Najczęstsze pytania o soczewki. Kontrola i objawy

soczewki - kontrola i niepokojące objawy

Kiedy po raz pierwszy decydujemy się na aplikację soczewek kontaktowych, specjalista powinien nas przeszkolić z zakresu zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych, przedstawić sposób ich odpowiedniej pielęgnacji i zaplanować z nami tryb wymiany soczewek. Powinien również wyznaczyć datę kolejnych planowanych kontroli oraz poinformować, jakie objawy powinny nas zaniepokoić.

 
 
  • Jedne z najczęściej pojawiających się pytań à propos soczewek kontaktowych to kwestie związane z możliwymi niepokojącymi objawami i tym, jak często należy kontrolować stan wzroku, korzystając z soczewek.
  • Decydując się na stosowanie soczewek kontaktowych, trzeba pamiętać, by pojawiać się częściej na wizytach kontrolnych u specjalisty. To pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia nieleczonych infekcji i groźnych powikłań.
  • Istnieje grupa objawów, które zawsze powinny wzbudzić niepokój i skłonić do kontaktu ze specjalistą.
  • Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza okulisty. Jeśli niepokojące objawy obejmują kwestie komfortu korzystania z soczewek wystarczy umówić się do optometrysty.
  • Więcej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z soczewkami kontaktowymi znajdziesz w FAQ - Najczęściej zadawane pytania.
 

Jak często powinniśmy kontrolować oczy?

 

Podstawowa zasada dotycząca kontroli wzroku, a więc badania ostrości widzenia i ewentualnej zmiany mocy w szkłach korekcyjnych, mówi, że osoby dorosłe powinny badać wzrok najlepiej co rok, nie później jednak niż co dwa lata. Co więcej, osoby chorujące na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze powinny ściśle przestrzegać dat regularnych wizyt kontrolnych, ponieważ ich oczy najbardziej narażone są na szybkie i częste zmiany, nie tylko ostrości wzroku.

W przypadku użytkowników soczewek kontaktowych stanowczo wskazane są częstsze kontrole, a to ze względu na duże ryzyko powikłań. Indywidualny plan wizyt powinien ustalić z nami specjalista prowadzący. Najczęściej pierwsza kontrola dla nowego użytkownika odbywa się w czasie do dwóch tygodni po aplikacji. Do tego czasu pacjent powinien opanować już zakładanie i zdejmowanie soczewek oraz ocenić komfort ich noszenia. Specjalista powinien sprawdzić, czy ostrość wzroku jest na dobrym poziomie oraz czy ułożenie soczewki na oku jest prawidłowe. Jeśli w tym czasie pojawią się jakieś dodatkowe pytania, to jest to również czas, żeby na nie odpowiedzieć i rozwiać wątpliwości. Kolejne wizyty mogą być wyznaczone w odstępach kilku kolejnych tygodni, a pacjent nie powinien zjawić się na wizycie później niż za rok.

 

Co powinno nas zaniepokoić?

 

Objawy, które zawsze powinny niepokoić, to uczucie pieczenia, swędzenia, duży dyskomfort, uczucie ciała obcego w oku. Do wizyty u specjalisty powinno skłonić nas również zamazywanie się obrazu z daleka lub z bliska. Warto również zgłosić swojemu specjaliście, jeśli komfort noszenia soczewek kontaktowych jest mniejszy niż na pierwszej wizycie, a oczy stają się czerwone i podrażnione. W takich przypadkach może być pomocna zmiana rodzaju soczewek kontaktowych albo płynu do ich pielęgnacji, czasem niezbędna może okazać się modyfikacja harmonogramu wymiany.

Warto zwrócić uwagę, czy ewentualne pogarszanie się widzenia i komfortu noszenia soczewek pojawia się w jakichś określonych warunkach (np. w klimatyzowanych pomieszczeniach lub oświetlonych w inny niż zwykle sposób) albo w konkretnych porach dnia. Takie informacje mogą być przydatne do wdrożenia postępowania, które zniweluje dyskomfort.

Ostry, nagły ból oka może być wynikiem dostania się do niego ciała obcego - w takim przypadku należy zdjąć soczewki kontaktowe i jak najszybciej udać się do specjalisty. Silny ból, łzawienie, światłowstręt, zwłaszcza występujący jednostronnie, również jest wskazaniem do pilnej wizyty, ponieważ może świadczyć o zakażeniu oka.

 

Kiedy do okulisty, a kiedy do optometrysty?

 

Wszystkie przypadki nagłe, takie jak ostry, silny ból, pojawienie się ropy, ciało obce w oku - wymagają pilnej konsultacji okulistycznej. Zakażenia bakteryjne czy pierwotniakowe leczone są farmakologicznie, a im szybciej podejmie się leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań i utraty widzenia. Ciało obce w oku może wymagać interwencji chirurgicznej, więc również nie należy zwlekać z wizytą u lekarza - dotyczy to wszystkich pacjentów, nie tylko użytkowników soczewek kontaktowych.

Pogarszający się komfort widzenia, pływający, chwilowo niewyraźny obraz, ogólne obniżenie ostrości wzroku lub zbliżający się termin kontroli - w tych przypadkach warto umówić się do swojego optometrysty. Pamiętajmy, żeby na wizytę wziąć z sobą swój pojemniczek i płyn oraz kartę z mocami i rodzajem ostatnio przepisanych soczewek kontaktowych. Użytkownicy dwutygodniowych lub miesięcznych soczewek kontaktowych powinni mieć na uwadze, że rutynową wizytę warto zaplanować pod koniec cyklu noszenia obecnych soczewek. Wówczas specjalista będzie mógł ocenić stopień ich zużycia w normalnych warunkach i ewentualnie zaproponować modyfikację trybu wymiany lub doprecyzować zalecenia dotyczące pielęgnacji. Dodatkowo, jeśli zmianie ulegną moce soczewek kontaktowych - mniej będzie szkoda je wyrzucić pod koniec cyklu niż zupełnie nową parę przed aplikacją innych mocy.

Żeby uniknąć poważnych powikłań od soczewek kontaktowych pamiętajmy również o zaleceniach:

Soczewki przed założeniem należy dokładnie oglądać, aby nie zaaplikować soczewki brudnej lub uszkodzonej. Nie zmieniajmy również typu soczewek lub płynu do soczewek bez konsultacji ze specjalistą - źle dobrany płyn może być równie niebezpieczny dla naszych oczu jak zakażenie bakteryjne.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: