Okulary Retro Future, czyli jakie? 3 modne modele okularów futurystycznych

okulary retro future

Retro Future to połączenie stylu retro z nowoczesnym, inspirowane science fiction. Okulary retro future w swoim designie odwołują się do stylistyki futurystycznej z lat 90. takiej, jaką znasz choćby z „Matrixa” i łączą z tym, co modne jest dziś. Efekt? Oprawki, w których wyróżnisz się z tłumu i pokażesz swój sentyment do minionych czasów.


Moda Retro Future – czym się charakteryzuje?


Retrofuturyzm, jako ruch w szeroko rozumianej sztuce, ukazuje wpływ przedstawień z odległej przyszłości na współczesność. Jako moda retro future łączy w sobie to, co „staromodne” z tym, co nowoczesne.

Pierwsze ubrania i dodatki w stylu retro future pojawiły się już w latach 40. XX wieku, przede wszystkim w filmach science fiction. Z kinematografii przeszły na modowe wybiegi, a stamtąd do codzienności. Okulary retro future zaczęli nosić wszyscy zafascynowani kulturą popularną. To były najczęściej jednoelementowe oprawki wykonane z plastiku o wyrazistych kolorach. Początkowo wyglądały jak klasyczne okulary aviator i wayfarer, ale z czasem twórcy poszli w kierunku wąskich oprawek, które już w niewielkim stopniu zakrywały oczy.


rodzaje okularów retro future

Oprawki Retro Future – jak wyglądają i komu pasują?


Charakter mody retro future dobrze przedstawiła redaktorka modowa, Brooke Kelley:

„Przez ostatnie dwadzieścia lat moda modyfikowała czasy minione, dekada po dekadzie, a to, co widzimy teraz, to połączenie różnych epok, które już minęły w jeden kompletny wygląd.”.

I takie są właśnie oprawki retro future. Mają w sobie wiele z mody lat 90. Polegała ona na łączeniu potencjalnie niepasujących do siebie elementów, które ostatecznie tworzyły spójną i oryginalną całość. Ten specyficzny styl łączy się w tym przypadku z akcentem futurystycznym, czyli plastikiem, jako nadrzędnym materiałem, dynamicznym kształtem i jaskrawymi kolorami. Można więc powiedzieć, że to okulary vintage i okulary future w jednym. Znajdziesz wśród nich zarówno okulary przeciwsłoneczne retro future, jak i oprawki do okularów korekcyjnych.

Okulary futurystyczne są świetne dla wszystkich wielbicieli lat 90. oraz literatury i kinematografii z nurtu science fiction. Dodają niekwestionowanej oryginalności, rzucają się w oczy i wyróżniają z tłumu. Polecane są więc osobom odważnym, które stawiają na oryginalność.


cechy oprawek retro future

Współczesne okulary retro future – 3 modele, nawiązujące do tej mody


Wąskie oprawki w stylu „Matrixa”


Najbardziej retrofuturystyczne oprawki we współczesnym wydaniu to zdecydowanie te stylizowane na okulary, jakie nosił Neo w kultowym „Matrixie”. To okulary aviator, nazywane też pilotkami. Mają niewielką wysokość i szerokość, taką, by zakryć oczy tylko w wymaganym obszarze i ochronić wzrok przed słońcem. Wsparte na delikatnych noskach i wyposażone w wąskie, prawie niewidzialne zauszniki są minimalistyczne, a jednocześnie wyraziste. Koniecznie w ponadczasowym, czarnym kolorze.


oprawki retro future

Wąskie okulary retro


Prawdziwy hit z 2018 roku, kiedy to zostały zaprojektowane przez modelkę Gigi Hadid dla marki Vogue. Wtedy pojawiły się na wybiegach, a chwilę później na ulicach miast. Uwielbiane przez blogerki i instagramerki. Wyróżniają się klasą i elegancją z jednej, a retrofuturystycznym akcentem z drugiej. To idealna propozycja dla osób, które cenią sobie subtelne dodatki, ale chcą podkreślić swoją sympatię do stylu future oraz modnych i oryginalnych akcesoriów. Znajdziesz je zarówno jako typowe „kocie oczy”, jak i kultowe lenonki.


Plastikowe okulary z kolorowymi soczewkami


W zestawieniu okularów retro future nie można nie wspomnieć o plastikowych okularach z kolorowymi szkłami. To najczęściej kwadratowe ramki o delikatnie zaokrąglonych brzegach i grubych, prostych zausznikach. Soczewki występują w wielu kolorach, czasami jaskrawych, a czasami z dodatkowym efektem przyciemnienia. Całość przypomina klasyczne okulary 3D. Tego typu okulary przeciwsłoneczne retro future są świetne przede wszystkim dla panów.

Okulary retro future łączą w sobie klimat retro i nowoczesność w najbardziej przyszłościowym wydaniu. Staną się wyjątkowym dodatkiem, który z pewnością podkreśli każdą nowoczesną stylizację. Wśród nich znajdziesz klasyczne okulary aviator i wayfarer, „kocie oczy” oraz okulary lenonki, więc jeśli uwielbiasz lata 90. i motywy zaczerpnięte z science fiction, koniecznie poznaj oprawki retro future.

Udostępnij: