Jak samodzielnie zmierzyć PD - rozstaw źrenic?

rozstaw źrenic - pomiar PD

Pomiar rozstawu źrenic (PD) to podstawowa czynność, jaką wykonuje się przed zakupem okularów. PD określa odległość między środkami źrenic. Wartość ta niezbędna jest do przygotowania okularów w pełni dopasowanych do potrzeb użytkownika, a w efekcie skutecznych w korekcji wzroku i wygodnych w noszeniu. Jak samodzielnie zmierzyć PD, tj. rozstaw źrenic?


PD – co to właściwie oznacza?


Zanim przejdziemy do instruowania, warto byłoby wyjaśnić czym właściwie jest PD. Skrót wywodzi się z języka angielskiego – dokładnie z pojęcia Pupillary Distance i oznacza odległość między środkami źrenic ludzkich oczu. Dane statystyczne podają, że przeciętnie u osoby dorosłej wartość ta wynosi 54-74 mm, a u dzieci 42-54 mm. W zależności od preferencji okulisty lub samego badanego wartość tę sumuje się lub podaje osobno dla każdego oka. Zaleca się jednak, aby wybierać tę drugą opcję – wtedy soczewki okularów zostaną jeszcze precyzyjniej osadzone.

Jak pewnie się domyślasz, wartość PD powinna zostać zmierzona przez lekarza i znajdować się na uzyskanej od niego recepcie lub zaleceniu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których okulista pomija tę czynność. Wtedy to zadanie spada na Ciebie. Jak samodzielnie zmierzyć PD? Sprawa jest bardzo łatwa. Potrzebujesz do tego wyłącznie lustra, linijki i ewentualnie ołówka oraz kartki, aby zapisać uzyskane wyniki. Mierzenie będzie jeszcze bardziej precyzyjne, kiedy poprosisz drugą osobę o pomoc.


Jak samodzielnie zmierzyć PD? Instrukcja w 5 krokach


  • Stań w odległości około 25 cm od lustra. Koniecznie zadbaj o dobre oświetlenie.
  • Weź linijkę w dłonie, skieruj wzrok przed siebie i ustaw linijkę w linii prostej, ponad grzbietem nosa i idealnie na wysokości brwi.
  • Jeśli zaczynasz pomiar od lewego oka, zamknij prawe i ustaw początek linijki na wysokości samego środka lewego oka.
  • Teraz zamknij lewe, a otwórz prawe i zapamiętaj wartość, która znajduje się na wysokości źrenicy prawego oka.
  • Zapisz uzyskany wynik i powtórz powyższe czynności jeszcze co najmniej jeden raz – aby skorygować ewentualne błędy.

Pamiętaj, aby zawsze trzymać linijkę nieruchomo!


Z jakiej linijki skorzystać, wykonując samodzielny pomiar PD?


Możesz wykorzystać standardową, szkolną linijkę u uwzględnieniem instruktażu zaproponowanego przez naszych specjalistów - patrz Pomiar rozstawu źrenic PD.

pomiar PD - rozstawu źrenic  

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

Udostępnij: