Soczewki kontaktowe do komputera - które wybrać?

soczewki kontaktowe do komputera

Wielogodzinna praca z użyciem komputera, telefonu lub tabletu to codzienność wielu z nas. Twoja też? Jeśli dodatkowo borykasz się z wadą wzroku i korygujesz ją za pomocą soczewek kontaktowych, sięgnięcie po soczewki do komputera to po prostu konieczność. Jak wybrać odpowiednie?

 
 
 • Praca przed komputerem to duże wyzwanie dla ludzkiego wzroku. Obraz złożony z tysięcy malutkich pikseli i o niewielkim kontraście zmusza oczy do aktywnego regulowania ostrości widzenia. Spada też częstotliwość mrugania.
 • Efektem kilku godzin spędzonych przed ekranem komputera, bez choćby krótkiej przerwy są suche, zmęczone, a nawet piekące oczy oraz ból głowy. Z kolei praca z komputerem tuż przed snem skutecznie utrudnia zaśnięcie.
 • Osoby korzystające na co dzień z komputera i borykające się z wadą wzroku mogą korzystać z soczewek kontaktowych. Te – by zapewnić komfort – powinny być jak najlepiej nawilżone i charakteryzować się wysokim parametrem tlenoprzepuszczalności.
 • Wsparciem są również nawilżające krople do oczu, większa ilość wypijanej w ciągu dnia wody i przerwy od patrzenia w ekran.
 

Spis treści:

 1. Komputer to duże wyzwanie dla oczu
 2. Soczewki do komputera – czym się charakteryzują?
 3. Wzrok przed komputerem się męczy. Jak go wspomóc?
 

Komputer to duże wyzwanie dla oczu


Zdarzyło Ci się spędzić kilka godzin przed ekranem komputera bez nawet krótkiej przerwy? Jeśli tak, to zapewne znasz to uczucie zmęczonych i suchych oczu oraz pogorszonej jakości widzenia.

Wynika to z tego, jak zbudowany jest obraz wyświetlany przez monitory. Składa się on z tysięcy malutkich pikseli o stosunkowo niewielkim kontraście. Twoje oczy, wpatrując się w tekst lub obraz na ekranie, cały czas starają się go wyostrzyć. Zdecydowanie bardziej niż wtedy, kiedy czytasz tradycyjną książkę lub gazetę. To powoduje właśnie to specyficzne, mocne zmęczenie wzroku.

Nie pomaga fakt, że podczas wpatrywania się w ekran urządzenia elektronicznego spada częstotliwość mrugania – nawet o pięć razy! Powodem jest między innymi to, że kiedy mimowolnie i na krótko zerkamy na klawiaturę, delikatnie mrużąc oczy, nasz narząd wzroku traktuje to jako mrugnięcie. W efekcie zdecydowanie rzadziej wykonuje pełen ruch powieki.

soczewki do komputera

A ten z kolei jest bardzo ważny. Ograniczone mruganie powoduje suchość, a nawet pieczenie oczu. Jeśli występuje długotrwale, może wywołać tak zwany zespół suchego oka – schorzenie, charakteryzujące się wydzielaniem mniejszej ilości łez lub nawet pogorszeniem ich składu i tym samym przewlekłą suchością oczu. U pracowników biurowych choroba znana jest jako zespół oka biurowego.

Trzeba też wiedzieć, że urządzenia elektroniczne emitują światło niebieskie. Twój organizm potrzebuje go między innymi do regulowania rytmu dobowego (naturalnym źródłem takiego rodzaju światła jest Słońce). Wiesz już więc, dlaczego po wieczornej sesji przed komputerem tak trudno jest zasnąć. Ponadto nadmiar niebieskiego światła może też powodować poważne choroby narządu wzroku.

Ludzki wzrok przed komputerem nie czuje się dobrze. Obecnie dysponujemy jednak rozwiązaniami, które mogą zniwelować szkodliwy wpływ urządzeń elektronicznych na oczy. To między innymi soczewki do komputera, ale też krople do oczu – tak zwane sztuczne łzy. To świetne rozwiązania dla wszystkich osób, które pracują z użyciem komputerów, telefonów i tabletów, a jednocześnie borykają się z wadą wzroku i/lub zespołem suchego oka.

 

Soczewki do komputera – czym się charakteryzują?


wzrok przed komputerem

Jeśli korygujesz posiadaną wadę wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych, a Twoja praca lub hobby wymaga wielu godzin spędzonych przed monitorem, zapewne ucieszy Cię fakt, że na rynku z łatwością możesz znaleźć soczewki do komputera. Są to soczewki o specyficznych cechach, dzięki którym utrzymują wilgotność oczu i zmniejszają ryzyko ich przedwczesnego zmęczenia. To głównie nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe:

 • o wysokim parametrze tlenoprzepuszczalności,
 • o wysokim stopniu uwodnienia,
 • w których wykorzystano technologie zwiększające nawilżenie.
 

Soczewki kontaktowe do komputera – konkretne przykłady


Zainteresowały Cię soczewki do komputera? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę konkretnych modeli. Być może w nim znajdziesz te, które odpowiedzą na Twoje potrzeby. Staraliśmy się, by zestawienie zawierało produkty różnych marek i soczewki silikonowo-hydrożelowe różnego rodzaju – jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne.

 • Moc: -12,00 do +8,00 D

To jednodniowe soczewki kontaktowe renomowanej marki ACUVUE®. Wyróżniają się nie tylko wysoce uwodnionym materiałem, Senofilcon A, ale też nowoczesną technologią zintegrowanej łzy, znanej jako Hydraluxe. Dzięki temu pozostają mocno nawilżone nawet przez kilkanaście godzin od momentu założenia. W ten sposób ograniczają ryzyko wysychania oczu w trakcie korzystania z komputera. Warto też wspomnieć o 98-procentowym dopływie tlenu z powietrza do rogówki. To sprawia, że oczy są wypoczęte przez dłuższy czas.

KUPUJĘ
 • Moc: -12,00 do +8,00 D

W momencie powstania były prawdziwym przełomem w branży optycznej, bowiem jako jedne z pierwszych soczewek miały zdolność aktywnego reagowania na intensywność oświetlenia. Dzięki temu uwalniają od mrużenia oczu przy mocnym świetle - dotyczy to także pracy przed monitorem. Soczewki te utrzymują korzystne nawilżenie za sprawą technologii wbudowanej bezpośrednio w materiał, a nie nałożonej wyłącznie na powierzchnię soczewki.

KUPUJĘ
 • Moc: -12,00 do +8,00 D

Zastosowanie unikalnej optyki Digital Zone Optics™ gwarantuje widzenie w wysokiej rozdzielczości i mniejsze zmęczenie oczu, jednocześnie wspierając ich pracę przy bliskich odległościach. Twórcy udoskonalili kształt soczewek, zmniejszając tarcie na linii soczewka-powieka. Dzięki temu ryzyko przedwczesnego zmęczenia wzroku jest jeszcze mniejsze. Technologia Aquaform®, w połączeniu z uwodnieniem na poziomie 48%, chroni przed suchością oczu.

KUPUJĘ
 • Moc: -12,00 do +6,00 D

W tej soczewce spotykamy się z technologią gradientu uwodnienia. Przekłada się to na wysokie, bo ponad 80% nawodnienie powierzchni soczewki. Ze względu na fakt, że w jej wnętrzu nawilżenie jest mniejsze, zachowuje ona wysokie parametry tlenoprzepuszczalności. Zespół suchego oka przestaje być takim problemem, a długa praca przy komputerze jest znacznie wygodniejsza.

KUPUJĘ
 • Moc: -12,00 do +8,00 D

Soczewki silikonowo-hydrożelowe miesięczne z oferty jednego z najpopularniejszych producentów, Alcon Vision Care. Charakteryzują się wysoką wartością parametru przepuszczalności tlenowej - są „oddychające” nawet pięć razy bardziej niż standardowe soczewki. To oznacza, że zapewniają oczom swobodny dostęp do tlenu z otoczenia i utrzymują je w doskonałej kondycji. Technologia HydraGlyde® połączona z Moisture Matrix® sprawia, że te soczewki kontaktowe do komputera utrzymują nawilżenie na niezmiennym poziomie nawet przez cały dzień. Problem suchych oczu znika.

KUPUJĘ

Ważne: Wszystkie opisane soczewki przeznaczone są do korygowania krótko- lub dalekowzroczności. Wiele z nich znajdziesz w wariantach dla astygmatyków, a niektóre nawet dla osób z prezbiopią.

 

Wzrok przed komputerem się męczy. Jak go wspomóc?


Poza doborem dobrych soczewek kontaktowych do komputera, sięgnij też po nawilżające krople do oczu. Już na chwilę po ich zaaplikowaniu odczujesz wyraźną ulgę – zniknie suchość i drażliwość oczu. Miej je na swoim biurku i stosuj zawsze, kiedy odczujesz taką potrzebę.

Wprowadź też zdrowe nawyki: postaraj się częściej mrugać i pij dużo wody, bo to zapewni Twojemu organizmowi, w tym także oczom, odpowiednie nawodnienie.

Soczewki do komputera nie są trudniejsze w doborze niż inne. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na stopień ich uwodnienia, technologie poprawiające nawilżenie i tlenoprzepuszczalność. Z dobrze dobranymi soczewkami kontaktowymi do komputera możesz pracować nawet przez kilka godzin przed monitorem, nie odczuwając nieprzyjemnych objawów: suchości i zmęczenia oczu.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Krzysztofa Mendyka (Konsultant ds. Optometrii KODANO Optyk. Absolwent Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Członek PTOiO. W branży optycznej od 2006 roku.)

Udostępnij: