Jak sprawdzić czy soczewka jest na dobrej stronie?

soczewka na dobrej stronie

Soczewka kontaktowa założona na oko złą stroną powoduje duży dyskomfort i gorszą jakość widzenia. By tego uniknąć i mieć pewność, że zakłada się ją prawidłowo powinno się umieścić soczewkę na palcu wskazującym, unieść ją do góry na wysokość oczu i przyjrzeć się jej kształtowi. Soczewka na prawidłowej stronie ma kształt miseczki. Gdy kształtem przypomina spodek jest to znak, że trzeba ją odwrócić na drugą stronę.

 
 
 • Aby soczewki były bezpieczne i spełniały swoje zadanie, niezbędne jest założenie ich odpowiednią stroną.
 • Nieprawidłowo założone soczewki powodują dyskomfort i oferują gorszą jakość widzenia.
 • Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na określenie czy soczewka została odwrócona na dobrą stronę: ocenienie jej kształtu, sposób, w jaki soczewka się zgina lub odczytanie znaczników, które producenci coraz częściej umieszczają na soczewkach.
 
właściwa i niewłaściwa strona soczewki

Innym sposobem na sprawdzenie czy soczewka jest na właściwej stronie jest zginanie jej w palcach. Umieszcza się soczewkę między kciukiem, a palcem wskazującym i próbuję ją zgiąć. Jeżeli brzegi soczewki zginają się do środka, to soczewka jest na właściwej stronie. Jeżeli brzegi soczewki wywijają się na zewnątrz, trzeba soczewkę obrócić.

 
zginanie soczewki w palcach
 

Czym są tajemnicze oznaczenia soczewek?

Ponadto niektórzy producenci soczewek kontaktowych umieszczają na ich brzegu znaczniki strony w postaci cyfr (np. 123 dla ACUVUE® OASYS 1-Day) czy napisów. Takie oznaczenia soczewek to dodatkowe ułatwienie w określeniu prawidłowej strony soczewki. Wystarczy położyć soczewkę na opuszku palca, skierować ją do światła i sprawdzić od strony zewnętrznej, czy cyfry lub napisy są we właściwej kolejności. Jeśli są widoczne jak w odbiciu lustrzanym, należy wywinąć soczewkę na drugą stronę.

znacznik 123 - soczewki kontaktowe
znacznik AV - soczewki kontaktowe
 

Dobierz soczewki kontaktowe ze znacznikami stron:

 • Moc: -12,00 do +8,00 D
 • Znacznik: "123"
KUPUJĘ
 • Moc: -8,00 do +6,00 D
 • Znacznik: "FL"
KUPUJĘ
 • Moc: -10,00 do +6,00 D
 • Znacznik: "OK".
KUPUJĘ
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

 • [1] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 • [2] Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.
 
 

Udostępnij: