Astygmatyzm to wada wzroku, która występuje u większości populacji. Osoby, które nie zdecydują się na korygowanie astygmatyzmu, mogą cierpieć nie tylko na zaburzenia widzenia, ale również bóle głowy i uczucie ciągłego zmęczenia. Jedną ze skutecznych metod korekcji są toryczne soczewki kontaktowe przeznaczone do dziennego, dwutygodniowego lub miesięcznego trybu używania, jak i również okulary korekcyjne. Na co trzeba zwracać uwagę przy doborze soczewek kontaktowych oraz które z produktów dostępnych na rynku najlepiej sprawdzą się dla astygmatyków?
- Astygmatyzm jest wadą wzroku spowodowaną przez nieprawidłowy kształt rogówki lub soczewki oka, który powoduje zakrzywione, mgliste widzenie. Wadę wzroku można korygować przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych, które dopasowane są do budowy przedniego odcinka oka.
- Przy poprawnie dobranej mocy sferycznej, cylindrycznej i osi, użytkowanie soczewek torycznych nie różni się od noszenia sferycznych soczewek. W obu przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na parametry takie jak: krzywizna, średnica, tlenoprzepuszczalność oraz zawartość wody.
- Najpopularniejszymi markami soczewek torycznych są AquaView Toric, Biofinity® Toric, ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM oraz Dailies Total 1® for Astigmatism.
Spis treści:
- Czym jest astygmatyzm?
- Czym wyróżniają się soczewki toryczne?
- Jakie soczewki toryczne będą najlepsze? Zwróć uwagę na te czynniki!
- Najlepsze soczewki kontaktowe dla astygmatyków
- Soczewki AquaView Toric z optyką High Definition Vision
- A może soczewki Biofinity® Toric w trybie całodobowym?
- Co wiesz o soczewkach ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM z systemem EYELID STABILIZED DESIGN?
- A może soczewki jednodniowe Dailies Total 1® for Astigmatism?
- Proclear Multifocal Toric w wersji dla osób po 40 roku życia
- Podsumowanie
Czym jest astygmatyzm?
Astygmatyzm to wada refrakcji, która związana jest z ogniskowaniem się promieni światła w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach. Może być to spowodowane zniekształconą powierzchnią rogówki lub soczewki. Zazwyczaj objawia się to zniekształconym i nieostrym widzeniem, które zakłóca codzienne funkcjonowanie. Objawami astygmatyzmu są m.in.:
- zamglone widzenie niezależnie od wieku;
- trudności z poprawnym widzeniem szczegółów zarówno z daleka, jak i z bliska;
- pogorszenie czułości na kontrast;
- skrzywienie obrazu.
U osób z astygmatyzmem często można zaobserwować mrużenie oczu, łzawienie lub pieczenie. Nieskorygowany astygmatyzm może też powodować nawracające bóle głowy, zmęczenie ogólne lub podczas wysiłku wzrokowego czy problemy z koncentracją.
Czym wyróżniają się soczewki toryczne?
Toryczne soczewki kontaktowe różnią się nieco od sferycznych soczewek pod względem parametrów. Soczewki toryczne przeważnie mają nieznacznie większą średnicę zewnętrzną (DIA) oraz promień krzywizny bazowej (BC). Oprócz mocy sferycznej (sf) trzeba wziąć pod uwagę również moc cylindra (cyl) oraz oś cylindra (mierzoną w stopniach).
Budowa soczewek astygmatycznych powinna być przystosowana do wydłużonego kształtu rogówki. Z tego powodu mają one inną grubość w różnych miejscach, aby zapewniać stabilność rotacyjną. Ruchy soczewki mają być więc możliwie najmniejsze, ponieważ każde przemieszczenie się soczewek cylindrycznych na oku zaburza ostrość widzenia.
Dzięki temu, że soczewka jest praktycznie nieruchoma, zapewnia ona taką samą jakość widzenia przez cały czas jej użytkowania. Jest bardziej naturalna dla noszącej ją osoby niż okulary korekcyjne. Przy odpowiednim dobraniu soczewek, korekcja astygmatyzmu jest przeważnie pełna i zapewnia komfort.
Jakie soczewki toryczne będą najlepsze? Zwróć uwagę na te czynniki!
Jeśli chcesz wybrać soczewki, które nie tylko zapewnią Ci dobre widzenie i wygodę, ale też pomogą dbać o wzrok, weź pod uwagę również:
- materiał wykonania soczewek – najbardziej komfortowe są miękkie i elastyczne soczewki silikonowo-hydrożelowe;
- stopień przepuszczalności tlenu (Dk/t) – im jest on większy, tym lepiej;
- stopień uwodnienia;
- obecność filtra UV.
Bardzo ważny jest też tryb noszenia. W przypadku soczewek torycznych dostępne są produkty jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne oraz roczne.
Najlepsze soczewki kontaktowe dla astygmatyków
Obecnie nie ma problemu z dostępnością soczewek torycznych. Większość marek ma je w swojej ofercie, w tym produkty cenione za wysoką jakość. Poniżej przedstawione są toryczne soczewki kontaktowe najchętniej wybierane przez użytkowników.
Soczewki AquaView Toric z optyką High Definition Vision
AquaView Toric to miesięczne soczewki kontaktowe dla astygmatyków charakteryzujące się wysokim uwodnieniem, aż 55%. Dzięki zastosowaniu optyki High Definition Vision umożliwiają bardzo ostre widzenie z każdej odległości i w każdych warunkach oświetleniowych. Dodatkowo w budowie soczewki został zastosowany system Prism Ballasted Design. Umożliwia on stabilizację soczewki podczas przemieszczania się jej po powierzchni oka, warunkujące ostre widzenie. Zaletą tych soczewek jest ich duża elastyczność, która zapewnia dopasowanie do powierzchni rogówki użytkownika. Wszystkie te cechy sprawiają, że soczewki AquaView Toric bardzo dobrze utrzymują się na gałce ocznej, nie podrażniają i nie powodują łzawienia. Można je nosić przez cały dzień bez uczucia dyskomfortu.
- Moc: -10,00 do +6,00 D
- Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25
- Technologia stabilizacji: Prism Ballasted Design
- Moc: -10,00 do +6,00 D
- Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25
- Technologia stabilizacji: Prism Ballasted Design
- Moc: -10,00 do +6,00 D
- Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25
- Technologia stabilizacji: Prism Ballasted Design
A może soczewki Biofinity® Toric w trybie całodobowym?
Soczewki miesięczne Biofinity® Toric to idealne soczewki dla osób, które chcą prowadzić aktywny tryb życia i uprawiać sport bez konieczności korzystania z okularów korekcyjnych. Soczewki gwarantują osobom z astygmatyzmem doskonałą ostrość oraz stabilność widzenia. Ich największą zaletą jest zastosowanie innowacyjnego materiału silikonowo-hydrożelowego Aquaform Comfort Science, który zapewnia soczewkom idealną gładkość i wysoki stopień nawilżenia, co pozytywnie wpływa na komfort aplikacji, jak i długotrwałego noszenia. Soczewki wyróżnia duża przepuszczalność tlenu, aż 116 Dk/t oraz nawilżenie na poziomie 48%. Soczewki toryczne Biofinity® Toric to dobry wybór dla wrażliwych oczu.
- Moc: -10,00 do +8,00 D
- Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25
- Technologia stabilizacji: Optymalna Geometria Soczewki Torycznej
- Moc: -10,00 do +8,00 D
- Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25
- Technologia stabilizacji: Optymalna Geometria Soczewki Torycznej
- Moc: -20,00 do +20,00 D
- Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25; -2,75; -3,25; -3,75; -4,25; -4,75; -5,25, -5,75
- Technologia stabilizacji: Optymalna Geometria Soczewki Torycznej
Co wiesz o soczewkach ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM z systemem EYELID STABILIZED DESIGN?
Soczewki toryczne marki ACUVUE®, ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM, są dostępne zarówno w jednodniowej, jak i dwutygodniowej wersji, ale większą popularnością cieszy się rozwiązanie wielokrotnego użytku. Stabilność rotacyjną zapewnia system EYELID STABILIZED DESIGN, dzięki któremu soczewki cały czas utrzymują się w jednym miejscu i są praktycznie niewyczuwalne podczas noszenia. Jak inne soczewki tej marki, wyposażone zostały w filtr UV. Komfort użytkowania dodatkowo podnosi technologia Hydraclear, dzięki czemu soczewka stale jest nawilżona i nie doprowadza do wysychania oka.
- Moc: -10,00 do +8,00 D
- Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25; -2,75
- Technologia stabilizacji: Projekt Przyspieszonej Stabilizacji™ (ASD)
A może soczewki jednodniowe Dailies Total 1® for Astigmatism?
Dailies Total 1® for Astigmatism to jednodniowe soczewki kontaktowe firmy Alcon charakteryzuje wysokie uwodnienie, duża przepuszczalność tlenu oraz stabilność widzenia, dzięki konstrukcji Precision Balance 8|4™. Produkty występują w szerokim zakresie mocy zarówno sferycznej i torycznej. Warto wspomnieć o wykorzystanej do produkcji soczewek technologii SmarTear™, który uwalnia naturalny składnik łez, jakim jest fosfatydylocholina. Dzięki temu stabilizowana jest warstwa lipidowa filmu łzowego, a soczewka zachowuje swoje nawilżenie.
Proclear Multifocal Toric w wersji dla osób po 40 roku życia
Progresywne soczewki kontaktowe dla astygmatyków Proclear Multifocal Toric są przeznaczone do korekcji astygmatyzmu oraz prezbiopii (starczowzroczności). Zapewniają one pełną ostrość widzenia zarówno z bliskiej, jak i dalekiej odległości nawet przy wysokim astygmatyzmie (do -5,75 dioptrii cylindrycznych). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii Balanced Progressive™, która umożliwia połączenie dwóch konstrukcji optycznych. Podobnie jak wcześniejsze produkty, soczewki Proclear Multifocal Toric wykazują wysoką tlenoprzepuszczalność oraz kompatybilność z okiem. Łatwo dopasowują się do kształtu gałki ocznej i są niewyczuwalne podczas noszenia. Zastosowanie PC Technology umożliwia natychmiastowe wiązanie cząsteczek wody przez soczewki, co pozytywnie wpływa na nawilżenie oka.
- Moc: -20,00 do +20,00 D
- Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25; -2,75; -3,25; -3,75; -4,25; -4,75; -5,25, -5,75
- Addycja: +1,0; +1,5; +2,0; +2,5; +3,0; +3,5; +4,0
- Technologia stabilizacji: Balanced Progressive™
- Moc: -20,00 do +20,00 D
- Cylinder: -0,75; -1,25; -1,75; -2,25; -2,75; -3,25; -3,75; -4,25; -4,75; -5,25, -5,75
- Addycja: +1,0; +1,5; +2,0; +2,5; +3,0; +3,5; +4,0
- Technologia stabilizacji: Balanced Progressive™
Podsumowanie
Pamiętaj, że dobór soczewek kontaktowych torycznych jest znacznie trudniejszy niż soczewek sferycznych. Dlatego ich zakup zawsze należy skonsultować z optometrystą lub okulistą, który przeprowadzi badanie wzroku dobierając odpowiednią moc sferyczną, toryczną oraz oś, jak i również dopasuje soczewki kontaktowe uwzględniając indywidualne potrzeby i aspekty medyczne.
Zobacz wszystkie soczewki toryczne
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych, okularach i zagadnieniach związanych z narządem wzroku. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)
źródła informacji:
- [1] Molska Maria, Naskręcki Ryszard, Korekcja astygmatyzmu przy użyciu miękkich soczewek kontaktowych, OPTYKA 1(32)2015
- [2] Czaińska Monika, Astygmatyzm - charakterystyka wady, OPTYKA 5(42)2016
- [3] Gasson A., Morris J. A., Soczewki kontaktowe, Wrocław 2021
- [4] Efron N., Kontaktologia, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021