Jak prawidłowo zakładać oraz zdejmować soczewki kontaktowe?

Jak zakładać i zdejmować soczewki

Aby czerpać pełną satysfakcję z użytkowania soczewek, musisz opanować technikę ich zakładania i zdejmowania. Umiejętność tę trzeba mieć wypracowaną bez względu na to, czy decydujesz się na soczewki jednodniowe np. Biotrue® ONEday, czy też na jakiekolwiek inne.


Jak zakładać soczewki kontaktowe – krok po kroku


Zakładanie soczewek kontaktowych początkowo może wydawać się bardzo trudnym zadaniem. Jednak z czasem nabierzesz wprawy. Jak zakładać soczewki? Postępuj według naszych wskazówek.

Najpierw dokładnie umyj łagodnym mydłem oraz osusz ręce. Następnie otwórz pojemnik z soczewkami wyjmij jedną i sprawdź jej kształt. Soczewka jest odwrócona w prawidłową stronę, jeżeli kształtem przypomina miseczkę. Z kolei, gdy ma podwinięte brzegi, musisz ją odwrócić.

Teraz czas na przygotowanie soczewki do aplikacji. Umieść ją na opuszku palca wskazującego, wypukłą stroną do opuszka. Palec z soczewką musisz zbliżyć do oka i lekko odsunąć środkowym palcem dolną powiekę. Jednocześnie drugą ręką przytrzymaj górną powiekę. Zbliż soczewkę kontaktową do oka, patrząc w różne strony.

Soczewka kontaktowa powinna być ustawiona w centralnej części oka. Niemniej wstępnie możesz założyć ją w dowolnym miejscu w obszarze gałki ocznej, ale potem soczewka musi przemieścić się na właściwą pozycję, tj. na środku rogówki. Możesz to ułatwić, spoglądając w górę, w dół oraz na boki.

Soczewki zakładaj zawsze w tej samej kolejności, aby uniknąć pomyłki.


Jak zdejmować soczewki kontaktowe – krok po kroku


Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami specjalisty i instrukcją stosowania produktu. Zdejmowanie soczewek kontaktowych polega na wykonaniu kilku czynności. Jak zdejmować soczewki? Po dokładnym umyciu rąk łagodnym mydłem i ich osuszeniu należy przytrzymać dolną powiekę środkowym palcem, a palcami drugiej ręki górną. Teraz patrz wprost i palcem wskazującym dotknij delikatnie soczewki. Powoli zsuwaj ją w dół. Następnie złap ją kciukiem i palcem wskazującym. Soczewka została wyjęta.

Soczewki zdejmuj zawsze w tej samej kolejności, aby uniknąć pomyłki.


O czym należy pamiętać – zasady higieny


W przypadku soczewek jednodniowych np. Biotrue® ONEday, po wyjęciu z oka, wystarczy wyrzucić je do śmieci. Natomiast, gdy nosisz soczewki wielorazowego użytku, np. soczewki miesięczne, każdorazowo musisz je przechowywać w płynie do soczewek (dezynfekującym).

Oczywiście, niezbędne jest również zachowanie podstawowych zasad higieny, jak mycie i wysuszenie rąk przed zakładaniem soczewek kontaktowych czy wyłożenie powierzchni, nad którą zakładasz soczewki czystym papierem w razie, gdyby soczewka wypadła Ci z rąk.

Soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji są wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2019 o wyrobach medycznych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: