Przez ile godzin można nosić soczewki kontaktowe?

ile godzin w soczewkach kontaktowych

Na to, jak długo można nosić soczewki ma wpływ wiele czynników. Najważniejszym spośród nich jest rodzaj stosowanych soczewek kontaktowych - czy są to produkty do noszenia w trybie dziennym lub ciągłym (dzień i noc). Na drugim miejscu należy wymienić nasze indywidualne predyspozycje i związane z nimi zalecenia specjalisty. Po trzecie wreszcie, nie można zapominać o warunkach zewnętrznych, które mogą utrudnić długie użytkowanie soczewek.

 
  • To, przez ile godzin należy stosować soczewki kontaktowe zależy przede wszystkim od typu samych soczewek oraz indywidualnych cech organizmu.
  • Pierwszy sygnał tego, że soczewki są noszone zbyt długo to dyskomfort: wyczuwalność soczewek, suchość oczu lub tym bardziej ich podrażnienie.
  • Soczewki kontaktowe wykonywane są z coraz doskonalszych materiałów, a to wydłuża czas, przez jaki można je stosować. Masz wrażliwe oczy, a chcesz nosić soczewki nawet przez kilkanaście godzin? Sięgaj po te nowoczesne i dobrze nawilżone.
  • Jeśli często odczuwasz dyskomfort już po kilku godzinach noszenia soczewek, wypróbuj inne, zastosuj inny preparat do pielęgnacji soczewek lub sięgnij po nawilżająco-ochronne krople do oczu.
 

To jak długo / przez ile godzin w ciągu dnia możemy nosić soczewki kontaktowe w znacznej mierze zależy od:

  • rodzaju stosowanych soczewek i materiału z którego są wykonane;
  • indywidualnej wrażliwości i stanu oczu;
  • zaleceń specjalisty, który oceniając kondycję oczu, stan filmu łzowego, reakcje oczu na soczewki określa maksymalny czas pozwalający na komfortowe ich noszenie;
  • zaleceń producenta - producenci soczewek wskazują, że średni czas, w jakim soczewka do noszenia w trybie dziennym może być użytkowana to od 6 do 14 godzin;
  • środowiska w jakim się przebywa - przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, zadymionych, zakurzonych lub w zanieczyszczonym środowisku ma szczególny wpływ na powodujące dyskomfort uczucie suchości oczu;
  • stylu życia i charakteru pracy – np. użytkownicy soczewek kontaktowych korzystający z komputera i innych urządzeń cyfrowych skarżą się na nasilenie suchości oczu, zaburzenia widzenia oraz uczucie pieczenia oczu. Praca przy komputerze wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości mrugania, co przyczynia się do wysychania powierzchni soczewek kontaktowych i uczucia dyskomfortu;
  • subiektywnej oceny komfortu.

Uczucie dyskomfortu po wielogodzinnym noszeniu soczewek kontaktowych może być pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że soczewki są noszone za długo i należy je zdjąć.

 

Komfortowe soczewki kontaktowe

 

Ostatnie osiągnięcia w dziedzinie kontaktologii związane z zastosowaniem nowoczesnych materiałów do produkcji soczewek kontaktowych oraz ciągłe udoskonalanie składu płynów pielęgnacyjnych skutecznie zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia wysokiego komfortu podczas noszenia soczewek kontaktowych nawet przez cały dzień (przez cały czas gdy ma się otwarte oko). Jeżeli aktualnie użytkowane soczewki nie spełniają naszych oczekiwań związanych z komfortem ich noszenia warto zgłosić się do specjalisty, który może zaproponować m.in.:

  • zmianę soczewek na inne, wykonane z nowoczesnych materiałów w innej technologii;
  • zmianę systemu pielęgnacyjnego;
  • stosowanie kropli nawilżających.
 

Przetestuj soczewki o deklarowanym długotrwałym nawilżeniu:

 
  • Moc: -9,00 do +4,00 D
  • Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25

Jednodniowe soczewki toryczne z 98% nawilżeniem po 16 godzinach użytkowania.

KUPUJĘ
  • Moc: -15,00 do +8,00 D

Jednodniowe soczewki kontaktowe utrzymujące idealne nawilżenie po 16 godzinach użytkowania.

KUPUJĘ
  • Moc: -10,00 do +6,00 D
  • Addycja: LOW: do +1.50, HIGH: do +2.50

Miesięczne soczewki progresywne z 95% nawilżeniem po 16 godzinach użytkowania.

KUPUJĘ
 

Wśród rozwiązań optycznych na uwagę zasługują także soczewki całodobowe, znane także jako soczewki Night&Day. Informacje dotyczące trybu ich noszenia należy jednak traktować jako uniwersalne zalecenia, które wymagają skonfrontowania z naszymi indywidualnymi predyspozycjami. Może się bowiem okazać, że ze względu na wrażliwe i skłonne do przesuszenia oczy nie możemy nosić całodobowych soczewek. Sprawę wyboru odpowiednich soczewek kontaktowych i trybu ich noszenia należy zatem powierzyć specjaliście.

Terminu wymiany soczewek należy bezwzględnie przestrzegać, gdyż jego przekroczenie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Przenoszenie szkieł kontaktowych może prowadzić zarówno do drobnych podrażnień, jak i niebezpiecznych infekcji narządu wzroku. Należy zatem podkreślić, że ustalony przez producentów termin wymiany soczewek nie jest przypadkowy. Aby go określić grono specjalistów bierze pod uwagę m.in.: wytrzymałość mechaniczną materiału, szybkość degeneracji powierzchni soczewki, reakcję oka na soczewkę, jakość i ilość łez, procedurę pielęgnacji oraz zwyczaje pacjentów.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 
 

Udostępnij: