Soczewka kontaktowa założona na oko złą stroną powoduje duży dyskomfort i gorszą jakość widzenia. By tego uniknąć i mieć pewność, że zakłada się ją prawidłowo powinno się umieścić soczewkę na palcu wskazującym, unieść ją do góry na wysokość oczu i przyjrzeć się jej kształtowi. Soczewka na prawidłowej stronie ma kształt miseczki. Gdy kształtem przypomina spodek jest to znak, że trzeba ją odwrócić na drugą stronę.
- Aby soczewki były bezpieczne i spełniały swoje zadanie, niezbędne jest założenie ich odpowiednią stroną.
- Nieprawidłowo założone soczewki powodują dyskomfort i oferują gorszą jakość widzenia.
- Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na określenie czy soczewka została odwrócona na dobrą stronę: ocenienie jej kształtu, sposób, w jaki soczewka się zgina lub odczytanie znaczników, które producenci coraz częściej umieszczają na soczewkach.

Innym sposobem na sprawdzenie czy soczewka jest na właściwej stronie jest zginanie jej w palcach. Umieszcza się soczewkę między kciukiem, a palcem wskazującym i próbuję ją zgiąć. Jeżeli brzegi soczewki zginają się do środka, to soczewka jest na właściwej stronie. Jeżeli brzegi soczewki wywijają się na zewnątrz, trzeba soczewkę obrócić.

Czym są tajemnicze oznaczenia soczewek?
Ponadto niektórzy producenci soczewek kontaktowych umieszczają na ich brzegu znaczniki strony w postaci cyfr (np. 123 dla ACUVUE® OASYS 1-Day) czy napisów. Takie oznaczenia soczewek to dodatkowe ułatwienie w określeniu prawidłowej strony soczewki. Wystarczy położyć soczewkę na opuszku palca, skierować ją do światła i sprawdzić od strony zewnętrznej, czy cyfry lub napisy są we właściwej kolejności. Jeśli są widoczne jak w odbiciu lustrzanym, należy wywinąć soczewkę na drugą stronę.


Dobierz soczewki kontaktowe ze znacznikami stron:
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk
źródła informacji:
- [1] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
- [2] Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.