Jednodniowe vs Miesięczne soczewki toryczne

jednodniowe vs miesięczne soczewki toryczne

Soczewki kontaktowe możemy podzielić na wiele różnych grup, w zależności od tego, co przyjmiemy za kryterium podziału. Jeśli weźmiemy za takie kryterium kształt soczewki po jej przecięciu lub też wadę wzroku, jaką ma ta soczewka korygować, to okaże się, iż wyróżniamy dwie grupy soczewek kontaktowych - sferyczne i toryczne. Te pierwsze służą do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i niewielkiego astygmatyzmu (do 0,50 D), natomiast przy większych jego wartość wykorzystuje się soczewki toryczne.

 
 
 • Wygoda użytkowania jednodniowych soczewek torycznych. Jak ważna jest codzienna pielęgnacja w przypadku soczewek wielokrotnego użytku? Soczewki całodobowe dla astygmatyków.
 • Jednodniowe soczewki toryczne bardziej higienicznym sposobem korekcji wady wzroku.
 • Dobór jednodniowych soczewek torycznych marek ACUVUE® oraz MyDay, a także miesięcznych soczewek torycznych marek Air Optix, Biofinity i PureVision. Pomagamy jak dobrać najlepsze soczewki toryczne.
 

Spis treści:

 1. Kilka słów na temat astygmatyzmu i soczewek torycznych
 2. Soczewki toryczne w praktyce
 3. Jakie jednodniowe soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu?
 4. Jakie miesięczne soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu?
 5. Podsumowanie
 

Kilka słów na temat astygmatyzmu i soczewek torycznych

 

Astygmatyzm objawia się zamglonym widzeniem szczegółów zarówno z daleka, jak i z bliska. Przyczyną nieostrego widzenia jest zakłócony bieg promieni świetlnych. W zdrowym oku światło przechodzi kolejno przez rogówkę, komorę przednią oka, soczewkę i ciało szkliste, aby ostatecznie skupić się na siatkówce. Ta ostatnia przekształca obraz w impulsy elektryczne, które następnie dostają się do ośrodka wzroku w mózgu. W oku dotkniętym niezbornością promienie świetlne ogniskują się w dwóch różnych punktach, przed lub za siatkówką. W efekcie uzyskany obraz jest nieostry.

Niezborność jest najczęściej wynikiem nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki. Przypominają one wówczas piłkę do rugby, a nie – jak u zdrowej osoby – idealnie okrągłą piłkę nożną. Osoby dotknięte tą chorobą potrzebują więc soczewki o odpowiednim kształcie. Z myślą o nich naukowcy opracowali szkła kontaktowe zwane torycznymi. Są one wycinkiem figury geometrycznej zwanej torusem i w różny sposób załamują promienie świetlne w przekroju pionowym i poziomym. Czyni je tym samym dostosowanymi do niekształtnej rogówki oka. W takiej sytuacji mamy do czynienia z astygmatyzmem regularnym, czyli spowodowanym nieprawidłową krzywizną rogówki lub soczewki oka. Osobom cierpiącym na ten rodzaj niezborności specjaliści polecają stosowanie miękkich soczewek kontaktowych. Drugi typ astygmatyzmu (spotykany zdecydowanie rzadziej) nazywamy nieregularnym. Wśród jego przyczyn wymienia się uszkodzenia mechaniczne i choroby oka. Nieregularna niezborność może być też skutkiem przeszczepu rogówki. Do leczenia tego typu schorzenia nie zaleca się stosowania soczewek miękkich lub okularów. Odpowiednim sposobem jego korekcji jest używanie twardych soczewek kontaktowych, które z łatwością utrzymują się w jednym miejscu.

 

Soczewki toryczne w praktyce

 

Toryczne soczewki kontaktowe z punktu widzenia użytkownika, którego wadą wzroku jest astygmatyzm, podlegają dokładnie takim samym zasadom higienicznym, jak każde inne soczewki. Z wyglądu również nie dostrzeżemy żadnych różnic pomiędzy soczewkami torycznymi a sferycznymi. Koniec końców wszystko sprowadza się do tego, żeby wada wzroku była dobrze oznaczona i żeby były do niej dobrane odpowiednie soczewki kontaktowe.

Są jednak kwestie, co do których pacjent może sam dokonać wyboru. Jest nią rodzaj torycznych soczewek kontaktowych - a konkretnie wybór pomiędzy soczewkami jednodniowymi a soczewkami wielokrotnego użytku, do których zalicza się najbardziej popularne rozwiązanie tego typu - soczewki miesięczne. W grę wchodzi kilka różnych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy takim wyborze.

 

#1 Wygoda użytkownika

 

Z pozoru najbardziej ogólny i indywidualny parametr w kwestii użytkowania soczewek kontaktowych, a jednak prawdopodobnie najważniejszy. Soczewki jednodniowe wydają się jednym z najlepszych rozwiązań pod tym względem. Użytkownik każdego dnia otwiera nową parę soczewek, którą zakłada rano i zdejmuje wieczorem. Po zdjęciu wystarczy wyrzucić je do kosza. A jak wygląda to z soczewkami miesięcznymi? Codziennie po ich zdjęciu należy pamiętać o przemyciu specjalnym płynem, jak również trzymaniu ich przez noc w odpowiednim opakowaniu, które trzeba również cyklicznie zmieniać. Wyjątkiem są soczewki miesięczne do noszenia w trybie ciągłym (np. Biofinity® Toric i PureVision® 2 HD), ale ich dobór należy koniecznie skonsultować ze specjalistą.

 

#2 Koszty

 

To druga bardzo ważna kwestia dla większości osób. Tutaj nieznaczną przewagę zyskują w ogólnym rozrachunku soczewki miesięczne. Oczywiście dla pełnego wyliczenia należy uwzględnić koszty płynu do pielęgnacji soczewek i pojemniczków.

 

#3 Zdrowie i higiena

 

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego należy wspomnieć o soczewkach jednodniowych i miesięcznych pod kątem ewentualnych powikłań ich noszenia. Cóż, nie da się ukryć, iż zdecydowanie bardziej higieniczne, a tym samym zdrowsze, jest stosowanie soczewek jednodniowych. Wynika to z prostego faktu, że za każdym razem wyjmujemy nowe, sterylne soczewki z pudełka, które zakładamy bezpośrednio na oczy, a następnie - po zdjęciu - wyrzucamy je do kosza. Tym sposobem, unikamy dużej części zakażeń wynikających ze zbyt długiego trzymania soczewek w jednym i tym samym płynie, czy przypadkowego przemycia soczewek wodą (czego nigdy nie należy robić w przypadku soczewek długoterminowych).

 

#4 Jakość widzenia

 

Niezwykle istotnym parametrem jest jakość uzyskiwanej po korekcji wizji. Tutaj nie ma jednoznacznego faworyta - zarówno soczewki jednodniowe, jak i miesięcznych spełniają poprawnie swoje funkcje.

 

Jakie jednodniowe soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu?

 

Wśród jednodniowych soczewek torycznych wyróżniamy wiele różnych marek, które często różnią się między sobą zastosowanymi technologiami. Z tego powodu warto zapoznać się z czołowymi przedstawicielami tej grupy soczewek:

 • Moc: -9,00 do +4,00 D
 • Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25 D

1-DAY ACUVUE® MOIST for ASTIGMATISM to jednodniowe soczewki renomowanej firmy Johnson&Johnson. Cechują się one wysokim poziomem stabilności, dzięki czemu nie przemieszczają się w obrębie oka, co jest szczególnie ważne w przypadku korekcji astygmatyzmu. Kolejnym ich atutem jest zastosowana technologia LACREON, która odpowiada za odpowiednie nawilżenie soczewki. Z tego powodu soczewki te są polecane również dla osób cierpiących na zespół suchego oka, wymagających korekcji astygmatyzmu. Dodatkowo soczewki zostały wyposażone w filtry UVA oraz UVB, dzięki czemu chronią oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem.

KUPUJĘ
 • Moc: -10,00 do +6,00 D
 • Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25 D

MyDay toric to produkt kolejnej czołowej marki - Cooper Vision. Głównym atutem tych soczewek jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB. Producent deklaruje, iż aż 86% promieniowania UVA oraz 96% UVB zostanie zatrzymane na tych soczewkach. Soczewki te charakteryzują się również wysokim poziomem przepuszczalności dla tlenu, dzięki czemu minimalizują możliwość rozwoju infekcji w obrębie oczu. Ponadto pozwalają na uzyskanie niezwykle czystej wizji dzięki unikalnej konstrukcji Optimised Toric Lens Geometry™ oraz odpowiednie nawilżenie oczu zapewniane przez technologię Aquaform®.

KUPUJĘ
 • Moc: -9,00 do +4,00 D
 • Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25 D

ACUVUE® OASYS 1-Day for ASTIGMATISM to jednodniowe soczewki renomowanej firmy Johnson&Johnson. Cechują się one wysokim poziomem stabilności, dzięki czemu nie przemieszczają się w obrębie oka, co jest szczególnie ważne w przypadku korekcji astygmatyzmu. Kolejnym ich atutem jest zastosowana technologia LACREON, która odpowiada za odpowiednie nawilżenie soczewki. Z tego powodu soczewki te są polecane również dla osób cierpiących na zespół suchego oka, wymagających korekcji astygmatyzmu. Dodatkowo soczewki zostały wyposażone w filtry UVA oraz UVB, dzięki czemu chronią oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem.

KUPUJĘ
 

Jakie miesięczne soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu?

 

Pomimo nieco gorszego bilansu wad i zalet - ten typ soczewek również dość często jest wybierany przez pacjentów. Poniżej przedstawiamy produkty czołowych producentów soczewek.

 • Moc: -10,00 do +8,00 D
 • Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25 D

Biofinity® Toric to soczewki produkowane przez firmę Cooper Vision zostały wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego, który umożliwia bezproblemowe przechodzenie tlenu na powierzchnię oka. O nawilżenie soczewek zadbano poprzez zastosowanie specjalnego materiału Aquaform Comfort Science, który dodatkowo zapewnia aksamitną delikatność powierzchni soczewek. Zostały one wyposażone także w system zapobiegający przemieszczaniu się ich w obrębie oka.

KUPUJĘ
 • Moc: -9,00 do +6,00 D
 • Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25 D

Soczewki PureVision® 2 HD for Astigmatism są produktem renomowanej firmy Bausch & Lomb. Charakteryzują się one niezwykle cienką strukturą (są jednymi z najcieńszych soczewek na rynku) oraz opływowym kształtem. Ponadto soczewki te utrzymują stały, wysoki poziom nawilżenia, zapewniany przez technologię Comfort Moist. PureVision® 2 HD for Astigmatism zapewniają niezwykłą ostrość uzyskiwanej wizji dzięki skutecznej korekcji wad wzroku.

KUPUJĘ
 • Moc: -10,00 do +6,00 D
 • Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25 D

Soczewki Air Optix® PLUS HydraGlyde® for Astigmatism zostały wykonane z innowacyjnego materiału silikonowo-hydrożelowego Lotraficon B, który zapewnia zarówno wysoki poziom przepuszczalności tlenu, jak i stałe nawilżenie soczewek. Soczewki te zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o osobach, które mają problem z doborem pary soczewek - Air Optix mają niezwykle szeroki zakres mocy dodatnich i ujemnych.

KUPUJĘ
 

Podsumowanie

 

Obecnie istnieje wiele różnych modeli soczewek kontaktowych, które służą do korekcji astygmatyzmu, dlatego każdy powinien znaleźć takie, które są dla niego najlepsze. Wybór pomiędzy jednodniowymi a długoterminowymi (dwutygodniowymi czy miesięcznymi) soczewkami torycznymi jest indywidualny, dlatego warto ustalić sobie priorytety i podjąć decyzję, który rodzaj będzie dla nas najwygodniejszy.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Martyny Pająk (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: