Okulary z lat 60. - dekada nowych pomysłów

okulary z lat 60

Okulary z lat 60. przeżywają obecnie swoisty renesans. Zarówno one, jak i cała kultura tamtych czasów, zyskują sobie nowych fanów i nie tracą zainteresowania. Jedni słuchają muzyki Beatlesów lub Stonesów, inni pochłaniają wczesne filmy Stanleya Kubricka i Romana Polańskiego. Są też tacy, którzy przywracają do życia modę lat 60., łącznie z niezwykłymi okularami, które wówczas skradły serca milionów.Wśród ulubionych oprawek współczesnych okularników można wymienić kwadratowe, „muchy” czy tzw. „browline glasses”. Wspomniane okulary szczyt popularności przeżywały właśnie w latach 60. XX wieku.


Kocie oczy


Tradycyjne kocie oczy, okulary noszone przez Marilyn Monroe już w latach 50., w kolejnym dziesięcioleciu zmieniły nieco kształt. Wraz z pojawiającą się modą na duże oprawki, również one zyskały większy rozmiar. Zauważyć można, że okulary w kształcie kocich oczu stają się coraz bardziej subtelne i okrągłe. Jednak obecnym hitem są wąskie i spiczaste kocie oczy, czyli dokładnie takie jak okulary z lat 60.


okulary kocie oczy lata 60

Okulary „muchy” oraz Manhattan


Nadejście nowej dekady wprowadziło nowy trend, czyli duże oprawki zasłaniające znaczną część twarzy. Powszechnie mówi się, że ekstrawaganckie okulary zwane muchami narodziły się w 1961 roku. To właśnie wtedy piękna Audrey Hepburn z dumą nosiła je w słynnym „Śniadaniu u Tiffany’ego”. Aktorka wylansowała trend, który króluje w modzie po dziś dzień, a nowe oprawki szybko zyskały własny przydomek, Manhattan – od miejsca akcji kultowego filmu. Trend na „nowojorskie okulary” dotarł nawet do Polski.


okulary manhattan lata 60

Prostokątne i kwadratowe


Urok prostokątnych i kwadratowych okularów tkwi nie tylko w ich wyglądzie, ale i możliwościach. Mogą odmłodzić wizualnie dojrzałą twarz i nadać jej młodzieńczego uroku. Efekt ten wzmocnimy wybierając modele w grubych, rogowych oprawach. Spójrzcie na wybór Michaela Caine’a. Aktor w przeszłości niejednokrotnie stawiał na duże kanciaste okulary w czarnych wyrazistych ramach, w których wyglądał niesamowicie.


okulary prostokątne lata 60

Okulary zwane “browline glasses”


Browline glasses to hit lat 50. i 60. minionego stulecia, a ich wiernym fanem był słynny aktywista na rzecz praw człowieka, Malcolm X. Polityk z upodobaniem nosił okulary na żyłce z grubą ramą u góry – wzdłuż linii brwi. Cechą charakterystyczna dla „Browline glasses” jest właśnie to, że ich górna krawędź układała się w łuku, dokładnie z linią brwii. Te okulary dodają dojrzałego wyglądu osobom o młodzieńczej twarzy. Są idealną propozycją dla ludzi kreatywnych, którzy lubią klasyczny styl i wyrazistość. Tego rodzaju oprawki oferują takie marki jak Ray-Ban czy Loretto.


okulary browline lata 60


Dzisiejsze społeczeństwo kocha okulary. Nic dziwnego, producenci dają nam bowiem nieograniczone możliwości wyboru odpowiednich oprawek. Możemy przebierać w kształtach, kolorach i materiałach. Jednak czasem nieograniczony wybór może jednak utrudniać podjęcie decyzji. Jeśli szukasz nowej pary okularów, ale nie wiesz na jakie się zdecydować, sprawdź Jak dobrać okulary w 4 krokach.

Udostępnij: