Przegląd jednodniowych soczewek kontaktowych. Co warto wiedzieć o ich użytkowaniu?

zalety jednodniowych soczewek kontaktowych

Jednodniowe soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla soczewek kontaktowych noszonych w trybie dwutygodniowym czy miesięcznym. Soczewki jednorazowego użytku są wygodne i higieniczne, a do tego nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. Mimo tego do ich noszenia nie należy podchodzić bez przygotowania i poznania ich charakterystyki. Jakie są zatem wady i zalety użytkowania soczewek jednodniowych i kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Podpowiemy Ci także, o czym musisz pamiętać w codziennej pielęgnacji oczu.

 
 
 • Jednodniowe soczewki kontaktowe polecane są przede wszystkim alergikom, a także osobom o wrażliwych oczach. Tryb wymiany tego typu soczewek umożliwia bezproblemowe zachowanie higieny i redukuje ryzyko wystąpienia infekcji.
 • Rozważ noszenie soczewek jednodniowych, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia lub uprawiasz sport.
 • Pamiętaj, by samemu nie dobierać soczewek kontaktowych - udaj się do specjalisty w celu ich właściwego dopasowania.
 

Spis treści:

 1. Zalety użytkowania jednodniowych soczewek kontaktowych
 2. Soczewki jednodniowe a dwutygodniowe i miesięczne. Dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie?
 3. Polecane jednodniowe soczewki kontaktowe
 4. Jak dbać o wzrok podczas noszenia soczewek jednorazowych?
 

Zalety użytkowania jednodniowych soczewek kontaktowych


Czyszczenie i właściwa pielęgnacja soczewek to największe problemy związane z użytkowaniem soczewek dwutygodniowych i miesięcznych. Niezachowanie dostatecznej higieny może prowadzić do powikłań, w tym groźnych infekcji wymagających miejscowego leczenia antybiotykami.

Kłopotliwość wynikającą z przestrzegania higieny, trybu i czasu użytkowania soczewek kontaktowych rozwiązuje dostępność jednodniowych soczewek kontaktowych. Dzięki codziennej wymianie na nową parę, oczy nie są narażone na odkładanie się osadów białkowych. W efekcie zmniejsza się ich podatność na infekcje bakteryjne. Tego rodzaju soczewki są hermetycznie zapakowane w oddzielnych blistrach, dzięki czemu, zakładając je, masz pewność, że są idealnie czyste.

W ofercie większości producentów można znaleźć produkty, które przystosowane są do różnych wad wzroku, w tym:

Użytkowanie wszystkich tych soczewek cechuje duża wygoda. Wystarczy wieczorem zdjąć soczewki i wyrzucić je, a następnego dnia rano założyć nową parę. Nie trzeba też martwić się o zakup właściwego pielęgnacyjnego płynu do soczewek, czyszczenie pojemników do przechowywania czy przestrzeganie terminów przydatności.

rodzaje soczewek jednodniowych  

Soczewki jednodniowe a dwutygodniowe i miesięczne. Dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie?


Jednodniowe soczewki kontaktowe są jednymi z najczęściej wybieranych przez osoby, korzystających po raz pierwszy z tej metody korekcji wzroku. Za takim wyborem przemawia nie tylko łatwość ich pielęgnacji, ale również duży komfort noszenia. Ponieważ nowe soczewki są wolne od zanieczyszczeń i osadów, a także cechują się miękkością i elastycznością, są właściwie niewyczuwalne na oku. Pozwala to szybciej przyzwyczaić się do nich.

Soczewki jednodniowe sprawdzą się również w przypadku osób wrażliwych na środki najczęściej wykorzystywane w płynach pielęgnacyjnych. Noszenie soczewek jednodniowych znacznie obniża ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Zaleca się również zakładanie soczewek jednorazowego użytku podczas aktywności sportowej, zwłaszcza na basenie. Soczewki wielokrotnego użytku (np. miesięczne lub dwutygodniowe) nie powinny mieć kontaktu z wodą ze względu na występujące w niej drobnoustroje mogące osadzać się na powierzchni soczewek, a następnie po umieszczeniu w płynie mogą namnażać się, co w konsekwencji doprowadzi do infekcji.

Jednodniowe soczewki kontaktowe nie są jednak pozbawione pewnych mankamentów. W porównaniu do soczewek o długim terminie przydatności, produkty jednodniowe:

 • są droższe, pomimo tego, że ich użytkowanie nie wiąże się z zakupem płynów pielęgnacyjnych;
 • nie są tak trwałe, a przez to łatwiej je uszkodzić - przy zakładaniu soczewek jednorazowych trzeba zachować większą ostrożność;
 • generują więcej odpadów niż soczewki kontaktowe dwutygodniowe lub miesięczne.

Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się więc również nad tym, jak często i jak długo każdego dnia będziesz korzystać z tej metody korekcji wzroku. Jeśli używasz ich tylko do uprawiania sportu, a na co dzień wolisz okulary, soczewki jednodniowe mogą być odpowiednim wyborem.

soczewki jednodniowe vs soczewki wielokrotnego użytku  

Polecane jednodniowe soczewki kontaktowe


Choć soczewki jednodniowe są zdecydowanie bezpieczniejsze dla oczu, ich zakup oraz dopasowanie zawsze najlepiej skonsultować ze specjalistą. Dzięki temu upewnisz się, że nie ma przeciwwskazań do ich noszenia, a soczewka prawidłowo leży na oku. Wybierz taki produkt, który zapewni Ci najwyższy komfort użytkowania i widzenia, a do tego zminimalizuje przykre konsekwencje wielogodzinnego noszenia soczewek - zaczerwienienia, pieczenia czy uczucia ciężkości oczu. Jakie są najczęściej polecane produkty jednodniowych soczewek kontaktowych?

 

Linia soczewek jednodniowych Dailies®

 

Cechują się wysokim nawodnieniem oraz przepuszczalnością tlenu. Zapewnia to wygodę noszenia (soczewka jest niewyczuwalna i zapewnia doskonałą ostrość obrazu) i zapobiega wysychaniu filmu łzowego. W przypadku Dailies® Total 1 zawartość wody w soczewkach przy rogówce dochodzi nawet do 100% i rośnie ona stopniowo od wnętrza soczewki! W ofercie tego producenta znajduje się również model Dailies® AquaComfort Plus®, wykonany z innowacyjnego materiału Nelfilcon A. Umożliwia on utrzymanie nawilżenia soczewki przez cały dzień oraz ogranicza gromadzenie się osadów na jej powierzchni.

 

DAILIES® AquaComfort Plus® to produkt dedykowany krótkowidzom oraz dalekowidzom. Soczewki te zapewniają czyste i wyraźne widzenie, a ich regularne stosowanie przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji pozwala skutecznie zahamować rozwój wady wzroku. Są to idealne soczewki na start, warto więc z nich skorzystać, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z soczewkami. Soczewki są wysoce nawilżone, a ich aplikacja łatwa dla każdego. W opakowaniu znajdziesz 30 sztuk soczewek, które wystarczą na okres 15 dni użytkowania.

KUPUJĘ

Dailies Total 1® to soczewki wysokiej jakości wyróżniające się na tle innych tym, że posiadają nowoczesny gradient uwodnienia, co sprawia, że ich noszenie jest niesamowicie wygodne, oczy stale są nawilżone, a z problemem suchości oka można się pożegnać. Zapewniają ponadto ostrą i idealną jakość widzenia, w związku z tym są idealne zarówno dla krótkowidzów, jak i dalekowidzów. Wygodne opakowanie, w którym znajdziesz 30 sztuk soczewek, będzie idealnym wyborem na przetestowanie produktu.

KUPUJĘ

Dailies Total 1® Multifocal to soczewki multifokalne dedykowane osobom zmagającym się z problemem prezbiopii. Zostały zaprojektowanie przy użyciu innowacyjnej technologii SmarTears, dzięki czemu ich właściwości są wysoce zbliżone do właściwości ludzkiego oka. Dzięki temu łatwo się dopasowują, wygodnie się je nosi, a ich poziom nawilżenia jest bardzo wysoki. Soczewki te cechują się ponadto łatwą aplikacją, dzięki specjalnemu zabarwieniu z jednej strony soczewki. W opakowaniu znajdziesz 30 sztuk, co pozwoli Ci z powodzeniem przetestować produkt.

KUPUJĘ
 

Zobacz pozostałe soczewki jednodniowe marki Dailies

 

Linia soczewek #bioview z jednodniowymi #bioview Daily


#bioview Daily to soczewki jednodniowe wykonane z cienkiego i plastycznego materiału hydrożelowego Olificon B, dzięki czemu ich noszenie jest bardzo komfortowe, a oczy nie męczą się nawet po wielu godzinach. Materiał ten dobrze przylega do oka i nie gromadzi zanieczyszczeń. W ich produkcji została wykorzystana technologia Wetting Agent, która odpowiada za wysoki poziom nawilżenia soczewek i utrzymania go przez wiele godzin. Dodatkową zaletą soczewek #bioview Daily są filtry UV, które pochłaniają nawet 90% niebezpiecznego promieniowania UVA i UVB.

 

#bioview Daily to soczewki jednodniowe o niezwykle wysokich parametrach uwodnienia (47%) oraz transmisyjności tlenu (Dk/t 150), dzięki czemu mogą być bez wahania używane przez każdego użytkownika soczewek kontaktowych, szczególnie przez tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą metodą korekcji wzroku. Soczewki dodatkowo wyposażono w filtry UVA/UVB, dodatkowo podnoszące komfort w trakcie słonecznych chwil.

KUPUJĘ
 

Zobacz pozostałe soczewki jednodniowe marki #bioview

 

Linia soczewek ACUVUE® z jednodniowymi ACUVUE® OASYS 1-Day, 1-DAY ACUVUE® MOIST i 1-DAY ACUVUE® TruEye®


W gamie produktów tego producenta znalazły się aż 3 modele soczewek jednodniowych. ACUVUE® OASYS 1-Day oparte są na technologii zintegrowanych łez, dzięki czemu zapewniają długotrwały komfort noszenia. Powiększona sfera optyczna gwarantuje natomiast ostre i stabilne widzenie.

Wyróżnikiem modelu 1-DAY ACUVUE® MOIST jest obecność składnika odpowiadającego za wiązanie wody w soczewce, co dostarcza użytkownikowi wysoką ochronę przed podrażnieniami i chroni rogówkę przed wysychaniem. Tak jak pozostałe jednodniowe soczewki marki ACUVUE®, także 1-DAY ACUVUE® MOIST wyposażone są w chroniące przed szkodliwym promieniowaniem filtry UVA/UVB.

Soczewki jednodniowe 1-DAY ACUVUE® TruEye® zostały zaprojektowane tak, aby utrzymywać całodniowe nawilżenie oka - jest to możliwe dzięki technologii HydraClear. Zbliżony do naturalnego kształtu gałki ocznej profil soczewek sprawia, że są one niewyczuwalne i nie przesuwają się w ciągu dnia. Produkt ten wycofywany jest obecnie ze sprzedaży, a producent rekomenduje zastąpienie go modelem ACUVUE® OASYS 1-Day.

 

ACUVUE® OASYS 1-Day to produkt znanej i cenionej na rynku optycznym firmy Johnson & Johnson, który został stworzony z myślą o osobach żyjących aktywnie, które spędzają dużo czasu w ciągu dnia w nieprzyjaznych dla oka warunkach. Nowoczesna technologia HydraLuxe, która została wykorzystana w ich tworzeniu, zapewnia maksymalne nawilżenie i komfort użytkowania. Soczewki są wyposażone w filtry UVA i UVB. Kupując to opakowanie, znajdziesz w nim 30 sztuk soczewek, które są przeznaczone do użytkowania w trybie dziennym.

KUPUJĘ

1-DAY ACUVUE® MOIST to innowacyjne soczewki kontaktowe, których producentem jest znana i ceniona na rynku marka Johnson & Johnson. Zostały zaprojektowane przy pomocy nowoczesnej technologii Lacreon, która zapewnia najwyższej jakości nawilżenie, oraz zapobiega podrażnieniom i suchości oka. Ich innowacyjna struktura całkowicie eliminuje tarcie soczewki, dzięki czemu oczy są zdrowe i nie bolą. Ponadto soczewki zostały wyposażone w filtry UV, które chronią oko przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. W opakowaniu znajdziesz 30 sztuk soczewek, co pozwoli Ci na przetestowanie produktu.

KUPUJĘ

1-DAY ACUVUE® TruEye® to wysokiej jakości produkt firmy Johnson & Johnson, który został stworzony w oparciu o innowacyjne technologie. Dzięki zastosowaniu technologii Hydraclear soczewki są odpowiednio nawilżone i wilgotne przez cały czas stosowania, nawet do 24 godzin. Cechują się ponadto wysoką przepuszczalnością tlenu, a zawarte w nich filtry UVA i UVB chronią oczy przed promieniowaniem słonecznym. Dzięki swej hipoalergicznej strukturze jest to idealny produkt dla alergików. W opakowaniu znajdziesz 30 sztuk, co pozwoli Ci używać soczewek przez okres 15 dni.

KUPUJĘ
 

Zobacz pozostałe soczewki jednodniowe marki ACUVUE®

 

Jak dbać o wzrok podczas noszenia soczewek jednorazowych?


Noszenie soczewek jednodniowych niewątpliwie ułatwia zachowanie zdrowia oczu, ale również w tym przypadku konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Pamiętaj, aby:

 • zawsze zakładać soczewki czystymi dłońmi - dlatego przed każdym założeniem i ściągnięciem soczewki dobrze umyj ręce;
 • nie przecierać oczu rękami, aby nie przenieść bakterii i innych drobnoustrojów na powierzchnię soczewki;
 • zawsze przestrzegać zalecanego przez producenta czasu noszenia soczewek;
 • nie spać w jednodniowych soczewkach kontaktowych;
 • nie używać wielokrotnie tych samych soczewek jednodniowych.

Dla podniesienia własnego komfortu warto regularnie używać nawilżających kropli do oczu oraz sztucznych łez. Dobroczynne działanie wykazują też ćwiczenia, które pomogą Ci rozluźnić mięśnie wokół oczu i pozbyć się uczucia zmęczenia. Tyle wystarczy, aby na dłużej zachować zdrowie oczu.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych, okularach i zagadnieniach związanych z narządem wzroku. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)

źródła informacji:

Udostępnij: