10 sposobów jak dbać o oczy

jak dbać o oczy

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, wyrażają nasze myśli, emocje, odpowiadają też stanowi naszego zdrowia. Jak o nie dbać by były piękne i zdrowe? Przedstawiamy 10 sposobów na poprawę kondycji naszych oczu.

 
 
  • Istnieją łatwe, sprawdzone sposoby na to, by utrzymać oczy w dobrej kondycji.
  • Najważniejsza jest dieta - to, co jemy ma wpływ na to, jak widzimy, odpowiednia ilość snu oraz treningi - zarówno sport, jak i ćwiczenia oczu, zwłaszcza jako przerwa od pracy przy komputerze. Pozostałe wskazówki znajdziesz w poniższym artykule.
 

1. Stosuj zasadę - lepiej zapobiegać niż leczyć.

Regularne badania kontrolne przynajmniej raz w roku są istotnym elementem dbania o oczy. Podczas takiego badania nie tylko określa się wadę wzroku i dobiera odpowiednią korekcję ale ocenia się także przedni (powieki, spojówki, rogówka, soczewka, kąt przesączania) i tylny odcinek oka (badanie dna oka). Podczas rutynowego badania okulistycznego możliwe jest wykrycie chorób ogólnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz chorób okulistycznych, które w początkowym stadium przebiegają bezobjawowo, a mogą łączyć się z poważnymi konsekwencjami (jaskra, AMD).

 

2. Nakarm swoje oczy.

To, co jemy ma nie tylko bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, ale stanowi istotny czynnik w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Jak wykazują badania, dieta zawierająca: kwasy omega-3, luteinę, cynk oraz witaminy A, C i E, antocyjany, może opóźnić rozwój niektórych chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma oraz zapobiec krótkowzroczności. Urozmaicona dieta bogata w warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, orzechy i ryby jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi jak największej ilości składników i związków odżywczych zapewniających zdrowie naszych oczu.

 

3. Pracujesz przy komputerze przez wiele godzin – mrugaj.

Fizjologicznie człowiek mruga ok. 8-12 razy na minutę. Prawidłowy film łzowy jest stabilny przez minimum 15 sekund, co w przypadku takiej ilości mrugnięć zapewnia jego ciągłość. Podczas intensywnej pracy przy komputerze częstotliwość mrugnięć spada nawet do 3-4 na minutę. Powoduje to, że przedrogówkowy film łzowy ulega ścieńczeniu, a dodatkowo z powodu niekorzystnych warunków może zostać przerwany, prowadząc do uciążliwych dolegliwości związanych z suchością oczu.

 

Ćwiczenia na oczy przed komputerem

Można ich uniknąć stosując zasadę 20-20-20 polegającą na robieniu przerwy od pracy przy komputerze co 20 minut. Podczas niej należy patrzeć na punkt znajdujący się z dala od nas, minimum 6 metrów (20 stóp) przez 20 sekund. Gdy dojdzie do uczucia zmęczenia i podrażnienia oczu (zaczerwienie), można stosować krople nawilżające, najlepiej bez środków konserwujących.

 

Innym sposobem zapobiegania dokuczliwym objawom towarzyszącym długotrwałej pracy przy komputerze może być zastosowanie podstawowych zasad higieny i ergonomii miejsca pracy, min.:

  • umieszczenie monitora komputerowego w odpowiedniej odległości (50-70 cm) i o 10-20 stopni poniżej poziomu oczu (zmniejszy to wielkość szpary powiekowej i pozwoli zredukować parowanie filmu łzowego),
  • stosowanie monitorów o odpowiednio dużej przekątnej, minimum 14 cali,
  • dostosowanie wielkości czcionki pozwalającej na swobodne czytanie,
  • stosowanie adekwatnej do wady refrakcji korekcji okularowej z ochronną powłoką antyrefleksyjną,
  • robienie raz na godzinę 5 minutowych przerw od pracy przy komputerze,
  • zapewnienie odpowiedniej temperatury (20-22 stopnie), czystości i poziomu nawilżenia powietrza (powyżej 50%),
  • odpowiednie oświetlenie, najlepiej naturalne (jeżeli sztuczne, to nie skierowanie bezpośrednio na ekran monitora),
  • utrzymywanie prawidłowego poziomu płynów w organizmie.
 

4. Noś okulary przeciwsłoneczne

Chronią one oczy przed nadmiarem światła i szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Groźnymi skutkami nadmiernego nasłoneczniania oczu są: uszkodzenia plamki żółtej, zaćma, nowotwory oczu i powiek, skrzydlik czy tłuszczyk. By im zapobiec noś okulary w 100% blokujące promieniowanie UV-A i UV-B (atestowane, kupowane ze sprawdzonego źródła), dostępne w różnych odcieniach:

  • brązowy i bursztynowy - doskonale sprawdzi się u osób wrażliwych na duży blask, poprawia kontrast, zmniejsza napięcie oka, pochłania niebieskie światło poprawiając ostrość widzenia i percepcję głębi ostrości,
  • szary - jest neutralny, daje naturalny kontrast, najmniej przekłamuje odbiór barw,
  • zielony - poprawia kontrast przy słabym świetle, zmniejsza napięcie oka przy świetle jasnym,
  • żółty - poprawia percepcję i kontrast w słabym świetle, rozjaśnia obraz po zmierzchu, podczas deszczu,
  • różowy - zniekształca ostrość widzenia, podbija naturalne kolory, filtruje fale niebieskie poprawiając kontrast.
 

5. Masz wadę wzroku - koryguj ją.

Nie tylko dlatego by widzieć dobrze. Udowodniono, np. że brak lub niewłaściwa (za słaba) korekcja krótkowzroczności przyczynia się do jej progresji.

 

6. Uprawiaj sport.

Regularna aktywność i ćwiczenia fizyczne mają wpływ na usprawnienie krążenia krwi i jej dopływu do wszystkich narządów, także naczyń narządu wzroku. Uprawianie sportu jest jednym ze sposobów na obniżenie kruchości naczyń włosowatych i polepszenie jakości widzenia poprzez:

  • wzmożenie ukrwienia oka (siatkówki, naczyniówki, nerwu wzrokowego),
  • stymulację produkcji istotnej w procesie widzenia rodopsyny - barwnikowego związku chemicznego odpowiedzialnego za lepsze widzenie po zmroku.
 

7. Spa dla oczu, nie tylko dla ciała.

Masaż powiek poprawia kondycję naszych oczu. Warto wykonywać go 3 razy w tygodniu masując delikatnymi okrężnymi ruchami powieki górne oraz ruchami od środka na zewnątrz powieki dolne. Kojące dla naszych oczu mogą tez być okłady/kompresy z ziół, szczególnie z:

  • świetlika lekarskiego, który ma właściwości ściągające i przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i pomaga zmniejszyć obrzęk,
  • rumianku, działającego łagodząco i przeciwzapalne,
  • nagietka lekarskiego działającego przeciwzapalne i bakteriobójczo,
  • szałwii lekarskiej, która ma działanie bakteriobójcze, jest pomocna przy zmęczonych, podrażnionych i zaczerwienionych oczach.
 

8. Nie pal

Palenie tytoniu jest szkodliwe i łączy się z wieloma niekorzystnymi dla zdrowia oczu skutkami m.in. związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej AMD i zaćmą.

 

9. Nosisz soczewki kontaktowe - nie duś oczu, noś je zgodnie z zaleceniami.

Zbyt długie noszenie soczewek może wysuszać i podrażniać oczy powodując tym samym ból i uczucie dyskomfortu oraz doprowadzić do niedotlenienia i urazów rogówki. Pamiętaj, by móc cieszyć się z komfortu noszenia soczewek kontaktowych przez wiele lat należy bezwzględnie przestrzegać terminu ich wymiany, odpowiednio je pielęgnować preparatami do tego przeznaczonymi oraz regularnie kontrolować oczy u specjalisty.

 

Dobierz soczewki kontaktowe w zależności od terminu ich wymiany:

 
  • Moc: -10,00 do +8,00 D

Przykład jednodniowych soczewek kontaktowych, wykonane z trzeciej generacji materiału silikonowego Olifilcon B. Jedwabiste soczewki idealne dla początkującego użytkownika.

KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D

Nowej technologii soczewki dwutygodniowe dopasowujące się warunków świetlnych, chroniąc użytkownika przed oślepieniem. Soczewki z filtrami UV.

KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +6,00 D

#bioview Monthly to rozwiązanie o wysokiej przepuszczalności tlenowej (Dk/t 187,5), co w zestawieniu z uwodnieniem (47%) czyni je jednymi z najlepszych soczewek miesięcznych.

KUPUJĘ
 

10. Wysypiaj się.

Zbyt krótki sen może negatywnie wpływać na czas reakcji i koncentrację oraz na wzrok. W czasie snu wzrok, jak i całe nasze ciało, nie tylko odpoczywa, lecz także regeneruje się. Aby regeneracja była możliwa, niezbędne jest minimum 5 godzin snu. Niedostateczna regeneracja oczu podczas snu, może powodować skutki uboczne, np. skurcze powiek, uciążliwą suchość oczu. Zbyt krótki sen może także zakłócać pracę układu odpornościowego odpowiedzialnego m.in. za zwalczanie infekcji (ponieważ hamuje zdolność organizmu do wytwarzania przeciwciał).

 

Sen jest również istotny z punktu widzenia aktywności mózgu. Wspomaga plastyczność mózgu, która sprzyja procesowi uczenia się oraz przetwarzania informacji. Brak odpowiedniej dawki snu powoduje rozdrażnienie, trudności z racjonalnym myśleniem. Odpowiednia długość snu na dobę (7-9 godzin dla dorosłych, 10-11 godzin dla dzieci) zapobiega powstawaniu sińców i worków pod oczami i sprawia, że nasze spojrzenie staje się świeże i pełne blasku.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
  • [3] Zając M. Optyka okularowa. Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne. Wrocław 2003.
 
 

Udostępnij: