Okulary typu lenonki – pomysł Johna Lennona?

okulary lenonki

Te charakterystyczne okrągłe okulary, w Polsce znane jako lenonki, były obecne w kulturze jeszcze przed narodzinami słynnego muzyka. Wówczas nosili je m.in. James Joyce, Abraham Lincoln czy Mahatma Ghandi. Jednak to właśnie w czasach Lennona zyskały największą popularność. Za sprawą tego brytyjskiego muzyka zyskały popularność na całym świecie. Wystarczy wspomnieć o licznej subkulturze hipisów (lata 60. i 70.), którzy polubili okrągłe okulary, szczególnie w wersji z przyciemnianymi szkłami. Windsor a lenonki – czym się różnią? Czy to ten sam model? Dlaczego te okrągłe okulary cieszą się tak dużą popularnością?

 

Początek, czyli schyłek XIX wieku

 

Lenonki pojawiły się w Anglii około 1880 roku. Nazywały się wtedy „windsor” lub „windsor spectacles”. Ich pierwsza faza popularności trwała do wybuchu I wojny światowej. Moda na te oprawki co jakiś czas przemija. Szybko jednak wraca, w dodatku w nowych, atrakcyjnych wersjach. Okulary lenonki święciły największe triumfy popularności w latach 60. oraz 70. XX wieku. Chociaż warto wspomnieć, że okulary z okrągłymi soczewkami, nazywane windsorami, znane były już w XVIII wieku. Okulary windsor początkowo produkowane były z metalu. Aktualnie jednak niektóre oprawki wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Na uwagę zasługuje również fakt, że obecnie soczewki w tego typu modelach są nieco większe, niż upodobał sobie je sam Lennon.

Dzisiaj modne lenonki w swej formie z lat 60-70. ubiegłego wieku wyróżniały się niezwykle cienkimi oprawkami wykonanymi z drutu, zawiniętymi nausznikami oraz brakiem nosków. Nieodłącznie kojarzone są m.in. z Mahatmą Gandhi, Bolesławem Prusem czy Ernestem Hemingwayem.

 

Lenonki w popkulturze

 

Klasyczny okaz lenonek miał cienkie, druciane ramki. To właśnie w takich okularach chodził brytyjski muzyk John Lennon. Okrągłe okulary przeciwsłoneczne były znakiem rozpoznawczym tytułowego bohatera z filmu „Leon Zawodowiec”. Każdy z nas kojarzy też Harry’ego Pottera, który nie rozstawał się ze swoimi zerówkami w tym samym kształcie.

Obecnie korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne lenonki chętnie wybierane są przez gwiazdy – również polskie. Często można je zauważyć na twarzach m.in. Michała Szpaka, Tomasza Jacykowa, Michała Piroga, Dawida Kwiatkowskiego czy też Mateusza Gesslera. Damskie lenonki możemy natomiast podziwiać jako dopełnienie stylizacji Kingi Rusin, Karoliny Gilon oraz Mai Sablewskiej. Niemniej jednak okulary lenonki najbardziej rozpowszechnione były przez subkulturę hippisów.

 

Hippie, boho i vintage

 

Okulary tego typu przypominają o czasach aktywności hipisów. Doskonale wpisują się także w klimaty boho i vintage. Ruch hippisowski był ściśle związany z kontestacją, która opanowała Stany Zjednoczone w latach 60. i 70. Był to bunt młodych przeciwko wartościom reprezentowanym przez świat dorosłych. Krytykowali przede wszystkim instytucje, takie jak rodzina, szkoła i Kościół. Buntowali się przeciwko władzy pieniądza. Byli przeciwni wojnie (w ich czasach USA uczestniczyły w wojnie w Wietnamie), wszelkim normom, przymusom i zasadom. Rozwinęli też własny styl ubioru.

Przeciętny hippie miał długie włosy i nosił kolorowe, kwieciste ubrania. Ich „lifestyle” nadal inspiruje wielu młodych ludzi. Trochę podobnie jest ze stylem boho. Już sama nazwa wiele o nim mówi, gdyż „boho” to skrót od „bohemy”. Wśród jej miłośników panuje uwielbienie dla zwiewnych sukienek w kwiaty, wzorów etno i frędzli. Vintage można w skrócie opisać, jako powrót do mody z dawnych lat. Dla fanek tego stylu charakterystyczne jest „wracanie” do czasów Brigitte Bardot czy Jackie Kennedy. Mocne wzory typu paski, czy groszki to ulubione motywy kobiet kochających vintage.

 

Oprawki lenonki – do jakiej twarzy pasują?

 

Do jakiej twarzy lenonki będą najlepiej pasować? Doskonale będą współgrać z twarzą prostokątną, przywracając jej proporcje. Jeżeli szukasz propozycji delikatnej, mało widocznej, takie okrągłe okulary z pewnością wpiszą się w Twoją koncepcję. Lenonki nie przytłaczają twarzy, lecz subtelnie podkreślają stylizacje. Z uwagi na dużą uniwersalność tego modelu świetnie będą prezentować się u posiadaczy i posiadaczek twarzy owalnej, trójkątnej i kwadratowej.

Zarówno damskie, jak i męskie lenonki swą ponadczasową formą nawiązują do mody lat 70. ubiegłego wieku. Nierozerwalnie wiążą się one z estetyką hippie Dzieci Kwiatów. Co ciekawe, świetnie pasują do szortów i koszulki, a także płaszcza i swetra. W naszym kraju popularnością cieszą się tak przeciwsłoneczne, jak i okulary korekcyjne lenonki.

Okulary lenonki dobrze zgrają się z każdą przemyślaną stylizacją. Style boho, hippie czy vintage to tylko przykłady. Moda zawsze była otwarta na pomysły, a obecne czasy dają jeszcze więcej możliwości. Ich eklektyzm jest nieograniczony. Wystarczy jedynie uwolnić swoją wyobraźnię. Warto jednak mieć w swoich zbiorach uniwersalne oprawki typu lenonki – jest to o tyle uniwersalne rozwiązanie, że z powodzeniem dopełni większość stylizacji. Ich niewątpliwym atutem jest wyrównanie proporcji oraz złagodzenie rysów twarzy.

Udostępnij: