PD - rozstaw źrenic

PD to wartość oznaczająca odległość pomiędzy środkami źrenic. Jest konieczna do prawidłowego wykonania okularów. Dobrze zmierzona daje jeszcze większy komfort widzenia użytkownikowi.

Rozstaw źrenic powinien być zmierzony przez specjalistę podczas badania wzroku. Zdarza się jednak, że wynik nie jest zapisany na recepcie. W takiej sytuacji pacjent może dokonać pomiaru samodzielnie w domu przed lustrem, za pomocą linijki. Istotne jest, aby odległość mierzona była dokładnie pomiędzy środkami źrenic.

PD u osoby dorosłej zwykle mieści się w granicach od 54 do 74 mm (podawane łącznie dla obu oczu). U dzieci natomiast wynosi od 42 do 54 mm. Rozstaw źrenic może zostać podane dla obu oczu (n. PD: 66 mm) lub dla każdego oka osobno (np. PD oko prawe: 31 mm, PD oko lewe: 32 mm).Jak zmierzyć rozstaw źrenic w domu?


KROK 1

Przygotuj:

  • lustro zawieszone na wysokości oczu,
  • linijkę,
  • ołówek i kartkę lub telefon do zanotowania wyniku

Stań przed lustrem w odległości około 25 cm.

KROK 2

Weź do ręki liniję i przyłóż ją na wysokości łuku brwiowego. Patrz prosto w lustro.

KROK 3

Aby zmierzyć lewe oko, zamknij prawe oko – w ten sposób lepiej zobaczysz podziałkę linijki. Następnie ustaw zero na linijce na wysokości lewego oka, tak aby wypadało ono dokładnie w środku źrenicy.

KROK 4

Trzymaj pewnie linijkę, nie poruszaj nią. Otwórz prawe oko, a następnie zamknij lewe. Odczytaj wartość, która znajduje się na wysokości środka źrenicy prawego oka. Zanotuj wynik pomiaru.

KROK 5

Powtórz czynność kilka razy, aby mieć pewność, że wynik jest prawidłowy. Jeśli kilkukrotnie wynik pomiaru będzie taki sam, oznacza to, że został dobrze wykonany.Do zmierzenia rozstawu źrenic możesz poprosić o pomoc drugą osobę, wówczas lustro nie będzie potrzebne. Pamiętaj jednak, aby nie wodzić wzrokiem za osobą, która dokonuje pomiaru. Skup wzrok na punkcie oddalonym około 2 metry na wysokości wzroku.