W Kodano.pl kupisz tanie soczewki kontaktowe i okulary renomowanych producentów. Mamy największy wybór soczewek i okularów online w Polsce, a 97% zamówień realizujemy w 24h!
Zaufało nam już ponad 100 000 Klientów, dołącz do nich i Ty!

Co oznacza krzywizna w soczewkach kontaktowych?

krzywizna w soczewkach kontaktowych

Prawidłowo dopasowana soczewka kontaktowa oprócz tego, że właściwie koryguje wadę wzroku musi też odpowiednio układać się na oku zapewniając komfort i swobodną wymianę filmu łzowego spod soczewki. By było to możliwe konieczne jest określenie przez specjalistę m.in. takiego parametru jak krzywizna bazowa soczewki. Krzywizna bazowa oznaczana jako BC - to wartość określająca tylny promień optyczny soczewki, tzw. krzywizna soczewki.

 
 
 • Soczewka kontaktowa jest wycinkiem kuli, której krzywizna zależy od jej promienia. Większy promień sprawia, że soczewka ma bardziej płaską powierzchnię, mniejszy, że powierzchnia soczewki jest bardziej stroma.
 • Centralny promień krzywizny rogówki wynosi zazwyczaj ok. 7,8 mm, jednak wartość ta może się różnić u każdej z osób.
 • Krzywizna to nie jedyny ważny parametr w kontekście soczewek kontaktowych. Istotna jest również średnica, konstrukcja oraz materiał wykorzystany w procesie produkcji.
 • Prawidłowo dobrana soczewka całkowicie pokrywa rogówkę, jest centralnie względem niej ułożona, zapewnia ruchomość, pozwalającą na swobodne spływanie łez, nie powoduje ucisku, dyskomfortu ani wad w widzeniu.
 
krzywizna soczewki kontaktowej
 

Średnio centralny promień krzywizny rogówki wynosi ok. 7,8 mm, jednak wartość ta bywa różna u różnych pacjentów dlatego istotne jest indywidualne określenie/dokonanie pomiaru jego wielkości. Aby wstępnie określić krzywiznę bazową soczewki kontaktowej należy dodać do zmierzonego keratometrem promienia krzywizny rogówki odpowiednią wartość (zwykle mieszczącą się w granicy od 0,5 do 1,0 mm) zalecaną przez producenta danych soczewek.

 

Czynniki wpływające na prawidłowy dobór soczewek kontaktowych

Sama krzywizna soczewek kontaktowych nie jest jednak jedynym parametrem decydującym o prawidłowości dopasowania soczewek kontaktowych. Istotna jest również ich średnica (DIA), konstrukcja oraz materiał, z którego są wytworzone. Dlatego chcąc nosić soczewki kontaktowe bez narażania swoich oczu na niebezpieczeństwo związane z ich nieprawidłowym dopasowaniem należy zawsze dobierać je u specjalisty, który jako jedyny ma możliwość oceny czy dana soczewka jest odpowiednia dla naszego oka i czy zapewnia:

 
 • całkowite pokrycie rogówki przy patrzeniu na wprost i we wszystkich kierunkach patrzenia pozwalające uniknąć wysychania odsłoniętej części rogówki,
 • centralne ułożenie w stosunku do rogówki we wszystkich kierunkach spojrzenia,
 • odpowiednią ruchomość pozwalającą na wymianę łez, tak by zanieczyszczenia metaboliczne mogły być usuwane z powierzchni rogówki,
 • przyleganie do rogówki i spojówki nie powodujące ucisku na naczynia krwionośne spojówki i rąbka rogówki ponieważ ucisk naczyń krwionośnych spojówki może powodować w tym miejscu zastój łez oraz ograniczenie dopływu tlenu do rąbka rogówki; natomiast odstająca krawędź soczewki może wywołać dyskomfort podczas noszenia,
 • wysoki poziom komfortu oraz dobrą jakość widzenia.
 

Dobór soczewek kontaktowych w zależności od krzywizny bazowej

Najczęściej spotykana krzywizna bazowa soczewki ludzkiej to 8.6 stąd największy wybór soczewek kontaktowych w tym parametrze. Poniżej przedstawiono przykładowe soczewki kontaktowe w zależności od wartości krzywizny bazowej:

Krzywizna bazowa (BC) Popularne soczewki kontaktowe
8.1 Zero 6 Sphere RX
8.3 PureVision, ACUVUE 2, Miru 1month
8.4 Soflens 38, ACUVUE® OASYS, Air Optix Night&Day Aqua, MyDay, Zero 6 Sphere RX
8.5 Dailies Total 1, 1-DAY ACUVUE® TruEye®, 1-DAY ACUVUE® MOIST, ACUVUE® OASYS 1-Day
8.6 Air Optix Aqua, Eyeye Bioxy, Soflens 59, Biofinity Energys, PureVision, Miru 1month, Air Optix Night&Day Aqua
8.7 Soflens 38, Dailies AquaComfort Plus, Proclear 1 Day, Biofinity Toric, Zero 6 Sphere RX
8.8 ACUVUE® OASYS, Dailies AquaComfort Plus Toric
8.9 PureVision 2 HD for Astigmatism
9.0 Soflens 38, 1-DAY ACUVUE® TruEye®, 1-DAY ACUVUE® MOIST, ACUVUE® OASYS 1-Day, Zero 6 Sphere RX
9.3 i 9.6 Zero 6 Sphere RX
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

 • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
 • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 • [3] Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.

źródło zdjęcia:

 • [1] Swisslens.ch
 
 

Udostępnij: