Soczewki kontaktowe chroniące przed promieniami UV

soczewki i okulary ochrona UV

Promieniowanie z zakresu nadfioletu (UV) w sposób naturalny występuje w świetle pochodzącym ze słońca. Wiemy również, że jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju człowieka. Jednak zbyt duża jego dawka jest potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia. Długotrwała lub intensywna ekspozycja na słońce może skutkować nie tylko poparzeniem skóry, ale również znacznym pogorszeniem lub nawet utratą wzroku. Z tego powodu należy zadbać o to, aby chronić nasze ciało przed szkodliwymi skutkami takiego promieniowania. Większość osób wyjeżdżających na wakacje pamięta, że skórę należy systematycznie smarować kremami o wysokich wartościach filtrów, aby nie doszło do poparzenia. Natomiast oczy należy chronić stosując specjalne okulary przeciwsłoneczne, które w odpowiedni sposób chronią przed promieniowaniem UV. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się także soczewki kontaktowe, które zawierają filtry UV. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla wszystkich, którzy na co dzień korzystają z takiego sposobu korekcji wzroku.

 
 
  • Istotne jest, by mieć świadomość tego, że promieniowanie UV obecne jest przez cały rok, nie tylko w letnie dni. Z tego powodu o ochronę oczu przed słońcem trzeba dbać cały czas.
  • Można wyróżnić dwie grupy osób, stawiających na ochronę przed UV: osoby wybierające okulary przeciwsłoneczne i osoby sięgające po soczewki z filtrami UVA/UVB. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań? O tym przeczytasz w artykule poniżej.
  • Na rynku można znaleźć coraz więcej soczewek wzbogacanych kompleksami filtrów, blokujących ponad 90% szkodliwego promieniowania. To soczewki różnego typu, w szerokim zakresie cenowym.
 

Spis treści:

  1. Zasady ochrony oczu przed promieniowaniem UV
  2. Okulary przeciwsłoneczne czy soczewki kontaktowe z filtrem UV?
  3. Współdziałanie ochronne soczewek kontaktowych z filtrem UV i okularów przeciwsłonecznych sprawdzi się w wymagających warunkach
  4. Jakie soczewki kontaktowe wybrać?
 

Zasady ochrony oczu przed promieniowaniem UV

 

Istnieje kilka prostych metod ochrony oczu przed promieniowaniem UV:

  • Zabezpiecz oczy nawet w pochmurne dni

    Jest to podstawowa zasada, a jednak wiele osób zupełnie jej nie przestrzega. Warto pamiętać, że promieniowanie UV pochodzące od słońca jest obecne każdego dnia. Oczywiście w dni słoneczne jest go znacznie więcej niż w pochmurne, ale nie oznacza to, że można zrezygnować z podstawowej ochrony oczu. Jeśli korzystasz na co dzień z soczewek kontaktowych, to wybieraj te z filtrami UV. Ich systematyczne noszenie nie tylko koryguje wadę wzroku, lecz również pomoże chronić Twoje oczy.

  • Pora dnia również ma znaczenie

    Najczęściej zdajemy sobie sprawę, że bezpośrednia ekspozycja na światło w godzinach około południa - czyli między 10 a 14 - może skutkować poparzeniem oczu i skóry, zwłaszcza latem. Warto jednak zaznaczyć, że nasze oczy są również, jeśli nie bardziej, narażone na promieniowanie UV o poranku oraz późnym popołudniem. Wynika to z położenia słońca względem horyzontu - mniejszy kąt padania na twarz powoduje, że oczy mogą przyjąć stanowczo większą dawkę bezpośredniego promieniowania UV, niezależnie od pory roku.

  • UV obecne jest przez cały rok

    Charakterystyczne dla okularów przeciwsłonecznych jest to, że ich sprzedaż gwałtownie rośnie koło maja, kiedy słońce zaczyna być bardzo intensywne, a zamiera z końcem sierpnia, gdy kończy się sezon urlopowy. A tymczasem, podobnie jak niezależnie od pogody i pory dnia - trzeba pamiętać, że promieniowanie UV jest obecne stale. Co więcej, w miesiącach zimowych słońce znajduje się o wiele niżej nad horyzontem niż latem i może wyrządzić naszym oczom tyle samo, jeśli nie więcej szkód. Tutaj znowu wskazane może okazać się noszenie soczewek kontaktowych z filtrami UV - codzienna korekcja będzie chronić wewnętrzne struktury oka przed niekorzystnym wpływem promieniowania.

  • Światło odbite to także źródło promieniowania UV

    Gdy spędzamy czas na plaży, nad wodą lub na stoku narciarskim, można doświadczyć uczucia oślepienia przez światło odbite od tych powierzchni. Im bardziej gładka i jasna powierzchnia, tym światło odbija się mocniej. Co ważne, odbijane jest również niewidoczne dla naszych oczu promieniowanie UV. Powierzchnia wody potrafi odbić do 100% promieniowania UV, a śnieg - do 85%. Warto zauważyć, że w rezultacie możemy narażać nasze oczy na niemalże dwukrotną dawkę nadfioletu, spędzając czas w otoczeniu mocno odbijającym promieniowanie.

  • Kapelusz to kolejna forma ochrony

    Wyjeżdżając na wakacje do krajów południowych najlepiej jest wyposażyć się również w kapelusz z szerokim rondem, który będzie ochraniał przed bezpośrednim słońcem nie tylko Twoją głowę, ale także całą twarz. Dedykowana ochrona oczu w postaci soczewek kontaktowych lub okularów przeciwsłonecznych będzie wówczas chronić przed promieniowaniem odbitym od powierzchni.

 

Okulary przeciwsłoneczne czy soczewki kontaktowe z filtrem UV?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne wysokiej jakości mogą służyć nam przez lata, natomiast o soczewki kontaktowe należy prawidłowo dbać i regularnie je wymieniać.

Jeśli decydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych, to warto zwrócić uwagę, aby soczewki okularowe były jak największe. Małe tarcze w okularach przeciwsłonecznych mogą być modne, ale jednak słabo będą chronić wzrok przed promieniowaniem UV. Pamiętajmy, że oprawa okularowa powinna zasłaniać nasze oczy również od góry i z boku, tak, żeby światło nie mogło tamtędy wpadać i odbijać się od wewnętrznej strony soczewki okularowej. Zapytaj sprzedawcę również o kategorię filtru barwnego - istnieją na przykład okulary przeciwsłoneczne, które świetnie sprawdzą się w wysokich partiach gór, ale nie wolno w nich prowadzić samochodu. Szkła okularowe z filtrem UV dostępne są w kilku odcieniach, z których każdy posiada inne właściwości ochronne:

  • brązowy i bursztynowy - łagodzi blaski, poprawia kontrast, zmniejsza napięcie oka oraz pochłania niebieskie światło poprawiając ostrość widzenia i percepcję głębi ostrości;
  • szary - zapewnia naturalny kontrast i najmniej przekłamuje odbiór barw;
  • zielony - poprawia kontrast przy słabym świetle oraz zmniejsza napięcie oka przy świetle intensywnym;
  • żółty - poprawia percepcję i kontrast w słabym świetle oraz rozjaśnia obraz po zmierzchu i podczas deszczu;
  • różowy - filtruje fale niebieskie poprawiając kontrast, ale zniekształca ostrość widzenia i podbija naturalne kolory.

Niewątpliwą zaletą soczewek kontaktowych jest to, że ściśle przylegają one do powierzchni oka, a umieszczony w nich filtr UV jest rozmieszczony równomiernie na całej soczewce. Dzięki temu cała powierzchnia, na której leży soczewka, jest chroniona przed promieniowaniem UV. Jeśli dodatkowo potrzebujesz korekcji wzroku i nie ma przeciwwskazań do ich noszenia - jest to bardzo dobre rozwiązanie do codziennej ochrony oczu. Pamiętaj tylko o zaleceniach dotyczących trybu ich noszenia i o prawidłowej pielęgnacji Twoich soczewek.

 

Współdziałanie ochronne soczewek kontaktowych z filtrem UV i okularów przeciwsłonecznych sprawdzi się w wymagających warunkach

 

W przypadku gdy przebywamy w miejscach o dużej intensywności promieniowania - w górach, na stokach narciarskich czy na plaży - najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie wysokiej jakości soczewek kontaktowych z filtrem UV oraz profesjonalnych okularów przeciwsłonecznych. Duże, odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne ochronią nie tylko całą gałkę oczną, ale i delikatną skórę wokół oczu - pamiętajmy, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie nadfioletowe może powodować oparzenia skóry oraz przyspieszać jej starzenie. Natomiast soczewki kontaktowe będą chroniły struktury oka przed UV odbitym od soczewek okularowych, które może dostać się z boku okularów.

Osobom z wadami wzroku oprócz soczewek kontaktowych z filtrem UV dedykowane są okulary korekcyjne w wersji Clip-on. Posiadają one specjalną nakładkę przeciwsłoneczną, której skuteczność jest równa okularom słonecznym. Wybór oprawek Clip-on jest spory – producenci stworzyli wiele kształtów każdego typu, od owalnych, przez prostokątne, Wayfarer, kocie oczy i okrągłe, po aviatory.

 

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

 

Sprawdzaj, które soczewki blokują promieniowanie nadfioletowe. Rozwiązaniem mogą być jednodniowe soczewki kontaktowe MyDay®, które sprawdzą się przy korekcji nadwzroczności, krótkowzroczności oraz astygmatyzmu. Poza ochroną przed UV zapewniają również przedłużone uczucie nawilżenia, przynoszące ulgę przesuszonym oczom. Z kolei ze względu na miękkość i komfort widzenia oraz bardzo wysoką transmisję tlenu polecamy soczewki #bioview, które również blokują promieniowanie UV w szerokim zakresie. #bioview można nosić w trybie miesięcznej wymiany (#bioview Monthly) lub stosować soczewki jednodniowe (#bioview Daily). Jeśli pilnie będziesz potrzebował nowej pary soczewek, to #bioview znajdziesz również w soczewkomatach na terenie całej Polski. Natomiast jeśli szukasz soczewek kwartalnych z filtrem promieniowania nadfioletowego, to tu sprawdzi się BioAir 38FW.

W ostatnim czasie na rynku pojawił się nowy rodzaj dwutygodniowych soczewek kontaktowych - ACUVUE® OASYS with Transitions. Soczewki te zachowują zalety standardowych soczewek ACUVUE® OASYS, przy jednoczesnym zwiększeniu ochrony oczu przed promieniowaniem UV, wprowadzeniem dodatkowej filtracji wysokoenergetycznego światła niebieskiego, a dzięki technologii Transitions - dostosowuje się do natężenia światła, redukując jego ilość wpadającą do oka.

  • Filtry UV: >90% UVA/UVB
  • Moc: -10,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Filtry UV: >90% UVA/UVB
  • Moc: -10,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Filtry UV: >90% UVA/UVB
  • Moc: -10,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Filtry UV: 100% UVB, 99% UVA
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Filtry UV: 96% UVB, 85% UVA
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Filtry UV: >90% UVA/UVB
  • Moc: -12,00 do +4,00 D
KUPUJĘ
 

Zobacz wszystkie soczewki kontaktowe z filtrami UV

 

Niezależnie od rodzaju soczewek i trybu noszenia, wybierając te z filtrem UV chronisz swoje oczy przed nadmiernym promieniowaniem nadfioletowym nie tylko w trakcie urlopu - ale i na co dzień.

   

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: