Soczewki kontaktowe

Czym jest przepuszczalność tlenu w soczewkach kontaktowych i dlaczego jest ważna?

przepuszczalność tlenu w soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe charakteryzują się fizycznymi cechami, które pomagają przy dobrze tych odpowiednich do pacjenta. Gazoprzepuszczalność oraz tlenotransmisyjność to parametry mające bezpośredni związek z transportem tlenu przez powierzchnię materiału soczewki kontaktowej do rogówki.

Czytaj więcej

Co znajduje się w płynach do soczewek kontaktowych? Poznaj ich skład!

skład płynów do soczewek kontaktowych

Soczewki użytkowane w trybie dziennym wymagają odpowiedniej dezynfekcji po całym dniu ich noszenia, dlatego przez noc przechowywane są w pojemniczku z płynem. Pielęgnacja i czyszczenie soczewek kontaktowych to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie bakteryjnym infekcjom oczu. Dobrze dobrany płyn do soczewek powinien skutecznie usuwać wszystkie nagromadzone na ich powierzchni zanieczyszczenia, a także składniki filmu łzowego (np. białka czy lipidy) oraz zapobiegać tworzeniu się osadów podczas noszenia.

Czytaj więcej

Zobacz, którzy piłkarze noszą soczewki kontaktowe

piłkarze w soczewkach kontaktowych

Mundial 2022 w Katarze na nowo obudził emocje wśród kibiców piłki nożnej. Przy okazji tego wydarzenia pojawia się wiele tematów pobocznych i ciekawostek dotyczących największych gwiazd futbolu. My postanowiliśmy przyjrzeć się piłkarzom, którzy noszą soczewki kontaktowe. Stanowią oni świetny przykład na to, że wada wzroku nie musi stanowić przeszkody dla osób aktywnych fizycznie. Zobacz w naszym artykule, jak wybrać soczewki dla sportowców.

Czytaj więcej

Dziecko u okulisty ... czy optometrysty?

dziecko u okulisty i optometrysty

Problemy oczu występują u dzieci coraz częściej. Badania wskazują, że nawet 20% maluchów do 14. roku życia doświadcza problemów ze wzrokiem. Odsetek ten rośnie aż do 60% po ukończeniu 16 lat. To pokazuje, jak ważna jest profilaktyka i regularne badanie wzroku u dzieci. Wbrew pozorom, dziecko u okulisty nie musi być przestraszone. W tym tekście podpowiadamy, jak przygotować dziecko do wizyty u okulisty, kiedy zdecydować się na pierwsze badanie oraz opowiemy, jak wygląda badanie u małych pacjentów w różnym wieku.

Czytaj więcej

Dlaczego stosowanie płynu to podstawa pielęgnacji soczewek?

po co płyn do soczewek

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodny sposób korekcji wzroku dla wielu osób. Pozwalają ukryć fakt posiadania wady, umożliwiają uprawianie sportu czy też pracę przed komputerem bez konieczności zakładania okularów. Trzeba jednak pamiętać o ich pielęgnacji i o tym, że wybór płynu do soczewek może mieć wpływ na komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Czytaj więcej