Okulary progresywne czy dwuogniskowe?

okulary progresywne vs dwuogniskowe

Masz już za sobą 40. urodziny i zauważasz, że litery w książce, gazecie lub telefonie stały się niewyraźne, a czytanie znacznie trudniejsze niż kiedyś? Musisz odsuwać je od siebie, by przeczytanie kilku linijek znów było możliwe? Prawdopodobnie to początek prezbiopii. To właśnie do korekcji tej wady wzroku przeznaczone są okulary progresywne i okulary dwuogniskowe.

 
 
  • Istnieje wiele metod korekcji prezbiopii (starczowzroczności), ale nadal najbardziej popularną są okulary dwuogniskowe (bifokalne).
  • Okulary progresywne i multifokalne soczewki kontaktowe stanowią istotną alternatywę dla typowych okularów dwuogniskowych, ponieważ posiadają aż trzy obszary o różnej addycji do prawidłowego widzenia dla bliży, daleka i odległości pośrednich. Należy podkreślić, że adaptacja do soczewek progresywnych trwa nawet kilkanaście dni, ale wynagradza to późniejsza jakość widzenia.
 

Spis treści:

  1. Prezbiopia – co to takiego?
  2. Czym charakteryzują się okulary dwuogniskowe?
  3. Zapoznaj się z okularami progresywnymi!
  4. Dobór okularów progresywnych – wymagana cierpliwość i precyzja
  5. Daj sobie czas - Adaptacja do soczewek progresywnych
  6. Soczewki kontaktowe progresywne – alternatywa dla okularów progresywnych
  7. Podsumowanie
 

Prezbiopia – co to takiego?


Powodem, dla którego pacjenci zaczynają interesować się okularami progresywnymi i dwuogniskowymi jest prezbiopia, nazywana również starczowzrocznością. Pojawia się po 40. roku życia i jest skutkiem naturalnego procesu starzenia się oka i utraty zdolności do akomodacji, za który odpowiedzialna jest soczewka wewnątrzgałkowa. Soczewka zmienia swoją krzywiznę dzięki pracy mięśni rzęskowych. W wyniku tego dopasowuje swoją moc łamiącą do zmiany odległości. Z biegiem lat wewnątrz soczewki namnażają się nowe komórki zwiększając zagęszczenie i zmniejszają jej elastyczność. Prowadzi to do osłabienia jej zdolności do akomodacji. Efekt – problem z rozpoznawaniem i czytelnością blisko znajdujących się przedmiotów. W takiej sytuacji intuicyjnie odsuwamy książkę, gazetę lub smartfona, by zrekompensować braki w akomodacji i znów widzieć odrobinę bardziej wyraźnie. Taki stan wymusza jednak na oku nadmierny wysiłek i z czasem będzie powodować uczucie zmęczenia, ból głowy i oczu, łzawienie oraz nadwrażliwość na światło. Pamiętajmy, że gdy zauważamy pogorszenie widzenia, to nie jest początek zmian, ale zmiana z którą nasz układ widzenia już sobie nie radzi.

Dlatego jeśli zauważasz u siebie wymienione objawy i podejrzewasz, że dotknęła Cię prezbiopia, nie zwlekaj – umów się na wizytę w salonie optycznym (np. KODANO Optyk). Optometrysta lub okulista skontroluje Twój wzrok, dokona niezbędnych pomiarów, a doradca klienta – na podstawie wyników badań oraz przeprowadzonego wywiadu zaproponuje dopasowane do Twoich potrzeb okulary progresywne lub dwuogniskowe. Które dokładnie? To zależy – od Twoich potrzeb i oczekiwań.

 

Czym charakteryzują się okulary dwuogniskowe?


Okulary dwuogniskowe to inaczej okulary bifokalne. Nazwa odnosi się do dwóch różnych ognisk obecnych w soczewce – jednego do wyraźnego widzenia z dali, drugiego do bliży.

Pierwsze tego typu okulary powstały dawno, a dokładniej w 1770 roku. Stworzył je Benjamin Franklin. Legenda głosi, że Franklinowi bardzo przeszkadzała konieczność ciągłej zmiany okularów z pary przewidzianej do czytania na parę do patrzenia w dal i z tego powodu przeciął w pół zarówno pierwsze, jak i drugie okulary, połączył je i tak stworzył pierwsze w historii soczewki dwuogniskowe. Z biegiem lat okulary dwuogniskowe zmieniały się. Wielu z nas pamięta jeszcze okulary dziadków i babć, które w dolnej, środkowej części miały "okienko" tzw. wtopkę. Służyła do czytania i oglądania przedmiotów z bliska. Z kolei obszar ponad nią umożliwiał wyraźne widzenie oddalonych przedmiotów. Kiedy więc użytkownik chciał spojrzeć w dal, kierował wzrok na obszar nad wtopką, a kiedy potrzebował przeczytać książkę, gazetę lub inny tekst znajdujący się tuż przed oczami – patrzył przez wtopkę. W 1955 roku powstały pierwsze okulary dwuogniskowe bez widocznej wtopki.

Dwuogniskowe okulary o płynnym przejściu są bardziej estetyczne i dyskretne. Do ich zalet zaliczyć można duży obszar dali oraz bliży, co ułatwia ich adaptację i użytkowanie, szczególnie osobom starszym. Wadą soczewek dwuogniskowych jest widoczna linia podziału mocy oraz brak mocy warunkującej dobre widzenie na odległości pośrednie.

 

Zapoznaj się z okularami progresywnymi!


Okulary progresywne zapewniają nie dwa, ale trzy obszary o różnej addycji. W górnej części soczewki znajduje się obszar przeznaczony do patrzenia w dal, w dolnej – z bliska, a pomiędzy nimi, w centralnej części soczewki mieści się obszar pośredni. Dzięki temu okulary progresywne zapewniają płynne przejście mocy pomiędzy poszczególnymi strefami dobrego widzenia. Są kompleksowym oraz najwygodniejszym rozwiązaniem. Dzięki nim nie musisz nosić ze sobą dwóch par okularów. Spojrzenie w określony obszar soczewki będzie zapewniał dobre widzenie do danej odległości. W aucie zapewnią widzenie znaków drogowych, zegarów, nawigacji, radia, a na postoju bez ich zmiany odczytamy sms-a.

Okulary progresywne są obecne na rynku od 1959 roku. Początkowo użytkownicy mieli dostęp do dość uniwersalnych soczewek, o przeciętnych parametrach, których zadaniem było odpowiedzieć na potrzeby jak największej liczby osób. Soczewki te były niemal wycinane z gotowych form i matryc. Współcześnie okulary progresywne to produkt w pełni indywidualny, dopasowany do wybranej oprawy okularowej i potrzeb wzrokowych pacjenta.

 

Okulary dwuogniskowe, a progresywne – porównanie

 
Okulary bifokalne Okulary progresywne
Liczba ognisk Dwa (bliż i dal) Trzy (bliż, dal, obszar pośredni)
Płynne przejście między ogniskami Brak Obecne
Rozmiar obszaru widzenia Większy Zależy od konstrukcji soczewki
Cena Mniejsza Zależy od konstrukcji soczewki
Indywidualizacja produktu Mniejsza Większa
Wygoda użytkowania Mniejsza Większa
Dostępność produktu Taka sama Taka sama
 

Dobór okularów progresywnych – wymagana cierpliwość i precyzja


W salonach optycznych Kodano możesz wybrać zarówno okulary dwuogniskowe jak i progresywne. W przypadku okularów progresywnych istnieją cztery rodzaje konstrukcji: Optimal, Perfect, Individual i Drive. Każda z nich różni się szerokościami pola widzenia. Soczewka progresywna Optimal to dobra i niezawodna opcja dla osób rozpoczynających przygodę z okularami zachowując równowagę w strefach widzenia, jednak posiada wąskie strefy progresji. Soczewka progresywna Perfect świetnie sprawdzi się u osób ceniących komfort pracy przy komputerze oraz wygodę, natomiast Individual zapewnia najszersze pole widzenia do dali, bliży i odległości pośrednich. Soczewka progresywna Drive to rozwiązanie dla zawodowych kierowców. Pamiętaj jednak, że cena nie bierze się znikąd – wyższa wynika z większej dokładności, szerszego pola i indywidualizacji produktu. W procesie tworzenia soczewek wykorzystuje się więcej pomiarów i danych, dzięki czemu te są zindywidualizowane do Twoich potrzeb. Jeśli więc szukasz produktu, który zapewni Ci najwygodniejszą, najskuteczniejszą korekcję prezbiopii, wybierz okulary progresywne.


prezbiopia - dobór okularów progresywnych i bifokalnych  

Daj sobie czas - Adaptacja do soczewek progresywnych


Okulary progresywne, jaki i dwuogniskowe są produktem o wyjątkowych właściwościach i działaniu. Wymagają określonego sposobu patrzenia na przedmioty znajdujące się w otoczeniu. Czytając gazetę musisz kierować wzrok na dolną część soczewki. Korzystając z komputera lub patrząc na deskę rozdzielczą w okularach progresywnych - przez środkową strefę. Z kolei bardziej oddalone przedmioty zaobserwujesz, wykorzystując górną strefę okularów. Przy zmianie obserwowanej odległości musisz operować wzrokiem, nie poruszać całą głową. By zobaczyć przedmiot położony obok - obracasz głowę w jego kierunku, a nie spoglądasz brzegiem soczewek. Początkowo może to być trudne, ale z czasem wejdzie Ci w nawyk.

Do stosowania okularów progresywnych trzeba się po prostu przyzwyczaić. To jak z jazdą rowerem lub samochodem – nauka nowej umiejętności wymaga czasu. Zasada jest tylko jedna – noś zakupione okulary progresywne. Wtedy po kilku godzinach lub maksymalnie kilkunastu dniach poczujesz się w nich całkowicie naturalnie. Najczęściej przysługiwać Ci też będzie gwarancja adaptacji (tak jak w salonach KODANO Optyk) - pamiętaj dopytać o nią doradcy.

 

Soczewki kontaktowe progresywne – alternatywa dla okularów progresywnych


Osoby, które nie przepadają za okularami, a zmuszone są do korekcji prezbiopii mogą wybrać soczewki kontaktowe multifokalne. W Kodano znajdziesz je w różnych wariantach – zarówno jako soczewki jednodniowe (np. 1-DAY ACUVUE® MOIST MULTIFOCAL), dwutygodniowe (np. ACUVUE OASYS® MULTIFOCAL) oraz miesięczne (np. Biofinity® Multifocal), w opakowaniach o różnych rozmiarach i od kilku producentów. Z soczewkami multifokalnymi zapewniasz sobie wyraźne widzenie w każdych warunkach, cieszysz się wygodą stosowania podczas podróży i aktywności fizycznej, a Twoi znajomi wcale nie muszą wiedzieć, że borykasz się z jakąkolwiek wadą wzroku. Mimo to nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie o to, co wybrać – soczewki czy okulary progresywne. Ta zależy bowiem od indywidualnej sytuacji danego pacjenta.

Dobór soczewek progresywnych należy wykonać z pomocą optometrysty lub okulisty, który najpierw zbada Twój wzrok, a następnie dobierze produkt najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.


soczewki kontaktowe progresywne czy okulary progresywne  

Podsumowanie


W Polsce to okulary progresywne cieszą się największą popularnością wśród osób z prezbiopią. Każde z nich pozwalają zrezygnować z kilku par okularów na rzecz jednej i cieszyć się wyraźnym widzeniem w różnych odległościach. Największa różnica dotyczy wygody stosowania. Oczekujesz jak największej? Poznaj okulary progresywne lub ich alternatywę – soczewki kontaktowe multifokalne.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych, okularach i zagadnieniach związanych z narządem wzroku. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydanie I polskie. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011: 425-436.
  • [2] Suliński T. Metody korekcji prezbiopii. Optyka. 2014; 5(30): 26-31.
  • [3] Frączek M. Soczewki progresywne cz. II Gazeta Optyka, 01/22
  • [4] Rojek K. Analiza przyczyn braku adaptacji do soczewek progresywnych na wybranych przykładach, cz. I i II, OPTYKA 5/2017, 6/2017

Udostępnij: