Niebieski, zielony, brązowy. Kolor oczu (tęczówki) jest indywidualny i niepowtarzalny u każdego człowieka. Jest cechą dziedziczną, która zależy od ilości melaniny - barwnika, mającego wpływ również na kolor włosów i skóry. Im więcej melaniny, tym ich kolor jest ciemniejszy.
- Kolor oczu jest indywidualną cechą każdego człowieka, przekazywaną genetycznie. Zależy od ilości melaniny - barwnika, który ma wpływ również na kolor skóry. Im go więcej, tym tęczówki są ciemniejsze.
- Dowiedziono, że konkretny kolor oczu determinuje niektóre cechy osobowości.
- Do niedawna o łatwej i skutecznej zmianie koloru oczu można było tylko pomarzyć. Obecnie jest to na wyciągnięcie ręki - dzięki powszechnemu dostępowi do kolorowych soczewek kontaktowych.
- Kolorowe soczewki są dostępne w ofercie większości producentów, w wielu trybach stosowania i różnorodnych cenach, a przede wszystkim w wielu pięknych barwach.
Dzieci rasy białej rodzą się z niebieskimi oczami ponieważ nie znajduje się w nich jeszcze melanina. Dopiero około trzeciego roku życia kształtuje się ostateczna barwa oczu. Naukowcy dowodzą, że większa ilość melaniny przekłada się na lepsze funkcjonowanie mózgu. Osoby o ciemnych oczach z reguły szybciej przetwarzają informacje i mają lepsze zdolności motoryczne. Natomiast osoby o mniejszym stężeniu melaniny mają większe predyspozycje do myślenia analitycznego i opracowywania strategii działania. Idealnie sprawdzają się w zadaniach wymagających planowania i przewidywania. Niska zawartość melaniny sprawia, że oczy są bardziej wrażliwe na światło słoneczne i są mniej odporne na promieniowanie UV, co zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Osoby o jasnych oczach są bardziej odporne na ból, rzadziej występuje u nich depresja i wahania nastroju. Z reguły są większymi optymistami.
Kolor oczu a cechy osobowości
Dowiedziono również, że kolor oczu determinuje niektóre cechy ludzkiej osobowości. Uważa się, że osoby niebieskookie są pokojowo nastawione do świata, sentymentalne. uczuciowe, często ulegające emocjom. Cechują się sporą dawką empatii i wrażliwości oraz gotowością do niesienia pomocy innym. Potrafią być też bardzo niezdecydowane i łatwo ulegać irytacji w momentach, kiedy kwestionuje się ich zdanie.
Osoby zielonookie uważane są za inteligentnie, nietuzinkowe i tajemnicze. Są wierne i oddane, obdarzone duża wyobraźnią. Potrafią realnie oceniać swoje możliwości. Choć na pierwszy rzut oka nie sprawiają wrażenia otwartych i łatwo przystępnych, budzą w innych szacunek i sympatię.
Brązowoocy to indywidualności o silnym charakterze. Nie lubią podporządkowywać się innym, trzymają się swoich zasad i wytyczonej przez siebie drogi. Są uczciwi i sympatyczni. Potrafią być ujmujący. W sprawach uczuciowych bywają nieśmiali.
Osoby o szarym kolorze oczu są bardzo kochliwe i emocjonalne. Wymagają wiele od siebie i innych. Szybko ulegają znudzeniu i zniechęceniu, dlatego ciągle szukają nowych wrażeń. Z natury są raczej samotnikami.
Jak w prosty sposób zmienić kolor oczu?
Osobowość trudno zmienić, ale zmiana koloru oczu nie stanowi problemu. Wystarczy użyć kolorowych soczewek kontaktowych, które mogą nosić zarówno osoby z wadami wzroku (soczewki kolorowe korekcyjne), jak i te, które nie mają problemów z widzeniem (soczewki kolorowe kosmetyczne). Dzięki nim w prosty sposób można nadać spojrzeniu większej głębi, zmienić kolor na inny, ciekawszy, bardziej intensywny.
Soczewki kolorowe często wykorzystywane są na specjalne okazje - w okresie karnawału, na sylwestra, czy huczne imprezy. W takich sytuacjach można pozwolić sobie na większe szaleństwo i całkowitą zmianę koloru tęczówek. Warto zwrócić uwagę na kolor soczewek - aby efekt końcowy był widoczny, ale nie sprawiał wrażenia przypadkowego - należy dobrać kolor odpowiedni do barwy włosów, stroju i karnacji.
Zamiast całkowitej zmiany koloru tęczówki, należy rozważyć wybór soczewek koloryzujących dopasowanych do odcienia oczu. Ciemniejszy odcień pierścienia na ich obwodzie sprawi, że oko będzie o głębszym kolorze oraz bardziej wyraziste. Jednocześnie oczy wizualnie zostaną powiększone.
Dostępne są soczewki kontaktowe:
- podkreślające kolor oczu (mogą rozjaśnić naturalną barwę tęczówki lub nadać jej głębi)
- zmieniające kolor oczu (pokrywając całą tęczówkę nadają jej zupełnie inny kolor)
- nadające nietypowy wzór np. kocie oczy.
Nosi się je w trybie dziennym, tak samo jak inne soczewki. Najbardziej popularne są soczewki jednodniowe lub miesięczne. Należy jednak pamiętać, że wszystkie soczewki kontaktowe, wymagają doboru przez specjalistę, który ustali ich parametry oraz określi zasady użytkowania i pielęgnacji. Soczewki kolorowe mogą być zarówno korekcyjne, jak i ubierane wyłącznie w celach estetycznych, niemniej także te w wersji plano, powinny być dobierane przez specjalistę.
Do najbardziej popularnych soczewek kolorowych należą:
- Moc: -9,00 do -0,50 D
- Kolor: Amethyst, Brown, Gray, Green, True Sapphire, Honey, Turquoise
- Moc: -8,00 do +6,00 D
- Kolor: Amethyst, Blue, Brilliant Blue, Brown, Gemstone Green, Gray, Green, Honey, Pure Hazel, Sterling Gray, True Sapphire, Turquoise
- Moc: -5,00 do -1,00 D
- Kolor: BlackOut, Cat Eye, Elegance Pink, Eyelush Choco, Green Werewolf, Lunatic, Red Devil, Sky Blue, Solar Blue, Twilight, Viper, Voldermort, Volturi, White Zombie, Whiteout
Zobacz także wersje kolorystyczne soczewek:
- Soczewki kolorowe zielone
- Soczewki kolorowe niebieskie
- Soczewki kolorowe szare
- Soczewki kolorowe brązowe
- Soczewki kolorowe turkusowe i szafirowe
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk
źródła informacji:
- [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
- [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
- [3] Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.