Dlaczego wybrać okulary z polaryzacją?

okulary polaryzacyjne

Na pytanie dlaczego wybrać okulary z polaryzacją można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – wyjaśniając czym właściwie jest polaryzacja. Technologia ta jest łatwa do wyjaśnienia i trudna do przecenienia. Soczewki polaryzacyjne eliminują szkodliwe działanie światła odbitego, z którym mamy do czynienia każdego słonecznego dnia. Wybór okularów z polaryzacją jest dzisiaj bardzo szeroki. W sklepie posiadamy bogaty asortyment zarówno przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych posiadających powłokę polaryzacyjną. Warto zatem rozejrzeć się za parą trafiającą w nasze gusta.


Przed czym chroni polaryzacja?


Polaryzacja blokuje odblaski i widoczne refleksy oraz zwiększa kontrast, jednocześnie sprawiając, że kolory są wyraźne i nieprzekłamane. To właśnie dzięki niej w słoneczne dni słońce nas nie razi, a obraz jest dokładny i niczym niezakłócony.

W słoneczne dni mamy do czynienia ze zjawiskiem optycznym zwanym odblaskami. Występuje ono wówczas, gdy wiązka światła pada na gładką poziomą powierzchnię, np. śnieg, mokrą nawierzchnię drogi czy szybę samochodu. W efekcie pojawiają się odblaski przyjmujące postać oślepiającej białej poświaty. Znacząco zniekształcają one widziane przez nas obrazy: kształty, kolory, odległości. W tego rodzaju sytuacjach najlepszym rozwiązaniem są soczewki zaopatrzone w specjalny ochronny filtr zwany polaryzacyjnym.

Filtr polaryzacyjny odbija wszelkie poziome promienie, gdyż to one są źródłem uciążliwych refleksów. Nie działa on przy tym na korzystne dla nas pionowe wiązki światła. Takie promienie odpowiadają bowiem za zdolność widzenia przedmiotów, kształtów i kolorów. Soczewka polaryzacyjna sprawia, że rozproszone fale skupiają się w jedną, pionową falę świetlną, dzięki której widzimy kolory oraz kontrasty bez przekłamania.

 

Powłoka polaryzacyjna:

 
 • eliminuje drażniące refleksy świetlne;
 • podnosi kontrast;
 • polepsza widzenie kolorów;
 • w pełni chroni przed promieniowaniem UVA i UVB;
 • oczy mniej się męczą.
 

Szkodliwe promieniowanie UV


Polaryzacja oznacza także 100% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB. Pierwsze z nich stanowią aż 95% promieniowania ultrafioletowego i towarzyszą nam przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Te, z których obecności najbardziej zdajemy sobie sprawę nazywane są natomiast promieniami UVB i docierają do Ziemi jedynie w 5%. Nie przeszkadza im to jednak w atakowaniu naszej skóry i oczu. Warto więc chronić swoje ciało stosując kremy przeciwsłoneczne i okulary z filtrem UV400 oraz powłoką polaryzacyjną.


Dla kogo okulary z polaryzacją?


Na pewno niejednokrotnie zasłaniałeś oczy ręką chroniąc się przed rażącym światłem słonecznym. Pewnie zadawałeś sobie wówczas pytanie: dlaczego nie założyłem okularów przeciwsłonecznych? Dziś na szczęście wiesz już o istnieniu niezwykle pomocnej powłoki polaryzacyjnej. Być może jednak wciąż zastanawiasz się, czy takie okulary będą Ci. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości! Zobacz, dla kogo okulary z polaryzacją będą najlepszym rozwiązaniem i wsparciem nie do przecenienia.

 • Kierowca samochodu - unikniesz refleksów na soczewce okularowej zarówno podczas słonecznej pogody latem, a nawet zimą, kiedy promienie odbijają się od śniegu i oślepiają jeszcze mocniej. Oślepiające słońce może doprowadzić nawet do wypadku drogowego. Dlatego tak istotne jest zapewnienie najwyższej jakości widzenia w każdych warunkach.
 • Narciarstwo, pływanie, windsurfing, wędkarstwo - czyli wszelkie aktywności na świeżym powietrzu, w tym przede wszystkim sporty zimowe i wodne - śnieg i woda odbijają słońce i szkodzą naszym oczom.
 

Ponadto okulary z polaryzacją zalecane są dla osób:

 
 • wykonujących prace, które wymagają dużego wysiłku wzrokowego, ponieważ zmniejszają męczenie się oczu;
 • odpoczywających w miejscu silnego nasłonecznienia;
 • potrzebujących korekcji wad astygmatyzmul
 • wykonujących pracę przy komputerze, gdyż eliminują odbicia od ekranu monitora;
 • szukających okularów wysokiej jakości z odpowiednią ochroną oczu.
 

Kolory soczewek polaryzacyjnych

 

Szkła polaryzacyjne dostępne są w czterech kolorach. Soczewki w kolorze szarym są najbardziej uniwersalne i komfortowe. Dają uspokajający obraz, zarówno w świetle dziennym jak i blasku słonecznym, bez zniekształceń kolorów. Kolor zielony zalecany jest do noszenia przez cały rok, szczególnie w słonecznych warunkach. Soczewki brązowe i bursztynowe polecane są przede wszystkim dla kierowców i rowerzystów, gdyż zwiększają widoczność światła czerwonego. Warto wiedzieć, że soczewki posiadające filtry polaryzacyjne mogą powodować zniekształcenie kolorów, co utrudniać będzie patrzenie na obrazy LCD, dlatego odradza się je grupom zawodowym związanym z grafiką komputerową. Pamiętajmy również, że okulary z polaryzacją nie nadają się do prowadzenia pojazdów w nocy. W tym przypadku lepiej wybrać okulary wyposażone w powłokę antyrefleksyjną.

 

Zobacz propozycje okularów polaryzacyjnych

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: