Okulista, optometrysta czy optyk?

okulista, optometrysta czy optyk

Okulary korekcyjne coraz częściej zakupić można nie tylko w aptekach, ale również innych miejscach, takich jak drogeria, sklepy typu "wszystko po 5 zł", a nawet w popularnych dyskontach. Czy można dobrać okulary korekcyjne bez konsultacji ze specjalistą? Dlaczego nie należy kupować tego typu produktów medycznych w niepowołanych miejscach? Kto pozwoli nam dobrać parametry soczewek kontaktowych?

 
 
  • Specjalistami pomagającymi w doborze okularów i soczewek są: okulista, optometrysta i... ortoptystka - to zawód medyczny, którego nazwa występuje wyłącznie w formie żeńskiej.
  • Inny specjalista zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wzroku i chorób oczu, inny dokonywaniem dokładnych pomiarów wad wzroku, a jeszcze inny doborem i tworzeniem okularów.
  • Na pomoc optometrysty można coraz częściej liczyć w sklepie oferującym sprzedaż okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. To duża oszczędność czasu dla każdego pacjenta, a często także pieniędzy.
 

Dlaczego oszczędzanie na wzroku stało się tak powszechne?

 

Dlaczego oszczędzamy na wzroku? O wiele rozsądniejsze byłoby w tym przypadku oszczędzanie na ubraniach lub kosmetykach do codziennej pielęgnacji. Reklama "komputerowe badanie wzroku" z pewnością kusi wiele osób do tego, aby się mu poddać i sprawdzić, czy ich wzrok nie uległ pogorszeniu. Na podstawie otrzymanych wyników nie należy dobierać okularów, a już tym bardziej soczewek kontaktowych! Obecnie słowo "komputerowe" kojarzy się z precyzją i dobrą jakością. W tym przypadku efekt bardzo często jest odwrotny.

 

Główni specjaliści ochrony wzroku

 

W przypadku chęci zbadania wzroku lub dobrania najlepszych okularów, powinniśmy skorzystać z rady zaufanych specjalistów, którzy dzięki obszernej wiedzy i kompetencjom, będą w stanie pomóc nam w poprawie jakości naszego widzenia. Specjalistą ochrony wzroku jest:

 

Okulista

 

To lekarz, który ukończył specjalizację w zakresie okulistyki. Do jego zadań należy rozpoznawanie schorzeń, diagnostyka oraz leczenie oczu. W wielu przypadkach okulista wykonuje również zabiegi na oku. W celu kontrolnego badania należy udać się do niego przynajmniej raz na dwa lata, aby wada wzroku się nie pogłębiała. Konsultacja zawierać powinna również badanie dna oka. Do okulisty warto udać się również, kiedy oczy pieką, szczypią i łzawią oraz nie można temu przeciwdziałać. Oprócz tego wizytę zaplanować warto również, kiedy w okolicach oczu pojawi się wydzielina lub uporczywy ból.

Kwalifikacje okulisty uprawniają go również do podejmowania decyzji w sprawie doboru okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Warto jednak zauważyć, że specjalistą w zakresie refrakcji jest przede wszystkim optometrysta. To właśnie on kształci się głównie w rozpoznawaniu wad wzroku i ich odpowiedniej korekcji.

 

Optometrysta

 

To specjalista, który ukończył wyższe studia w zakresie optometrii. Do jego zadań należy odpowiedni dobór korekcji soczewkowej oraz okularowej. To zawód medyczny jak dotąd nieuregulowany w Polsce. Należy on jednak do systemu ochrony zdrowia. Kwalifikacje takiej osoby można sprawdzić dzięki Numerowi Optometrysty przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Optometrii i optyki. Co prawda optometrysta nie jest lekarzem i nie może leczyć żadnych schorzeń układu wzrokowego, ale może skutecznie ocenić stan narządu wzroku oraz wskazać konieczność wizyty u okulisty. Optometrysta pomaga również w dobraniu pomocy dla osób słabowidzących oraz dokładnie zaplanuje i przeprowadzi terapię widzenia, u osób zmagających się z problemami w widzeniu obuocznym.

W Polsce większość osób – bez względu na dolegliwości – udaje się w pierwszej kolejności do okulisty. Inaczej wygląda sytuacja w innych krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, czy Holandia. Tutaj to właśnie optometrysta jest najczęściej specjalistą pierwszego kontaktu. Optometrysta w dalszej kolejności może nas skierować między innymi do okulisty, ortoptysty, czy tyflopedagoga.

 

Optyk

 

To specjalista, który pomoże w doborze najlepszej pary okularów. Osoba taka wykonuje okulary na podstawie recepty, jaką zlecił optometrysta. Dokonuje zamówienia odpowiednich soczewek oraz umieszcza je w wybranych przez klienta oprawach. W wielu przypadkach optyk dobiera okulary do twarzy, tak, aby prezentowała się jak najlepiej. Osoba taka zwraca uwagę na odległość soczewki od oczu oraz kontroluje to, w jaki sposób układają się na twarzy okulary. Wielu optyków współpracuje zarówno z okulistami, jak i optometrystami, dlatego warto udać się do sprawdzonego miejsca, w którym otrzymamy fachową pomoc na różnych płaszczyznach. Może się też okazać, że znajdziemy dobrego optometrystę, który jest jednocześnie optykiem. Okazuje się bowiem, że coraz więcej optyków kończy studia podyplomowe i kursy zawodowe, które dają im uprawnienia do wykonywania zawodu optometrysty.

 

Ortoptystka

 

To jeden z regulowanych zawodów medycznych. Co ciekawe, prawidłowa nazwa tego zawodu występuje wyłącznie w żeńskiej odmianie. Ci specjaliści zajmują się diagnozowaniem oraz leczeniem zeza, zaburzeniami widzenia obuocznego oraz problemami z niedowidzeniem. Do codziennych zajęć ortoptystek należy dokonywanie badań refrakcji, badań ortoptycznych oraz wiele badań okulistycznych. Osoby te prowadzą również rehabilitację układu wzrokowego. Ponadto dobierają pomoce niezbędne w planie i prowadzeniu leczenia. Pomagają osobom w każdym wieku. Bardzo często pracują w takich miejscach jak ośrodki zdrowia lub szpitale.

 

Tyflopedagog

 

To tzw. terapeuta widzenia. Ma szeroki zakres kwalifikacji i umiejętności. Pracuje z ludźmi niewidomymi i słabo widzącymi, którzy problemy wzrokowe mają od urodzenia, bądź wczesnego dzieciństwa. Tylopedagog jest również dla tych, których możliwości wzrokowe pogarszają się stopniowo lub gwałtownie na skutek urazów lub przebytych chorób. To właśnie w jego kompetencji jest nauczenie zarówno dzieci i dorosłych, jak uczestniczyć w świecie ze swoją wadą wzroku. To pedagog w szerokim tego słowa znaczeniu. Uczy jak funkcjonować w domu, w szkole, jak przechodzić przez ulicę. Pokazuje dzieciom jak uczyć się w szkole, jak poradzić sobie w klasie, jest także nauczycielem wspomagającym. Pomaga w życiu codziennym w domu i poza nim.

 

Specjaliści w pigułce:

 
  • Okulista - zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wzroku i chorób oczu, przepisywaniem leków, przeprowadzaniem skomplikowanych badań okulistycznych.
  • Optometrysta - diagnozowanie i pomiary skali wady wzroku, terapia widzenie obuocznego, wystawianie recept okularowych.
  • Optyk - wykonanie okularów i ich indywidualne dopasowanie, realizowanie recept okularowych.
  • Ortoptystka - diagnostyka i leczenie zeza, badania okulistyczne. Zajmuje się leczeniem zaburzeń widzenia obuocznego i ruchomości gałek ocznych.
  • Tyflopedagog - pomoc osobom niewidomym, słabowidzącym i tym, których wzrok pogarsza się stopniowo lub gwałtownie.

W optyce i okulistyce bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich pojęć tak, aby proces leczenia był adekwatny do stanu zdrowia. Nie należy mylić pojęć zarówno samych nazw specjalistów, jak i szczegółów zaleceń. Kiedy dostrzeżony zostanie jakiś problem z oczami, należy wybrać specjalistę, który mógłby pomóc w rozwiązaniu problemu.

okulista optometrysta ortoptysta optyk tyflopedagog  

Kto dobierze parametry soczewek kontaktowych?

 

Taką osobą jest optometrysta. Może on zmniejszyć czas oczekiwania na wizytę u okulisty. Optometrysta wykonuje wszelkie badania pomiarowe oraz kwalifikacyjne. Dzięki niemu możemy uzyskać fachową pomoc oraz wsparcie w procesie leczenia. Oczekiwanie na wizytę u okulisty może być długotrwałe, dlatego warto korzystać z ich pomocy.

Zatem jakiego optometrystę wybrać? Zachęcamy do korzystania z pomocy wykwalifikowanych optometrystów w salonach optycznych KODANO Optyk, zlokalizowanych na terenie największych Polskich miast, którzy okażą się pomocni nie tylko w doborze parametrów soczewek kontaktowych, ale także korekcji okularowej.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: