Recykling butelek po mleku, jednorazowych torebek plastikowych czy kartonowych opakowań po jajkach - to dla nas codzienność. Przyzwyczailiśmy się do tego. I choć czasami lekceważymy lub lenimy się, wiemy jak to robić, i to jest najważniejsze. A jak wygląda recykling soczewek kontaktowych?
- Można spotkać się z opiniami, że korzystanie z soczewek kontaktowych nie jest zgodne z ruchem zero waste. Czy to oznacza, że powinno się wybrać okulary zamiast soczewek? Nie każdy chce to robić, i są ku temu różne powody.
- Najważniejsza zasada: soczewki kontaktowe - te zużyte i te przeterminowane - powinny lądować w koszu na plastikowe śmieci, nie w toalecie.
- Innym zasadom segregacji podlegają blistry, zużyte pojemniczki i butelki po płynach pielęgnacyjnych. Jakim dokładnie? O tym przeczytasz w artykule poniżej.
- Wygoda korzystania z soczewek i dbałość o środowisko naturalne mogą iść ze sobą w parze.
Soczewki kontaktowe jako zaprzeczenie idei zero waste?
Na portalach, grupach i forach o tematyce zero waste można z łatwością natknąć się na wzmiankę o tym, że soczewki kontaktowe są, lekko mówiąc, nieekologiczne i przeczą idei zero waste, szczególnie w odniesieniu do najczęściej wymienianych soczewek jednodniowych. Najprostsze rozwiązanie? Przejście z soczewek na okulary korekcyjne. Jednak wielu z nas nie chce tego robić, i to z różnych powodów - przyzwyczajenia, uwielbienia dla wygody, jaką niosą za sobą soczewki kontaktowe czy choćby warunków zdrowotnych (tak dużej wady wzroku, która musi być korygowana przy pomocy soczewek). Co więc robić w takiej sytuacji? Naszym zdaniem nie warto porzucać noszenia soczewek kontaktowych, a tylko wdrożyć w życie przedstawione poniżej zasady ich bezodpadowego się pozbywania.
Zasady recyklingu soczewek kontaktowych
- Nie wyrzucaj soczewek kontaktowych do kanalizacji
Ani umywalki, ani toalety. Soczewki, choć małe, mogą przyczepiać się do rur i z czasem, łącząc się z innymi zanieczyszczenia, mocno je przytykać, znacząco pogarszając drożność odpływu. Dodatkowo istnieje duża szansa na to, że nie zostaną wyłapane przez system kanalizacji i trafią do rzek, a przez nie prosto do morza i oceanu, jako kolejna porcja groźnego mikroplastiku.
Badania podają, że w Ameryce z soczewek kontaktowych korzysta aż 45 milionów osób. W takim razie miliony użytkowników prawdopodobnie regularnie zatyka drogi kanalizacyjne i zanieczyszcza akweny wodne. W 2018 roku na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie zbadano, że 15-20% ludzi spłukuje zużyte soczewki w umywalce. To daje liczbę 1,8-3,36 miliarda szkieł kontaktowych trafiających do kanalizacji każdego roku! Czyli około 23 ton śmieci. Sytuację pogarsza fakt, że soczewki kontaktowe nie ulegają biodegradacji. Są produktami zaprojektowanymi w taki sposób, by wytrzymać bardzo trudne warunki. Co więcej, ich niewielkie rozmiary „oszukują” filtry i urządzenia obecne w oczyszczalniach ścieków - soczewki wręcz z łatwością prześlizgują się przez nie.
- Nie mieszaj soczewek kontaktowych z resztą śmieci. Nie wrzucaj ich do pojemnika ogólnego, na wszystkie odpady
Przeterminowany jogurt, plastikowa butelka po napoju i szklany słoik po powidłach - wszystkie te produkty wymagają innego traktowania. I tak samo jest z soczewkami, dlatego pod żadnym pozorem nie mieszaj ich z innymi, domowymi śmieciami; nie wrzucaj ich do pojemnika „na wszystko”. To jest bowiem gwarancja tego, że soczewki dostaną się do systemów wodnych. Tak samo, jakbyś spłukał je w umywalce.
Gdzie wyrzucać soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe - zarówno te zużyte, jak i przeterminowane - powinny lądować w koszu na plastikowe śmieci.
Co z resztą produktów - blistrami, butelkami po płynach pielęgnacyjnych, zużytymi pojemniczkami na soczewki?
Wszystkie kartony, w których spakowane są soczewki trafiają do pojemników na papier. Zużyte butelki po płynach (opróżnione i odkręcone) do plastiku, a blistry? Tutaj sprawa nie jest już tak łatwa, bo w zasadzie powinno się oddzielić ten aluminiowy pojemniczek, chroniący każdą pojedynczą soczewkę od reszty blistra. Aluminiowe wieczko trafia do śmietnika z odpadami metalowymi, a reszta, jako że wykonana z plastiku oznaczonego jako PP 05, tam, gdzie wszystkie nakrętki do butelek. Podobnie jest z rynienkami, w których zestawowo sprzedawane są soczewki.
Przykra wiadomość jest taka, że nawet jeśli będziemy wszystko robić tak, jak powinniśmy, istnieje dość duże ryzyko, że części blistra i tak - ze względu na malutkie rozmiary - prześlizgną się przez filtry i urządzenia oczyszczające lub po prostu zostaną zagubione w trakcie transportu. Jak temu zaradzić? Najlepiej byłoby składować wszystkie te drobne śmieci i wyrzucić dopiero po ugnieceniu ich w większą, łatwo zauważalną i namacalną kulę.
Za to jeśli chodzi o zużyte, dwukomorowe pojemniczki na soczewki (które powinno się wymieniać średnio raz na 2 miesiące), tutaj można zdecydować się na bardzo ekologiczną postawę - ponowne wykorzystanie. W jaki sposób? Oczyścić i umieścić w nim na przykład odrobinę balsamu do ust lub podkładu. To rozwiązanie świetne na podróż - zamiast kupowania małych i drogich, podróżnych kosmetyków.
Recykling soczewek kontaktowych - chroń przyrodę i pomagaj osobom z zaburzeniami widzenia
W 2016 roku marka Bausch & Lomb wraz z TerraCycle połączyły siły w walce z problemem recyklingu soczewek kontaktowych. Stworzyły projekt, w ramach którego Ty, jako użytkownik szkieł kontaktowych, możesz zabrać zużyte soczewki wraz z blistrami i foliami blister-pack do lokalnego gabinetu okulistycznego (o ile ten podpisał stosowne porozumienie z twórcami). Inna opcja - umieszczenie odpadów w zapieczętowanym kartonie, wybranie trasy wysyłki, podrzucenie paczki do pobliskiej rozdzielni UPC lub zamówienie odbioru z domu i przekierowanie śmieci prosto do centrum zbioru i segregacji soczewek. Nie musisz ich myć, nie musisz ich rozdzielać. Po otrzymaniu zarówno soczewki kontaktowe, jak i opakowania są oddzielane i dokładnie czyszczone, a następnie stapiane w tworzywo sztuczne, które może zostać ponownie wykorzystane.
Warto zaznaczyć, że program akceptuje wszystkie soczewki kontaktowe - nie tylko te stworzone przez markę Bausch & Lomb. Za minimum 1 kilogram przesłanych śmieci twórcy przekazują 1 dolara na rzecz Optometry Giving Sight - organizacji zajmującej się zapobieganiem ślepocie i zaburzeniom widzenia.
Decydujesz się na soczewki od Bausch & Lomb? Przetestuj ich miesięczne wersje:
Moc: -12,00 do +6,00 D
ULTRA® 6 szt.
W oparciu o technologię MoistureSeal i materiał Samfilcon A, uzyskano soczewki o niezwykle wysokich cechach nawilżających (dodatek PVP - poliwinylopirolidonu), komfortowych zarówno w noszeniu jak i w aplikowaniu.
Moc: -9,00 do +6,00 D
SofLens® 59 - 6 szt.
Soczewki miesięczne z systemem Unifit, zabezpieczającym rogówkę oczu przed nadmiernymi siłami tarcia oraz umożliwiającym przemieszczanie się soczewki po korygowanym oku.
Moc: -12,00 do +6,00 D
PureVision 2 HD 6 szt.
Soczewki całodobowe z optyką wysokiej rozdzielczości (High Definition), redukujące efekt halo i zjawisko olśnienia. To co je wyróżnia to długotrwały poziom nawilżenia, tak ważny dla tego typu soczewek.
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)
źródła informacji: