Najczęstsze pytania o soczewki. Rodzaje soczewek

rodzaje soczewek kontaktowych

Gdy specjalista przepisuje nam soczewki kontaktowe, zaznacza na recepcie, jakie moce, średnice i krzywizny powinniśmy nosić. Najczęściej są to tylko moce sferyczne, promień krzywizny i średnica soczewek, ale na części recept występują jeszcze dodatkowe parametry, takie jak cylinder i oś lub addycja. Oznaczają one, że pacjent powinien zaopatrywać się w specjalne soczewki, dostępne na zamówienie.

 
 
  • Na rynku dostępne są różnorodne soczewki kontaktowe, nie tylko do korygowania krótko- i nadwzroczności, ale także innych, rzadziej występujących wad wzroku.
  • Soczewki sferyczne są najbardziej popularne i dostępne „od ręki” w większości salonów optycznych. Poza nimi występują soczewki toryczne - dla astygmatyków i multifokalne/progresywne - dla osób z prezbiopią.
  • Można spotkać soczewki łączące w sobie cechy soczewek różnych typów: multifokalnych i torycznych czy sferycznych i torycznych.
  • Ceny soczewek torycznych i multifokalnych są droższe niż sferycznych. Wynika to między innymi z faktu, że ich delikatne materiały muszą zostać tak ukształtowane, by spełniały swoje zadanie korekcji nietypowej wady wzroku.
 

Czym różnią się soczewki kontaktowe sferyczne od torycznych i multifokalnych?

 

Miękkie soczewki kontaktowe są dostępne w kilku różnych rodzajach, w zależności od ich przeznaczenia. Najbardziej popularne są sferyczne soczewki kontaktowe, które mają taką samą moc na całej swojej powierzchni. Są to soczewki, które dostaniemy od ręki w salonach optycznych lub soczewkomatach, czasem również w drogeriach. Przeznaczone są do korekcji krótkowzroczności (minusy) lub nadwzroczności (plusy). Ich powszechność powoduje, że czasem zapominamy, iż sferyczne soczewki kontaktowe nie są jedynym dostępnym na rynku rozwiązaniem. Zdarza się, że niektórzy pacjenci wierzą, iż mając astygmatyzm lub po 40 roku życia, gdy zaczyna brakować mocy do czytania, nie mogą nosić soczewek kontaktowych. A tymczasem producenci soczewek wręcz prześcigają się w tworzeniu nowych systemów i konstrukcji, tak aby sprostać nawet najbardziej wymagającym korekcjom.

W przypadku gdy należy korygować astygmatyzm, specjalista może przepisać toryczne soczewki kontaktowe. Ich moc na powierzchni jest różna w różnych przekrojach, a dodatkowo mogą one korygować też nadwzroczność lub krótkowzroczność. Warto tu jednocześnie zaznaczyć, że czasem może się zdarzyć, iż mimo małego cylindra w okularach możemy nosić soczewki sferyczne - specjalista określa, czy ostrość wzroku w takich przypadkach jest wystarczająca, czy lepszym rozwiązaniem będzie już zastosowanie soczewek torycznych.

 

Zobacz wszystkie soczewki toryczne

 

Multifokalne soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób po 40 r. ż., które odczuwają problemy z czytaniem tekstu z bliska. Soczewki te mogą mieć różne konstrukcje, ale wszystkie cechują się przyrostem mocy na swojej powierzchni, tak aby przy jednoczesnej korekcji nadwzroczności lub krótkowzroczności pomagały również przy wykonywaniu czynności z bliska. Niektóre soczewki multifokalne, np. Proclear Multifocal Toric, również mogą być toryczne, a więc jednocześnie korygować astygmatyzm. Warto jednak pamiętać, że soczewki multifokalne są pewnego typu kompromisem: nie jest to stuprocentowo idealne widzenie ani do dali, ani do bliży, ale zapewnia komfort patrzenia po 40 r. ż., bez konieczności zakładania okularów korekcyjnych. Natomiast gdy pracujemy długo z bliska, przed monitorem lub z bardzo małym tekstem, ostrość wzroku zapewniana przez multifokalne soczewki kontaktowe może być niewystarczająca - wówczas specjaliści zalecają raczej stosowanie specjalnie do tego celu przeznaczonych okularów korekcyjnych. Co więcej, skupiając się na wielogodzinnej pracy z bliska „zapominamy” mrugać, co powoduje podsychanie soczewek i w efekcie pogorszone widzenie.

 

Zobacz wszystkie soczewki progresywne

 

Dlaczego nie warto kupować soczewek torycznych i multifokalnych bez recepty?

 

Każda soczewka toryczna opisywana jest za pomocą mocy astygmatyzmu i jego osi. Aby osoba w takich soczewkach widziała ostro, oś musi być odpowiednio ustawiona. Jeśli zastosujemy soczewkę kontaktową, która jest niedopasowana o choćby 10º, to fundujemy sobie nieostre widzenie. Z kolei w soczewkach multifokalnych przy podawaniu mocy należy także uwzględnić addycję, nierzadko również oko dominujące (w przypadku soczewek progresywnych od CooperVision). Każdy producent stosuje własne oznaczenia addycji, czasem wymagane jest zastosowanie różnych jej wartości na każde oko. Właśnie dlatego przy każdym zakupie soczewek warto podawać wartości z recepty, którą wypisał nam specjalista po aplikacji. Są tam uniwersalne na całym świecie oznaczenia mocy, średnicy i krzywizny bazowej. Przy okazji, nie warto na własną rękę zmieniać również producenta lub typu soczewki torycznej i multifokalnej, chociaż może to być kuszące, zwłaszcza gdy są w promocji. Może się okazać, że pomimo tych samych parametrów soczewki nie będą nam pasować, choćby ze względu na inny rodzaj materiału lub stosowane technologie produkcji.

 

Dlaczego soczewki toryczne i multifokalne są stanowczo droższe od sferycznych?

 

Specjaliści dość często słyszą pytanie, czy nie mogą jednak przepisać zwykłych soczewek, czyli sferycznych, bo są znacznie tańsze od tych zaleconych. Warto jednak pamiętać, że jeśli na co dzień nosimy soczewki toryczne, multifokalne lub multifokalne toryczne, to zmiana na soczewki sferyczne nie gwarantuje ostrego widzenia, a w przypadku prezbiopów - właściwie uniemożliwia komfortowe widzenie na różne odległości. Ich cena wynika ze złożonego procesu produkcji. Delikatne materiały soczewek kontaktowych muszą być tak ukształtowane, żeby spełniały swoje zadanie przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego komfortu noszenia. Soczewki multifokalne charakteryzują się zmianą mocy na powierzchni. Niektóre są złożone ze stref o różnych mocach, inne mają stały przyrost mocy na swojej powierzchni. Natomiast toryczne soczewki kontaktowe muszą być dodatkowo ustabilizowane, żeby się nie obracały na rogówce - pociągałoby to za sobą zmianę osi cylindra.

 

Zobacz jakie są ceny sferycznych, torycznych i multifokalnych soczewek kontaktowych?

 

Widać więc, że jeśli nosimy soczewki kontaktowe, to warto ściśle trzymać się wytycznych ze swojej recepty. Soczewki toryczne i multifokalne to nie jest „lepszy rodzaj” soczewek, lecz zupełnie odmienna konstrukcja - jednak ma ona kluczowe znaczenie dla ostrego i komfortowego widzenia.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: