Jak założyć soczewki kontaktowe pierwszy raz?

zakładanie soczewek kontaktowych

Pierwsza aplikacja (założenie) soczewek kontaktowych zawsze powinna odbywać się pod okiem specjalisty, który dokładnie instruuje jak tego dokonać. Jego obecność znacznie ułatwia naukę zakładania soczewek ponieważ może on monitorować działanie pacjenta i korygować ewentualne błędy utrudniające sprawne ich założenie. Często to sam specjalista jako pierwszy zakłada soczewki kontaktowe na oko pacjenta.

 
 
  • Dokładne umycie i wysuszenie rąk - to pierwsze, co należy zrobić przed każdorazowym zakładaniem soczewek.
  • Ważne jest, by soczewka była odwrócona odpowiednią stroną. Zaleca się także, by zawsze zaczynać od zakładania soczewki na to samo oko - to minimalizuje ryzyko pomyłki, problematycznej zwłaszcza, jeśli masz wadę wzroku o innych wartościach w każdym oku.
  • Instrukcja zakładania soczewek krok po kroku? Znajdziesz ją poniżej. Przeczytaj od razu, jak prawidłowo zdejmować soczewki kontaktowe.
  • Informacja dla Pań, wykonujących makijaż - soczewki należy założyć jeszcze przed sięgnięciem po kosmetyki.
 

Po niezbędnym czasie adaptacji, specjalista ocenia:

  • ostrość widzenia,
  • czy soczewka odpowiednio się centruje i pokrywa rąbek rogówki,
  • ruchomość podczas mrugania,
  • ruchomość podczas patrzenia w różnych kierunkach,
  • komfort użytkowania.

Gdy w jego ocenie soczewki są prawidłowo dopasowane uczy pacjenta zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe. Takie działanie pozwala pacjentowi przekonać się jak dobre i komfortowe może być widzenie w soczewkach kontaktowych, a tym samym bardziej motywuje do efektywnej nauki manipulowania nimi.

 

Jak przygotować się do zakładania soczewek?

 

Przed każdą czynnością łączącą się z dotykaniem oka czy soczewki kontaktowej konieczne jest dokładne umycie rąk, najlepiej delikatnym mydłem, obficie spłukując go wodą i wytarcie rąk ręcznikiem, który nie pozostawia pyłków.

Nim założymy soczewkę na oko musimy upewnić się, że jest ona na prawidłowej stronie oraz, że nie nie jest zabrudzona czy uszkodzona. W tym celu umieszcza się soczewkę na palcu wskazującym i uważnie się jej przygląda. Jeżeli brzegi są wywinięte, a soczewka ma kształt talerzyka, a nie miseczki, świadczy to o tym, że jest na złej stronie (patrz również Jak sprawdzić czy soczewka jest na dobrej stronie?). Gdy mamy pewność, że soczewka znajduje się na dobrej stronie i nie jest uszkodzona ani zabrudzona, można bez obaw przystąpić do jej aplikacji.

 

Zakładanie soczewek krok po kroku

 

Zakładanie soczewek warto rozpoczynać zawsze od oka prawego, co szczególnie w przypadku gdy mamy różne wady wzroku pozwoli uniknąć ewentualnych pomyłek. Mając soczewkę na palcu wskazującym (który powinien być suchy, w przeciwnym przypadku soczewka przyklei się do niego), palcem środkowym tej samej dłoni odciąga się delikatnie w dół dolną powiekę. Palcem wskazującym lub środkowym drugiej dłoni odciąga się w górę górną powiekę i kładzie soczewkę na oku (rogówce).

 
jak założyć soczewki
 

Gdy soczewka znajduje się na oku delikatnie opuszcza się powieki i mruga. W ten sam sposób zakłada się soczewkę na drugie oko. Jeżeli soczewka nie uwiera i zapewnia wyraźne widzenie świadczy to o tym, że jest założona prawidłowo. Gdy soczewka powoduje dyskomfort należy ją zdjąć, przepłukać płynem pielęgnacyjnym i założyć ponownie.

Zazwyczaj soczewka sama ustawia się w pozycji centralnej na oku. W przypadku gdyby jednak tak się nie stało można zamknąć oko i delikatnie przez zamkniętą powiekę wmasować soczewkę na prawidłowe miejsce. Innym sposobem stosowanym przy otwartym oku jest delikatne uciskanie palcem brzegu górnej lub dolnej powieki powodujące przesunięcie zdecentrowanej soczewki na właściwe miejsce.

Opisany wyżej sposób zakładania soczewek jest najczęściej stosowany jednak nie jedyny. Specjalista może zaproponować inny, który w danym przypadku może okazać się bardziej efektywny.

 

Masz problemy z założeniem soczewek? Przetestuj pęsetę do soczewek!

 

Soczewki a makijaż - porada dla Pań

 

Soczewki kontaktowe powinno zakładać się przed zrobieniem makijażu ponieważ cząstki kosmetyków mogą dostać się pod powierzchnię soczewki, zabrudzić ją i powodować dyskomfort, dlatego każda przedstawicielka płci pięknej powinna zapoznać się z zasadami nakładania makijażu przy noszeniu soczewek kontaktowych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 
 

Udostępnij: