krótkowzroczności soczewka kontaktowa powinna mieć mniejszą moc niż odpowiednia soczewka okularowa, a różnica mocy jest tym większa im większa jest moc soczewki okularowej.

Dostępne na rynku soczewki kontaktowe umożliwiają korekcję nawet bardzo wysokiej krótkowzroczności, bo aż do -30 Dioptrii. Tak dużą możliwość korekcji posiadają soczewki Zero 6 Sphere RX.

 

Uwagi dodatkowe

Przy krótkowzroczności bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne gdyż wada ta może z czasem się pogłębiać, szczególnie gdy nadwyrężamy wzrok i nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny pracy wzrokowej (czytanie w pozycji siedzącej, trzymanie tekstu w odpowiedniej odległości, dobre oświetlenie miejsca pracy i stosowanie przerw podczas długotrwałej pracy z bliska). Przeprowadzone badania naukowe dowodzą, że brak lub za słaba korekcja krótkowzroczności przyczynia się do jej pogłębiania.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [3] Styszyński A. Korekcja wad wzroku - procedury badania refrakcji. α-medica press. 2007
 
 

Udostępnij: