Kolorowe soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego - oprócz korekcji wzroku mają również duże walory estetyczne, idealne zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień. Producenci oferują soczewki zarówno jednodniowe, jak i miesięczne w szerokim zakresie mocy i o wielu pięknych barwach. Nie masz pewności, jaki kolor wybrać - co wziąć pod uwagę w trakcie tego wyboru? Poniżej zamieszczamy istotne porady, z pomocą których zakup kolorowych soczewek kontaktowych będzie znacznie łatwiejszy i w pełni satysfakcjonujący.
- Kolorowe soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że są piękne i dostępne zarówno w mocach korekcyjnych, jak i jako tzw. „zerówki”.
- Zalet korzystania z soczewek kontaktowych jest wiele. To nie tylko zmiana koloru oczu na ten wymarzony, ale także ich optyczne powiększenie, dodanie spojrzeniu głębi i wyrazistości przy jednoczesnej korekcji wady wzroku, jeśli taką posiadamy.
- Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować, żeby wybrać idealny kolor soczewek kontaktowych. Ważna jest naturalna barwa oczu, włosów i skóry.
- Chociaż kolorowe soczewki kontaktowe mogą wydawać się tylko niegroźnym gadżetem, ich dobór powinien być przeprowadzony przez specjalistę.
Kolorowe soczewki kontaktowe - kilka słów wstępu
Coraz więcej stacjonarnych salonów optycznych i sklepów internetowych ma w swojej ofercie barwione soczewki kontaktowe. Takie soczewki występują w różnych kolorach i wzorach, zależnie od producenta.
Najważniejsze zalety kolorowych soczewek to:
- optyczne powiększenie oczu - dzięki zastosowaniu ciemnego pierścienia na peryferiach soczewek;
- podkreślenie naturalnej barwy tęczówek;
- dodanie spojrzeniu wyrazistości i blasku;
- zmiana koloru oczu na odmienny od naturalnego;
- w przypadku soczewek z mocami optycznymi również korekcja wzroku.
Soczewki, które podkreślają naturalny kolor oczu nie zakrywają całej tęczówki. Zawarty w nich pigment jest taki sam (lub bardzo podobny), jak naturalny pigment tęczówki danej osoby. Inna sytuacja jest z soczewkami, które zmieniają kolor oczu. Są one w całości barwione, przez co w całości zakrywają powierzchnię tęczówki. Typ rozświetlający „odmłodzi oczy” (a przy tym i nas). Wzorzyste „kontakty” świetnie sprawdzą się na specjalne okazje, jak choćby Halloween, czy Andrzejki.
Kolorowe soczewki kontaktowe mogą być i korekcyjne, jak i bez mocy (tzw. „zerówki”) dla osób bez wad wzroku, lecz pragnących coś zmienić w swoim wyglądzie. Dodatkowo soczewki można nosić w różnych trybach wymiany, na rynku dostępne są zarówno jednodniowe (np. FreshLook® One Day), jak i miesięczne (np. FreshLook® ColorBlends). Ich cena również nie jest dużo wyższa od ceny soczewek bez barwienia.
Jak dobrać kolorowe soczewki kontaktowe? Dla kogo dany kolor soczewek?
Warto wiedzieć, że w przypadku kolorowych soczewek kontaktowych poza mało widocznym barwieniem znakującym (ułatwiającym ich zlokalizowanie) możliwe są delikatne barwienia podkreślające naturalną barwę oczu lub intensywne, kryjące barwienia całkowicie zmieniające kolor oczu, a także soczewki wzorzyste (np. Crazy Lens RX). Wybierając z szerokiej gamy produktów możesz wybrać taki kolor, o jakim zawsze marzyłeś lub posłużyć się poniższymi wskazówkami:
- Aby dodać blasku i głębi swojemu spojrzeniu, wybieraj soczewki wzmacniające kolor, lecz nie kryjące. Warto przyjrzeć się odcieniowi włosów i skóry. Na przykład osoby o jasnych włosach i jasnej skórze powinny wybierać soczewki o barwie nieco ciemniejszej niż ich naturalny kolor oczu, z wyraźnie zaznaczonym pierścieniem przy brzegu. Przy czarnych włosach i śniadej cerze z kolei dobrze będą wyglądać soczewki o żywych kolorach.
- Dla efektu zmiany koloru tęczówek, lecz ciągle wyglądającego naturalnie, warto wybrać soczewki mocniej kryjące w odcieniu zbliżonym do normalnego. Na przykład do zmiany koloru niebieskich oczu można zastosować soczewki zielone lub szare, natomiast przy oczach piwnych można wypróbować soczewki w kolorze miodowym lub orzechowym.
- Wyraźna zmiana wyglądu wymaga zastosowania soczewek o zupełnie niespodziewanym kolorze - osoby niebieskookie będą wyglądały zupełnie inaczej w ciepłych, brązowych soczewkach, a osoby ciemnookie mogą popróbować soczewek o intensywnym zabarwieniu niebieskim, zielonym lub fioletowym.
- Można spotkać się z soczewkami zmieniającymi nie tylko kolor oczu, ale również kształt źrenicy, mocno kryjące i wzorzyste - idealne na zabawę Halloweenową lub jako uzupełnienie kostiumu teatralnego.
Soczewki nie muszą być tylko szare, zielone, niebieskie czy brązowe. Zdarzają się kolory fioletowe, czerwone i żółte, do tego w wielu odcieniach i nasyceniach barw. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych nazw dla wykorzystywanych przez siebie odcieni i w szerokiej palecie barw właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Warto tu zaznaczyć, że barwione soczewki kontaktowe mogą również spełniać rolę maskującą, na przykład ukrywając heterochromię tęczówek (różny kolor każdego oka).
Warto pamiętać!
Niezależnie od tego, czy potrzebujemy korekcji, czy też wybierzemy „zerówki”, kolorowe soczewki kontaktowe należy dobierać w konsultacji ze specjalistą, który pomoże nie tylko w wyborze odcienia, lecz również nauczy poprawnego zakładania i zdejmowania oraz pielęgnacji soczewek. Mimo swoich kosmetycznych zalet soczewki kontaktowe mogą prowadzić do poważnych powikłań infekcyjnych oczu. Soczewki kontaktowe zawsze należy kupować z pewnego źródła, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że będą sterylne i bezpieczne dla oczu.
Dobieramy soczewki kolorowe do swoich potrzeb:
Zobacz także wersje kolorystyczne soczewek:
- Soczewki kolorowe zielone
- Soczewki kolorowe niebieskie
- Soczewki kolorowe szare
- Soczewki kolorowe brązowe
- Soczewki kolorowe turkusowe i szafirowe
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)
źródła informacji: