Recykling soczewek kontaktowych

recykling soczewek kontaktowych

Recykling butelek po mleku, jednorazowych torebek plastikowych czy kartonowych opakowań po jajkach - to dla nas codzienność. Przyzwyczailiśmy się do tego. I choć czasami lekceważymy lub lenimy się, wiemy jak to robić, i to jest najważniejsze. A jak wygląda recykling soczewek kontaktowych?

 
 
 • Można spotkać się z opiniami, że korzystanie z soczewek kontaktowych nie jest zgodne z ruchem zero waste. Czy to oznacza, że powinno się wybrać okulary zamiast soczewek? Nie każdy chce to robić, i są ku temu różne powody.
 • Najważniejsza zasada: soczewki kontaktowe - te zużyte i te przeterminowane - powinny lądować w koszu na plastikowe śmieci, nie w toalecie.
 • Innym zasadom segregacji podlegają blistry, zużyte pojemniczki i butelki po płynach pielęgnacyjnych. Jakim dokładnie? O tym przeczytasz w artykule poniżej.
 • Wygoda korzystania z soczewek i dbałość o środowisko naturalne mogą iść ze sobą w parze.
 

Soczewki kontaktowe jako zaprzeczenie idei zero waste?

 

Na portalach, grupach i forach o tematyce zero waste można z łatwością natknąć się na wzmiankę o tym, że soczewki kontaktowe są, lekko mówiąc, nieekologiczne i przeczą idei zero waste, szczególnie w odniesieniu do najczęściej wymienianych soczewek jednodniowych. Najprostsze rozwiązanie? Przejście z soczewek na okulary korekcyjne. Jednak wielu z nas nie chce tego robić, i to z różnych powodów - przyzwyczajenia, uwielbienia dla wygody, jaką niosą za sobą soczewki kontaktowe czy choćby warunków zdrowotnych (tak dużej wady wzroku, która musi być korygowana przy pomocy soczewek). Co więc robić w takiej sytuacji? Naszym zdaniem nie warto porzucać noszenia soczewek kontaktowych, a tylko wdrożyć w życie przedstawione poniżej zasady ich bezodpadowego się pozbywania.

 

Zasady recyklingu soczewek kontaktowych

 
 1. Nie wyrzucaj soczewek kontaktowych do kanalizacji

  Ani umywalki, ani toalety. Soczewki, choć małe, mogą przyczepiać się do rur i z czasem, łącząc się z innymi zanieczyszczenia, mocno je przytykać, znacząco pogarszając drożność odpływu. Dodatkowo istnieje duża szansa na to, że nie zostaną wyłapane przez system kanalizacji i trafią do rzek, a przez nie prosto do morza i oceanu, jako kolejna porcja groźnego mikroplastiku.

  Badania podają, że w Ameryce z soczewek kontaktowych korzysta aż 45 milionów osób. W takim razie miliony użytkowników prawdopodobnie regularnie zatyka drogi kanalizacyjne i zanieczyszcza akweny wodne. W 2018 roku na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie zbadano, że 15-20% ludzi spłukuje zużyte soczewki w umywalce. To daje liczbę 1,8-3,36 miliarda szkieł kontaktowych trafiających do kanalizacji każdego roku! Czyli około 23 ton śmieci. Sytuację pogarsza fakt, że soczewki kontaktowe nie ulegają biodegradacji. Są produktami zaprojektowanymi w taki sposób, by wytrzymać bardzo trudne warunki. Co więcej, ich niewielkie rozmiary „oszukują” filtry i urządzenia obecne w oczyszczalniach ścieków - soczewki wręcz z łatwością prześlizgują się przez nie.

 2. Nie mieszaj soczewek kontaktowych z resztą śmieci. Nie wrzucaj ich do pojemnika ogólnego, na wszystkie odpady

  Przeterminowany jogurt, plastikowa butelka po napoju i szklany słoik po powidłach - wszystkie te produkty wymagają innego traktowania. I tak samo jest z soczewkami, dlatego pod żadnym pozorem nie mieszaj ich z innymi, domowymi śmieciami; nie wrzucaj ich do pojemnika „na wszystko”. To jest bowiem gwarancja tego, że soczewki dostaną się do systemów wodnych. Tak samo, jakbyś spłukał je w umywalce.

 

Gdzie wyrzucać soczewki kontaktowe?

 

Soczewki kontaktowe - zarówno te zużyte, jak i przeterminowane - powinny lądować w koszu na plastikowe śmieci.

 

Co z resztą produktów - blistrami, butelkami po płynach pielęgnacyjnych, zużytymi pojemniczkami na soczewki?

 

Wszystkie kartony, w których spakowane są soczewki trafiają do pojemników na papier. Zużyte butelki po płynach (opróżnione i odkręcone) do plastiku, a blistry? Tutaj sprawa nie jest już tak łatwa, bo w zasadzie powinno się oddzielić ten aluminiowy pojemniczek, chroniący każdą pojedynczą soczewkę od reszty blistra. Aluminiowe wieczko trafia do śmietnika z odpadami metalowymi, a reszta, jako że wykonana z plastiku oznaczonego jako PP 05, tam, gdzie wszystkie nakrętki do butelek. Podobnie jest z rynienkami, w których zestawowo sprzedawane są soczewki.

Przykra wiadomość jest taka, że nawet jeśli będziemy wszystko robić tak, jak powinniśmy, istnieje dość duże ryzyko, że części blistra i tak - ze względu na malutkie rozmiary - prześlizgną się przez filtry i urządzenia oczyszczające lub po prostu zostaną zagubione w trakcie transportu. Jak temu zaradzić? Najlepiej byłoby składować wszystkie te drobne śmieci i wyrzucić dopiero po ugnieceniu ich w większą, łatwo zauważalną i namacalną kulę.

Za to jeśli chodzi o zużyte, dwukomorowe pojemniczki na soczewki (które powinno się wymieniać średnio raz na 2 miesiące), tutaj można zdecydować się na bardzo ekologiczną postawę - ponowne wykorzystanie. W jaki sposób? Oczyścić i umieścić w nim na przykład odrobinę balsamu do ust lub podkładu. To rozwiązanie świetne na podróż - zamiast kupowania małych i drogich, podróżnych kosmetyków.

 

Recykling soczewek kontaktowych - chroń przyrodę i pomagaj osobom z zaburzeniami widzenia

 

W 2016 roku marka Bausch & Lomb wraz z TerraCycle połączyły siły w walce z problemem recyklingu soczewek kontaktowych. Stworzyły projekt, w ramach którego Ty, jako użytkownik szkieł kontaktowych, możesz zabrać zużyte soczewki wraz z blistrami i foliami blister-pack do lokalnego gabinetu okulistycznego (o ile ten podpisał stosowne porozumienie z twórcami). Inna opcja - umieszczenie odpadów w zapieczętowanym kartonie, wybranie trasy wysyłki, podrzucenie paczki do pobliskiej rozdzielni UPC lub zamówienie odbioru z domu i przekierowanie śmieci prosto do centrum zbioru i segregacji soczewek. Nie musisz ich myć, nie musisz ich rozdzielać. Po otrzymaniu zarówno soczewki kontaktowe, jak i opakowania są oddzielane i dokładnie czyszczone, a następnie stapiane w tworzywo sztuczne, które może zostać ponownie wykorzystane.

Warto zaznaczyć, że program akceptuje wszystkie soczewki kontaktowe - nie tylko te stworzone przez markę Bausch & Lomb. Za minimum 1 kilogram przesłanych śmieci twórcy przekazują 1 dolara na rzecz Optometry Giving Sight - organizacji zajmującej się zapobieganiem ślepocie i zaburzeniom widzenia.

 

Decydujesz się na soczewki od Bausch & Lomb? Przetestuj ich miesięczne wersje:

 
 • Moc: -12,00 do +6,00 D

W oparciu o technologię MoistureSeal i materiał Samfilcon A, uzyskano soczewki o niezwykle wysokich cechach nawilżających (dodatek PVP - poliwinylopirolidonu), komfortowych zarówno w noszeniu jak i w aplikowaniu.

KUPUJĘ
 • Moc: -9,00 do +6,00 D

Soczewki miesięczne z systemem Unifit, zabezpieczającym rogówkę oczu przed nadmiernymi siłami tarcia oraz umożliwiającym przemieszczanie się soczewki po korygowanym oku.

KUPUJĘ
 • Moc: -12,00 do +6,00 D

Soczewki całodobowe z optyką wysokiej rozdzielczości (High Definition), redukujące efekt halo i zjawisko olśnienia. To co je wyróżnia to długotrwały poziom nawilżenia, tak ważny dla tego typu soczewek.

KUPUJĘ
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: