Soczewki kontaktowe w bagażu podręcznym

soczewki w bagażu podręcznym

Żyjąc w ciągłym pędzie, wiele osób nie wyobraża sobie świata bez samolotów, dzięki którym niezwykle szybko jesteśmy w stanie przemieścić się z jednego miejsca w drugie. Takie wyjazdy stały się dzisiaj codziennością, dla niektórych są sposobem na życie lub elementem pracy. Wiele osób podróżuje samolotem tylko i wyłącznie z bagażem podręcznym. Dzieje się tak, ponieważ linie lotnicze często oferują korzystne cenowo oferty, jednak z zastrzeżeniem, że można z sobą zabrać tylko bagaż kabinowy. Poza tym, gdy wybieramy się w podróż służbową na krótki okres czasu, objętość małej walizki często jest wystarczająca. Ale czy mały podręczny bagaż jest zawsze po(d)ręczny? Czy możemy bezpiecznie zapakować do niego wszystko? Łącznie z soczewkami i specjalnymi preparatami do ich pielęgnacji? Na te i inne pytania dotyczące podróżowania z soczewkami kontaktowymi odpowiemy poniżej.

 
 
  • Przepisy dotyczące zawartości bagażu podręcznego są jasne i czytelne: można przewozić płyny, byle znajdujące się w opakowaniach o konkretnej pojemności i nieprzekraczające pewnej łącznej objętości. Konkretne liczby znajdziesz w artykule poniżej.
  • Podczas podróży jest znacznie trudniej o utrzymanie nienagannej higieny. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem wydają się być soczewki codziennej wymiany.
  • W trakcie pobytu w ciepłych krajach warto pamiętać o tym, by nie wchodzić do wody z założonymi soczewkami i sięgać po te soczewki, które zawierają filtry UV.
  • Nie zdążyłeś kupić zapasu soczewek na podróż? Zabierz ze sobą receptę i kup je w miejscu docelowym. Oznaczenia używane w opisie soczewek są takie same na całym świecie i rozpoznawane przez każdego optyka, niezależnie od kraju.
 

Spis treści:

  1. Soczewki w samolocie
  2. 100 ml płynów, czyli jak sobie poradzić z pielęgnacją soczewek?
  3. Dla kogo soczewki jednodniowe?
  4. Plusy soczewek miesięcznych
  5. Dobrze się spakuj - pamiętaj o produktach do pielęgnacji oczu i soczewek
  6. Prawidłowa higiena to podstawa
  7. Unikaj wody i słońca
  8. Recepty na soczewki kontaktowe
  9. Ruszamy w podróż
 

Soczewki w samolocie

 

Podróż samolotem wiąże się przede wszystkim z suchym powietrzem i częstymi drzemkami. A takie powietrze na pokładzie samolotu jest bardzo niekorzystne dla soczewek kontaktowych. Wilgotność powietrza może spadać nawet do 20%. Dla porównania: w klimatyzowanych pomieszczeniach wilgotność utrzymuje się w granicach 40-60%. Warto wiedzieć, że w warunkach bardzo suchego powietrza soczewki kontaktowe mogą wysychać na powierzchni oka, co skutkuje pomarszczeniem soczewek. Niejednokrotnie częste nawilżanie za pomocą kropel może być niewystarczające. Taką soczewkę trudno zdjąć, a to jest szczególnie szkodliwe dla naszego oka. Na krótki lot, trwający około godziny - dwóch, możesz założyć soczewki kontaktowe. Jednak na nieco dłuższe loty oraz te bardzo długie zdecydowanie odradzamy zakładanie soczewek kontaktowych. Dla bezpieczeństwa i komfortu swoich oczu, ten czas zalecamy spędzić w okularach.

 

100 ml płynów, czyli jak sobie poradzić z pielęgnacją soczewek?

 

Przepisy dotyczące zawartości bagażu podręcznego podczas lotów są jasne - płyny muszą znajdować się w opakowaniach o pojemności maksymalnie 100 ml. Opakowania te mają być umieszczone w foliowej torbie, której objętość nie może przekraczać 1 litra. Jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym - ta ilość może okazać się niewystarczająca, aby zabrać wszystkie niezbędne kosmetyki lub leki, nie mówiąc o preparatach do skutecznej pielęgnacji Twoich soczewek kontaktowych. Jak sobie z tym poradzić? Najprostszym rozwiązaniem byłoby spakowanie większej ilości płynu pielęgnacyjnego do bagażu rejestrowanego. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy mamy do dyspozycji tylko bagaż podręczny?

 

Dla kogo soczewki jednodniowe?

 

Jeśli wybierasz się w krótką podróż do miejsca, w którym mogą panować gorsze warunki higieniczne, to lepiej wybrać rozwiązanie w postaci soczewek jednodniowych, które należy wyrzucać po każdym dniu użytkowania. Jest to szczególnie ważne w krajach, gdzie woda kranowa nie nadaje się do picia. Oznacza to bowiem, że może ona zawierać niebezpieczne drobnoustroje, mogące stanowić zagrożenie nie tylko dla przewodu pokarmowego, ale także dla naszych oczu. Wybór soczewek wielokrotnego użytku lub tych przeznaczonych do noszenia dłużej niż jeden dzień może skutkować wówczas zwiększeniem ryzyka zakażenia oka. Jedynym minusem rozwiązania w postaci jednorazowych soczewek kontaktowych jest to, że im więcej dni planujemy spędzić w docelowym miejscu naszej podróży, tym większy zapas soczewek musimy wziąć ze sobą w bagażu podręcznym.

 

Plusy soczewek miesięcznych

 

W większości przypadków podróżujemy jednak do miejsc cechujących się wysokim poziomem higieny. W takim przypadku lepiej wybrać pewniejsze rozwiązanie, a przy okazji zaoszczędzić miejsce w bagażu podręcznym. Pierwszym rekomendowanym przez nas rozwiązaniem są całodobowe miesięczne soczewki kontaktowe PureVision® 2 HD. Dzięki ich niezwykłym właściwościom można je nosić nieprzerwanie przez całe 30 dni. Oznacza to, że przez ten czas - jeśli dobrowolnie nie zdecydujesz się zdjąć soczewek z jakiegoś powodu - nie musisz używać płynu do ich pielęgnacji. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie podczas podróży. Kolejnym niezwykle ciekawym, alternatywnym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe Air Optix® Plus HydraGlyde® wraz z płynem pielęgnacyjnym Clean Active Premium. Tym, co wyróżnia te soczewki na tle innych, jest możliwość okazjonalnego przedłużonego ich noszenia nawet do 6 dni i nocy bez przerwy. Natomiast rekomendowany płyn sprzedawany jest w objętości równej 10 ml, a więc bez problemu można go zabrać ze sobą do bagażu podręcznego.

 

Dobrze się spakuj - pamiętaj o produktach do pielęgnacji oczu i soczewek

 

Podczas podróży zawsze warto mieć ze sobą zapasowe soczewki kontaktowe, niezależnie od trybu ich noszenia. Warto również przypomnieć, że należy wyposażyć się także w okulary korekcyjne o odpowiedniej mocy. Pamiętajmy, że nigdy nie możemy być stuprocentowo pewni, jakie warunki higieniczne panują w miejscu docelowym - może się okazać, że trzeba będzie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Podobnie, jeśli na wyjeździe zamierzamy mieć często kontakt z wodą - w przypadku korzystania z kąpielisk czy spa - warto wówczas mieć zapasowe okulary. W czasie pakowania się nie zapomnij, że oprócz płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych potrzebny jest również czysty pojemniczek na soczewki.

 

Prawidłowa higiena to podstawa

 

Pamiętaj, że zawsze, w każdych warunkach, najważniejsza jest prawidłowa higiena soczewek kontaktowych. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz - umycie rąk przed i po każdym kontakcie z soczewkami kontaktowymi jest absolutną podstawą. Urlop nie zwalnia z zachowania wszelkich instrukcji i zaleceń dotyczących prawidłowej pielęgnacji soczewek kontaktowych. Użytkując swoje soczewki na wakacjach, postępuj tak jak zawsze, zgodnie ze wszystkimi nabytymi regułami dotyczącymi higieny oczu i higieny szkieł kontaktowych.

 

Unikaj wody i słońca

 

W żadnym wypadku nie oznacza to zakazu opalania się. Wyjeżdżając w ciepłe kraje, warto zastanowić się nad zakupem specjalnych soczewek kontaktowych, wyposażonych w dodatkowy filtr promieniowania UV. Twoje oczy tak samo jak skóra są narażone na szkodliwe promieniowanie, które może uszkodzić ich delikatną strukturę. W przypadku kąpieli - warto pamiętać o zdejmowaniu soczewek kontaktowych każdorazowo przed ich możliwym kontaktem z wodą.

 

Recepty na soczewki kontaktowe

 

Karnet z wypisanymi soczewkami kontaktowymi, który powinieneś dostać od swojego specjalisty w trakcie wizyty, to coś, co warto wziąć ze sobą w każdą podróż. Używane oznaczenia soczewek kontaktowych są uniwersalne, a więc rozpoznawane przez optyków na całym świecie, więc nie powinno być problemu z zakupem odpowiednich szkieł kontaktowych. Należy jednak pamiętać, że podstawową zasadą bezpieczeństwa jest kupowanie soczewek kontaktowych tylko i wyłącznie w miejscach, gdzie są one oficjalnie sprzedawane w oryginalnych zamkniętych opakowaniach. Warto zwracać uwagę również na ich datę przydatności do użycia. Przeterminowane lub niesterylne soczewki mogą być bardzo groźne dla naszego wzroku.

 

Ruszamy w podróż

 

Właśnie kupiłeś bilet lotniczy w supercenie? Nie zastanawiaj się i już teraz zacznij się pakować. Pamiętaj o zabraniu zapasowych soczewek i nie zapomnij o podstawowych zasadach higieny postępowania z nimi. Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości - zapytaj optometrysty KODANO Optyk. Z naszej strony życzymy wielu szczęśliwych lotów i udanych podróży … z soczewkami kontaktowymi.

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: