Jak dobrać soczewki progresywne?

dobór soczewek progresywnych

Masz ponad 35 lat i nieodparte wrażenie, że Twój wzrok się pogarsza? Problem sprawia Ci już nie tylko czytanie napisów w kinie, ale też tekstów z gazety, którą trzymasz tuż przed oczami? Wygląda na to, że potrzebna będzie korekcja prezbiopii. Dobór odpowiednich soczewek progresywnych to najdogodniejsza metoda.

 
 
  • Soczewki progresywne są wyjątkowe. Ich działanie opiera się na kilku krzywiznach sferycznych, które pozwalają na jednoczesną korekcję różnych wad wzroku.
  • Doborem soczewek progresywnych zajmuje się okulista lub optometrysta, z którego pomocy coraz częściej można skorzystać w sklepach z soczewkami kontaktowymi i okularami korekcyjnymi. Czym różni się rola okulisty od optometrysty i optyka? O tym przeczytasz tutaj - Okulista, optometrysta czy optyk?.
  • Soczewki progresywne są dostępne w wersji jednodniowej i miesięcznej - tak, by każdy mógł dopasować je do swoich preferencji.
 

Jakość wzroku po 35 roku życia spada u wszystkich ludzi, nawet tych, którzy od dzieciństwa cieszyli się sokolim okiem. Prezbiopia, znana też jako nadwzroczność starcza, to wynik sztywnienia soczewki gałki ocznej, naturalnego procesu, którego nie można odwrócić i któremu nie można zapobiec. Nieuchronność starczowzroczności nie oznacza jednak, że po czterdziestce jesteśmy skazani na czytanie gazety z wyprostowanym łokciem albo dwie pary okularów zawsze pod ręką. Kiedyś receptą na prezbiopię były okulary progresywne, których szkła podzielone były na górną część do patrzenia w dal i dolną do lektury. Obecnie mamy do dyspozycji znacznie praktyczniejsze i wygodniejsze metody korekcji. Najlepszą z nich są soczewki progresywne, nazywane też multifokalnymi.

 

Parametry soczewek progresywnych

 

Istotą soczewki multifokalnej jest kilka krzywizn sferycznych, które pozwalają na jednoczesną korekcję różnych wad wzroku. Inaczej niż w przypadku podzielonych na dwie części szkieł okularowych, oko samoistnie, bez żadnego wysiłku, „znajduje” właściwy punkt na takiej soczewce. W większości przypadków oczy pacjenta muszą przyzwyczaić się do soczewek progresywnych; może to zająć do kilku godzin. Co do zasady jednak korekcja przebiega bardzo płynnie i naturalnie. W grupie soczewek progresywnych wyróżniamy trzy grupy rodzajowe:

  • Soczewki kontaktowe podzielone poziomo na dwie części, o różnych ogniskowych,
  • Soczewki kontaktowe dwuogniskowe, powstałe poprzez nałożenie obu soczewek. W tym przypadku oko samo musi przystosować się do korzystania z soczewki, wybierając odpowiednią w danym momencie ogniskową,
  • Soczewki o podziale centrycznym, gdzie środkowa część soczewki progresywnej służy do patrzenia z bliska, a dalsza jej część – do dali.

Doborem odpowiednich soczewek progresywnych powinien zająć się okulista w gabinecie lekarskim lub optometrysta w salonie optycznym. Po przeprowadzeniu badania wzroku, specjalista będzie mógł określić kluczowe parametry soczewek dla pacjenta. Dopasowanie soczewek kontaktowych wymaga więcej informacji niż znajduje się na recepcie okularowej, więc każdorazowo musi być poprzedzone badaniem. Z uwagi na prawdopodobieństwo postępu wady wzroku, badania oczu należy przeprowadzać regularnie, w półrocznych odstępach.

Podstawowymi parametrami każdej soczewki kontaktowej są średnica, promień krzywizny i moc. Średnica jest istotna, ponieważ soczewka powinna przykrywać całą rogówkę oka. Promień krzywizny to parametr wewnętrznej powierzchni soczewki, która ma bezpośredni kontakt z rogówką. Bez określenia go soczewka kontaktowa może okazać się zbyt ciasna albo zbyt luźna. Wyrażana w dioptriach moc soczewki oznacza oczywiście zdolność do korekcji wady wzroku. Krótkowidze noszą minusy, a dalekowidze plus. Soczewki multifokalne cechują się jednak jeszcze jednym bardzo ważny parametr, jakim jest addycja.

 

Addycja w soczewkach kontaktowych

 

Addycja w soczewkach kontaktowych oznacza różnicę między korekcjami. Soczewki progresywne zaprojektowane są w taki sposób, że ich strefy widzenia w dali i bliży połączone są tak zwanym obszarem progresji, służącym do widzenia pośredniego. Addycja jest więc dodatkiem mocy widzenia na potrzeby obszaru progresji, wynikającym z różnicy pomiędzy wartościami korekcji do bliży i dali. Wartość addycji to zwykle od +0,75 do +3 dioptrii.

Parametr ten jest istotny ze względu na złożony charakter wady wzroku, jaką jest prezbiopia i jej częste występowanie w towarzystwie innych wad. Odpowiednio określona addycja w soczewkach ułatwia oczom prezbiopów przyzwyczajenie się do korekcji i umożliwia „wyłapywanie ostrości” przedmiotów znajdujących się w dowolnej odległości od twarzy. Wszystkie opisane tu parametry powinny zostać wskazane podczas profesjonalnie przeprowadzonego badania wzroku w salonie optycznym lub gabinecie lekarskim. Nie należy więc pod żadnym względem dobierać sobie soczewek kontaktowych na własną rękę.

 

Które soczewki progresywne wybrać?

 

Kiedy dosięga nas starczowzroczność, powinniśmy zainteresować się, nie tylko tym, jak poprawić wzrok po czterdziestce, ale też jak zapewnić sobie możliwie największy komfort po korekcji. Oprócz podstawowych parametrów soczewek, wskazywanych pacjentowi po badaniu wzroku, istnieją jeszcze wartości odnoszące się bardziej do wygody użytkowania i jakości produktu, jak na przykład poziom uwodnienia soczewki i przepuszczalność tlenu.

Jednodniowe soczewki progresywne 1-DAY ACUVUE® MOIST MULTIFOCAL to rozwiązanie optymalne dla jakości widzenia i komfortu oczu. Dzięki unikalnej na rynku technologii wykonania zapewniają całodniowe nawilżenie powierzchni oka, niwelując nie tylko efekty prezbiopii, ale także uczucie zmęczenia wzroku. Przydadzą się więc zarówno w pracy przed komputerem, jak i w trakcie uprawiania sportu.

Konsekwencje wieku nie muszą zakłócać Twojego dotychczasowego stylu życia. Dobór właściwych soczewek progresywnych to kwestia jednej wizyty w salonie optycznym. Kolejny krok to zwykła radość z codzienności, bez frustracji, zmęczenia wzroku i niepotrzebnego mrużenia oczu przy lekturze ulubionej gazety.


 
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

 

Udostępnij: