Czym jest prezbiopia?

czym jest prezbiopia

Z wiekiem w wyniku procesów fizjologicznych dochodzi do pogorszenia widzenia w bliży. Niestety, oko z powodu starzenia się, nie jest w stanie widzieć, tak jak wcześniej. Dobrym sposobem korekcji tej wady, nazywanej prezbiopią są soczewki kontaktowe.


Co to jest prezbiopia?


Starczowzroczność, określana inaczej prezbiopią, to naturalny proces fizjologiczny w wyniku którego pacjenci widzą gorzej w bliskich odległościach. Jest to spowodowane głównie utratą elastyczności soczewki ocznej. Rozpoczyna się on już około 40 roku życia i dotyczy każdej osoby w wieku dojrzałym. Nie można go uniknąć czy też zatrzymać. Prezbiopia polega na tym, że widzi się gorzej z bliska. Gdy więc zauważasz, że z wiekiem trudniej jest Ci przeczytać treści w gazecie czy opis na opakowaniu produktu i aby to zrobić bez wysiłku, musisz oddalić tekst od siebie, udaj się na badanie wzroku. Specjalista sprawdzi Twój wzrok i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednie metody korekcji widzenia.

Prezbiopia pojawia się, ponieważ z wiekiem maleje amplituda akomodacji, czyli w uproszczeniu, oko ma problem z dostosowaniem się do przedmiotów widzianych z bliska. Wśród objawów prezbiopii wymienia się, oprócz narastającego pogorszenia widzenia z bliska, również uczucie zmęczenia oczu a nawet bóle głowy.


Jakie soczewki można polecić osobom z prezbiopią?


Wzrok pacjentów z prezbiopią można korygować w różny sposoby. O konkretnej metodzie decyduje specjalista od ochrony wzroku, który może zaproponować zarówno okulary, jak i soczewki dla osób z prezbiopią. Soczewek nie można dobierać samodzielnie a jedynie z jego pomocą.

Po wywiadzie, przebadaniu Twojego wzroku i stwierdzeniu prezbiopii, ekspert może zaproponować odpowiednie soczewki kontaktowe – tzw. soczewki multifokalne, przeznaczone do korekty wskazanej wady.

Przykładem sprawdzonych produktów tego typu są soczewki Bausch+Lomb ULTRA® for Presbyopia do stosowania miesięcznego. Pozwalają na zachowanie komfortu widzenia nawet przez kilkanaście godzin, dzięki zdolności do utrzymywania wysokiego poziomu nawilżenia i wysokiej tlenoprzepuszczalności.

Soczewki Bausch+Lomb ULTRA® for Presbyopia o konstrukcji 3-Zone Progressive™ Design, zapewniają optymalną jakość widzenia do dali, poprawiają widzenie do bliży jak i zapewniają wygodę w widzeniu odległości pośrednich.

Soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji są wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2019 o wyrobach medycznych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: