5 przyczyn rezygnacji z noszenia soczewek kontaktowych

przyczyny rezygnacji z soczewek kontaktowych

Ludzie w różnym wieku i z różnych powodów decydują się na założenie po raz pierwszy soczewek kontaktowych. Tak samo z różnych powodów przestają je nosić. Warto zapoznać się z pięcioma prawdopodobnie najczęstszymi powodami rezygnacji z noszenia soczewek kontaktowych oraz zastanowić się nad tym, czy na pewno jedynym wyjściem jest powrót do okularów korekcyjnych.

 
 
  • Jak radzić sobie z nadmierną suchością oczu, na czele z zespołem suchego oka. Czy jest ona przeciwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych? Niekoniecznie. Podobnie jest w przypadku zapalenia brzegów powiek.
  • Alergie oczu mogą przeciwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych, ale dotyczy to przede wszystkim alergicznego zapalenia spojówek o ostrym przebiegu. Więcej o alergii oczu i soczewkach kontaktowych w artykule - Alergie oczu - Jakie soczewki dla alergików?.
  • Jak ważny są prawidłowy dobór soczewek i nieprzenoszenie soczewek, aby cieszyć się tą formą korekcji wady wzroku? W artykule - Czy soczewki można nosić po terminie? - więcej o tym dlaczego nie powinno się używać soczewek kontaktowych dłużej od czasu rekomendowanego przez ich producenta.
 

Powód nr #1 - zespół suchego oka

 

Jest to dość częsta przypadłość, która może utrudnić lub uniemożliwić noszenie soczewek. Wiąże się z uczuciem dyskomfortu podczas mrugania, wrażenia piasku pod powiekami lub pogorszeniem ostrości widzenia, w zależności od mrugnięcia. Natomiast, w temat ten należy się bardziej zagłębić, ponieważ suche oko traci swoją “warstwę ochronną” i jest bardziej podatne na zakażenia. Jednak kiedy mówimy o zespole suchego oka, a kiedy o zwykłej suchości? Czasami noszenie soczewek kontaktowych może podsuszać oczy. W przypadku wystąpienia takich objawów zaleca się wprowadzenie środków nawilżających w postaci kropel czy żeli. Jeżeli to nie wystarczy, warto zgłosić się do optometrysty w celu znalezienia przyczyny dyskomfortu. Czasem problem rozwiązuje seria nawilżeń konkretnymi preparatami, czasem zmiana płynu lub soczewek, a czasem kilkutygodniowy odpoczynek w okularach. Warto zaznaczyć, że wrażenie suchości oczu znacznie rzadziej pojawia się u użytkowników, nowych, innowacyjnych soczewek kontaktowych.

 

Powód nr #2 - zapalenie brzegów powiek (przednie i tylne)

 

Przednie zapalenie brzegów powiek dotyczy skóry u podstawy rzęs oraz powiek. Powodem przedniego zapalenia może być zarówno obecność patogenów jak i problemy łojotokowe. Natomiast tylne zapalenie brzegów powiek spowodowane jest najczęściej zaburzeniami czynności gruczołów Meiboma. Jednym z kluczowych elementów leczenia takich zapaleń jest odpowiednia higiena okolicy oczu oraz wykluczenia obecności nużeńca. W przypadku noszenia soczewek i wystąpienia takiego zapalenia należy wrócić do okularów, wcześniej użytkowane soczewki wyrzucić, a następnie wprowadzić nawilżanie oczu wraz z czynnościami higienicznymi powiek. Przydatne w takich sytuacjach są chusteczki czyszczące brzegi powiek, częste przepłukiwanie oczu oraz rozgrzewanie brzegów powiek.

 

Powód nr #3 - alergie oczu

 

Z alergią boryka się wiele osób. Najczęstszymi objawami alergii jest katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek, które objawia się podrażnieniem i zaczerwienieniem oczu, a niekiedy obfitym ich łzawieniem. Na tak podrażnione oczy ciężko jest założyć, a jeszcze gorzej utrzymać przez cały dzień soczewki kontaktowe. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z ostrym, czy też okresowym alergicznym zapaleniem spojówek, można wprowadzić leki lub krople antyhistaminowe, które łagodzą objawy, jednakże gdy są one nasilone, powinniśmy przejść na okulary. W przypadku pacjentów skarżących się na przewlekłe objawy alergii, należy skontaktować się ze specjalistą, który oceni czy jest możliwe stosowanie soczewek kontaktowych.

 

Powód nr #4 - źle dobrane soczewki

 

Wydawałoby się, że powód jest dość błahy i zdarza się rzadko. Jednak nie zawsze dany rodzaj soczewek jest dla każdego odpowiedni. Niestety czasem trzeba wykazać się cierpliwością, gdyż proces doboru soczewek może być wieloetapowy, powolny i mozolny. Dzieje się tak, gdyż specjalista ma do wyboru bardzo wiele różnych wariantów soczewek, które, nawet przy zastosowaniu tych samych parametrów, mogą dawać różne uczucie komfortu i ostrości wzroku.

Należy pamiętać, że soczewek kontaktowych nie należy dobierać na własną rękę. Każda próba powinna się odbywać podczas wizyty u specjalisty, w celu zminimalizowania ryzyka powikłań.

 

Powód nr #5 - kwestie finansowe

 

Nie da się ukryć, iż soczewki kontaktowe wiążą się w porównaniu z tradycyjnymi okularami z większymi kosztami i częstszymi wizytami u okulisty / optometrysty. Na soczewkach nie warto oszczędzać - nie wolno nosić ich dłużej niż podaje producent, ponieważ może się to wiązać z wieloma powikłaniami. Nieodpowiedzialne stosowanie soczewek kontaktowych może doprowadzić do ostrych stanów zapalnych, które mogą się skończyć nawet koniecznością przeszczepienia rogówki.

 

Dlaczego warto zdecydować się na soczewki kontaktowe?

 

Dobrze dopasowane soczewki kontaktowe są świetnym sposobem na uzupełnienie możliwości korekcji wad wzroku, wtedy gdy nie możemy nosić okularów. Jeżeli ich materiał i parametry są odpowiednio dopasowane, a nasze oko jest zdrowie, nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu podczas ich stosowania.

Każdy użytkownik soczewek kontaktowych powinien pamiętać o wizytach kontrolnych u swojego specjalisty, zgodnie z jego zaleceniami. Dzięki stałym kontrolom i odpowiedzialnemu noszeniu soczewek kontaktowych, mamy możliwość stosowania ich przez wiele lat.

 

Rozwiązaniem problemów ... soczewki jednodniowe

 

Prawidłowo dobrane przez specjalistę soczewki jednodniowe jeszcze lepiej zabezpieczają użytkownika przed problemami związanymi z suchością oczu oraz zabrudzeniami gromadzącymi się, niejednokrotnie mimo pielęgnacji, na powierzchni soczewek wielokrotnego użytku.

  • Moc: -12,00 do +6,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -10,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -10,00 do +6,00 D
KUPUJĘ
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Martyny Pająk (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: