Co znajduje się w płynach do soczewek kontaktowych? Poznaj ich skład!

skład płynów do soczewek kontaktowych

Soczewki użytkowane w trybie dziennym wymagają odpowiedniej dezynfekcji po całym dniu ich noszenia, dlatego przez noc przechowywane są w pojemniczku z płynem. Pielęgnacja i czyszczenie soczewek kontaktowych to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie bakteryjnym infekcjom oczu. Dobrze dobrany płyn do soczewek powinien skutecznie usuwać wszystkie nagromadzone na ich powierzchni zanieczyszczenia, a także składniki filmu łzowego (np. białka czy lipidy) oraz zapobiegać tworzeniu się osadów podczas noszenia. Zobacz, jakie substancje w składzie płynu do soczewek kontaktowych odpowiadają za to działanie i wybierz produkt najlepszy do Twoich potrzeb.

 
 
 • Podstawowymi składnikami płynów do soczewek kontaktowych są czynniki chelatujące, surfaktanty, środki buforujące oraz konserwanty stosowane w celu dezynfekcji.
 • Aby zwiększyć komfort użytkowania oraz zapobiegać nadmiernemu wysuszaniu, w płynach do soczewek stosuje się substancje nawilżające i regenerujące.
 • Alternatywą dla płynów oksydacyjnych są wielofunkcyjne płyny pielęgnacyjne.
 

Spis treści:

 1. Co zawiera płyn do soczewek i jak wpływa na zdrowie Twoich oczu?
 2. Składy płynów do soczewek dla wrażliwych oczu. W których znajdziesz najkorzystniejsze substancje?
 3. Błyskawiczne czyszczenie i przedłużona żywotność soczewek. Poznaj najchętniej wybierane płyny!
 4. Jakie wybrać płyny do soczewek twardych?
 5. Podsumowanie
 

Co zawiera płyn do soczewek i jak wpływa na zdrowie Twoich oczu?


Dezynfekcja i zapobieganie namnażaniu się organizmów na powierzchni szkieł kontaktowych to podstawowa funkcja płynów pielęgnacyjnych. Najczęściej wykorzystywane w produkcji płynów do soczewek substancje to:


 • kwas borowy – odpowiada za kontrolowanie namnażania się bakterii i pomaga utrzymać stałą wartość pH produktu;
 • wersenian disodowy (EDTA) – zapobiega osadzaniu się białek na powierzchni soczewek;
 • ALDOX® - odpowiada za zwalczanie bakterii i grzybów;
 • poliheksanid i biguanid polipropylowy (PHMB) – mają silne właściwości antybakteryjne, nawet przy niskim stężeniu są wysoce skuteczne i mało toksyczne dla oka;
 • polikwaternium – środek konserwujący o właściwościach biobójczych;
 • cytrynian sodowy – rozluźnia struktury białka nagromadzone na soczewce;
 • sulfobetaina – wspomaga rozpuszczanie osadów białkowych na powierzchni soczewki.

Oprócz tego w składzie płynów do soczewek znajdują się tzw. związki buforujące, które pomagają utrzymać stabilność roztworu i jego pH. Ich dodatek zapewnia komfort osobom noszącym soczewki i zapobiega nadmiernemu wysychaniu filmu łzowego. Do tych składników zaliczają się m.in. aminimetolopropanol, chlorek sodu (sól fizjologiczna) oraz fosforan sodu.Składy płynów do soczewek dla wrażliwych oczu. W których znajdziesz najkorzystniejsze substancje?


Suchość, zaczerwienienia, swędzenie i pieczenie są częstymi dolegliwościami doskwierającymi osobom noszącym soczewki. Aby w maksymalny sposób zredukować dyskomfort użytkownika, wielu producentów modyfikuje skład płynów do soczewek. Przeważnie w preparatach oznaczonych jako SENSITIVE zawarta jest mniejsza liczba związków dezynfekujących, tylko składniki pochodzenia naturalnego, a także dodatkowe środki o działaniu nawilżającym. Płyn pielęgnacyjny przeznaczony dla osób cierpiących na nadwrażliwość oczu często zawiera:

Płyny z tymi składnikami pozwalają utrzymać optymalne nawilżenie soczewek przez cały dzień. Ponadto, poprzez wspomaganie produkcji filmu łzowego i przedłużenie skuteczności jego białek, zwiększa ochronę przeciw mikrobom i zapobiega infekcjom.


dezynfekcja soczewek kontaktowych

Błyskawiczne czyszczenie i przedłużona żywotność soczewek. Poznaj najchętniej wybierane płyny!


Na skuteczność preparatu składa się wiele czynników. Twoje oczy mogą więc różnie reagować na konkretne składniki płynów do soczewek kontaktowych. Czasami do tego właściwego można dotrzeć metodą prób i błędów lub udać się do specjalisty celem oceny biokompatybilności soczewek do płynu. Wypróbuj zatem kilka sprawdzonych i często polecanych przez klientów produktów.

 

A może płyn ACUVUE® RevitaLens® z kompleksową dezynfekcją?

 

Płyn do soczewek od ACUVUE® usuwa aż 99,9% bakterii i grzybów, a przy tym zapewnia nawilżenie i sprężystość szkieł kontaktowych. Nawet długotrwałe przechowywanie soczewek nie powoduje utraty ich właściwości i powstawania uszkodzeń.

 

płyn ACUVUE® RevitaLens®ACUVUE® RevitaLens® to doskonałej jakości płyn do czyszczenia soczewek, którego celem jest zapewnienie im kompleksowego oczyszczenia oraz dogłębnego nawilżenia. Za pomocą tego preparatu usuniesz z powierzchni soczewek wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak kurz, lipidy oraz osady białkowe. Dodatkowo stosując ten produkt, zapewnisz swoim oczom ochronę antybakteryjną, co łączy się z wolnością od infekcji oraz podrażnień. To także doskonały produkt dla Ciebie, jeżeli jesteś alergikiem, bowiem płyn ten jest w pełni biozgodny i nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Opakowanie o pojemności 100 ml to doskonały sposób na wypróbowanie produktu.

KUPUJĘ

płyn ACUVUE® RevitaLens®ACUVUE® RevitaLens® to wielofunkcyjny preparat, służący do dezynfekcji soczewek kontaktowych. Za jego pomocą skutecznie wyczyścisz swoje szkła kontaktowe, dzięki czemu pozbędziesz się osadów, brudu oraz bakterii, które mogły pojawić się na ich powierzchni. Dodatkowo, dzięki jego działaniu dogłębnie nawilżysz swoje soczewki i zwiększysz ich elastyczność, tak, aby ich noszenie było jak najbardziej wygodne i komfortowe. W płynie tym możesz także przechowywać swoje soczewki, kiedy ich nie nosisz. Opakowanie zawiera 360 ml płynu, to dobra opcja dla Ciebie, jeżeli używasz soczewek na co dzień i chcesz wyposażyć się w preparat na dłuższy okres czasu.

KUPUJĘ
 

A może płyn Clean Active Premium z kwasem hialuronowym?

 

To jeden z najłagodniejszych dla oczu płynów do soczewek. Jego skład (zaledwie dwa środki dezynfekujące) oraz dodatek kwasu hialuronowego sprawiają, że soczewki długo zachowują swoją elastyczność i nawodnienie. Dzięki temu nie podrażniają oczu, a nawet przyspieszają leczenie mikrourazów w oku.

 

płyn Clean Active Premium XXLClean Active Premium XXL to wysokiej jakości, innowacyjny płyn do czyszczenia soczewek kontaktowych. Za jego pomocą perfekcyjnie wyczyścisz oraz zdezynfekujesz swoje szkła, czyniąc je gotowymi do dalszego użytkowania w całkowicie bezpieczny i przede wszystkim komfortowy sposób. Dogłębna dezynfekcja pozwoli usunąć z Twoich soczewek wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz kurz, sprawiając, że Twoje oczy podczas ich noszenia będą świeże, pełne blasku i wolne od podrażnień i zaczerwienienia. Wyposaż się w wygodne i ekonomiczne opakowanie o pojemności 600 ml, które starczy Ci na długi okres dezynfekowania soczewek.

KUPUJĘ

płyn Clean Active Premium 100 mlClean Active Premium to wysokiej jakości płyn do soczewek, za którego pomocą dogłębnie zdezynfekujesz swoje soczewki kontaktowe. Jego użytkowanie zapewni Twoim soczewkom czystość oraz wolność od zanieczyszczeń, osadów białkowych, kurzu oraz mikroorganizmów. Oprócz kompleksowego oczyszczenia preparat nadaje Twoim soczewkom odżywczego nawilżenia, co możliwe jest dzięki hialuronianowi sodu oraz poloksamerowi, które zostały wykorzystane do jego produkcji. Produkt ten zapewni Ci również wygodne przechowywanie soczewek, bez utraty ich cennych właściwości. Opakowanie o pojemności 100 ml to dobry wybór na wypróbowanie produktu oraz idealna opcja podczas podróży.

KUPUJĘ
 

A może płyn OPTI-FREE® Express z długotrwałym nawilżeniem?

 

Formuła z kilkoma środkami dezynfekującymi i powierzchniowo czynnymi w preparacie OPTI-FREE® Express pozwala na dokładne oczyszczenie soczewek z mikrobów, tłuszczów i białek w zaledwie kilka minut. Tak dokładna dezynfekcja przedłuża żywotność soczewek i zapobiega podrażnieniom oczu.

 

płyn OPTI-FREE ExpressOPTI-FREE® Express® to płyn do soczewek nowej generacji, dedykowany do kompleksowego czyszczenia szkieł kontaktowych. Pozwoli Ci dogłębnie zdezynfekować Twoje soczewki, likwidując wszelkie zanieczyszczenia, drobnoustroje i osady białkowe, które mogły znaleźć się na ich powierzchni. Ponadto produkt ten skutecznie nawilży Twoje soczewki oraz przywróci im ich naturalną elastyczność, dzięki czemu będą gotowe do dalszego użytkowania, w wygodny i komfortowy sposób. Zdecyduj się na wygodne, kompaktowe i ekonomiczne opakowanie, które zawiera 355 ml pojemności i wystarczy na długi okres użytkowania.

KUPUJĘ
 

A może płyn SOLO-care AQUA™ z formułą HydroLock?

 

W płynie SOLO-care AQUA™ zastosowano formułę HydroLock, czyli połączenie sorbitolu oraz prowitaminy B5. Zapewnia ono długotrwałe nawilżenie soczewek, a także chroni oczy przed podrażnieniami i infekcjami. Zawartość skutecznych związków dezynfekujących gwarantuje natomiast ochronę przed osadami oraz namnażaniem się drobnoustrojów. Zanurzone w płynie soczewki możesz przechowywać nawet przez 30 dni bez obaw o utratę ich właściwości.

 

płyn SOLO-care AQUASOLO-care AQUA to wysokiej jakości preparat służący do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Doskonale oczyszcza je ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które znalazły się na ich powierzchni, oraz odżywia je, dzięki zawartości w swoim składzie prowitaminy B5 oraz sorbitolu. Produkt dodatkowo maksymalnie nawilża soczewki, przygotowując je do dalszego, komfortowego użytkowania. W płynie tym możesz także przechowywać swoje soczewki, kiedy ich nie nosisz, nie utracą one swoich cennych właściwości, a wręcz przeciwnie, odnowią je. Opakowanie 90 ml to doskonała opcja na podróż, możesz zabrać je ze sobą wszędzie i z łatwością zmieścisz je w bagażu podręcznym.

KUPUJĘ

płyn SOLO-care AQUA™SOLO-care AQUA™ to najnowszej generacji płyn do czyszczenia soczewek miękkich, którego celem jest perfekcyjne oczyszczenie oraz dezynfekcja Twoich szkieł, poprzez zlikwidowanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak kurz, drobnoustroje oraz osady białkowe. Dodatkowo produkt ten zapewni także Twoim soczewkom kompleksowe nawilżenie oraz wysoce je uelastyczni, dzięki czemu ich dalsze użytkowanie będzie wiązało się z dużym poziomem komfortu i wygody. W płynie tym możesz przechowywać soczewki wtedy, gdy ich nie nosisz, a zawarta w nim prowitamina B5 skutecznie uchroni Twoje oczy przed infekcjami. Teraz w ekonomicznym opakowaniu, o pojemności 360 ml.

KUPUJĘ


Jakie wybrać płyny do soczewek twardych?


Do czyszczenia i pielęgnacji soczewek twardych najczęściej zaleca się płyny oksydacyjne, których formuły oparte są na nadtlenku wodoru (H2O2). Mają one dobre właściwości dezynfekujące, a proces oczyszczenia może być jedno lub dwustopniowy. Proces dezynfekcji jednostopniowy charakteryzuje się używaniem specjalnego dysku do katalizy umieszczanego w pojemniczku do soczewek w celu neutralizacji H2O2. Dwustopniowy system dezynfekujący wymaga dodawania do płynu zalecanego przez producenta czynnika powodującego neutralizację. Płyny oksydacyjne zalecane są dla alergików lub osób z wrażliwymi oczami, ponieważ nie zawierają konserwantów. Są jednak nieco kłopotliwe w użytkowaniu – soczewkę należy dobrze wypłukać neutralizatorem przed jej nałożeniem.

Przykładem preparatu do twardych soczewek kontaktowych jest płyn Eyeye B5 Active do soczewek twardych. W jego składzie znajdują się zarówno środki dezynfekujące i powierzchniowo czynne (poliheksanid i chlorek sodu), jak i substancje nawilżające, takie jak dekspantentol i system HydraFlex (hydroksypropyloceluloza). Takie połączenie sprawia, że płyn można wykorzystać do przechowywania, dezynfekcji i mechanicznego oczyszczania soczewek. Jednocześnie zmniejsza on dyskomfort oczu podczas ich stosowania, regeneruje tkanki oka dzięki obecności prowitaminy B5 oraz zapobiega jego podrażnieniom. Dzięki niemu Twoje twarde soczewki mogą służyć bez zarzutu.Podsumowanie


Pamiętaj, że płyny do soczewek są tylko jednym z elementów prawidłowej higieny oczu. Przed zanurzeniem soczewki w płynie należy mechanicznie ją oczyścić kładąc soczewkę na dłoni, następnie należy zaaplikować kilka kropel płynu i delikatnie potrzeć z jednej i drugiej strony powierzchnię soczewki. Jeśli doświadczasz powtarzającego się dyskomfortu podczas noszenia szkieł kontaktowych, skontaktuj się z lekarzem okulistą lub optometrystą. Konsultacja pomoże Ci odkryć przyczynę problemów i wybrać najlepsze środki pielęgnacyjne.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)

źródła informacji:

 • [1] Ciężar Kamila, Chemia płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych, OPTHATHERAPY, Vol. 1, Nr 4(4)/2014, s. 272-276; dostępy online: https://bibliotekanauki.pl/articles/1929307
 • [2] Woźniak P. Oddziaływanie płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych na stan powierzchni oka u pacjenta kontaktologicznego. Opthateraphy, Vol. 3/Nr 2(10)/2016 (s. 146-150)
 • [3] Kropacz S. Ocena skuteczności dezynfekcji płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Optyka 2012; 5(2012): s.52-55
 • [4] Willcox MD, Phillips B, Ozkan J, et al. Interactions of lens care with silicone hydrogel lenses and effect on comfort. Optom Vis Sci 2010; 87(11): s.839-846.
 • [5] What's in Contact Lens Cleaning Solutions and Eye Drops? - Optix-now.com

Udostępnij: