Oprawki o drapieżnym charakterze rodem z Hollywood - poznaj okulary wayfarer!

okulary Wayfarer

Branża modowa ulega ciągłym zmianom, mniej lub bardziej gwałtownym. Większość trendów szybko przemija, niektóre powracają po latach. Są jednak i takie, które przez wiele dekad cieszą się niesłabnącą popularnością. Taki ponadczasowy charakter mają okulary wayfarer. Ten model oprawek stworzony przez kultową markę Ray-Ban przez dziesięciolecia zachwycał największe gwiazdy i ma wierną rzeszę fanów na całym świecie. Co przyczyniło się do ponadczasowości tego stylu okularów?

 
 
  • Oprawki okularowe wayfarer są inspirowane amerykańską kulturą z czasów tzw. złotej ery Hollywood. Zostały rozsławione przez takie osobistości jak James Dean, Audrey Hepburn, Bob Dylan i Michael Jackson.
  • Styl wayfarer cechuje się prostotą, spójnością wszystkich elementów, jednolitą kolorystyką i trapezowatym kształtem.
  • Okulary zostały po raz pierwszy wyprodukowane w 1952 r. w oparciu o projekt Raymonda Stegemana i do tej pory są rozpoznawalne na całym świecie.
 

Spis treści:

  1. Zaczęło się od cadillaca - historia okularów Wayfarer
  2. Oprawki Wayfarer w popkulturze
  3. Czym wyróżnia się styl oprawek Wayfarer?
  4. Nie tylko Ray-Ban. Wayfarer w ofercie innych marek
  5. Podsumowanie
 

Zaczęło się od cadillaca - historia okularów Wayfarer


Oprawki w stylu wayfarer powstały w latach 50. XX w., a dokładniej w 1952 r. i do dziś pozostają ikoną amerykańskiej popkultury. Kiedy firma Ray-Ban wprowadziła je do sprzedaży, od razu stało się jasne, że ich popularność szybko nie przeminie, a one same zapoczątkują prawdziwą rewolucję w świecie mody okularowej. Za błyskawicznym sukcesem tego stylu okularów stały wyraziste, tłoczone oprawki z tworzywa sztucznego – przeciwieństwo dominujących w tamtych czasach oprawek metalowych. To właśnie wayfarer zapoczątkował współczesne plastikowe okulary z grubymi ramkami.

Kontrast pomiędzy tymi dwoma stylami był tak duży, że wayfarery szybko stały się ikoną nowoczesności, innowacyjności, wolności i … amerykańskości. Wszystko dlatego, że projekt okularów tego typu miał odzwierciedlać kształty typowe dla kultowej marki samochodowej Cadillac, a dokładniej od charakterystycznych płetw.

Oprawki wayfarer w 1952 r. stworzył projektant i optyk, Raymond Stageman. Co ciekawe, pomysł na okulary zrodził się z rozczarowania wyglądem i stylem dostępnych wówczas oprawek. Stageman uważał współczesną mu modę okularową za miałką, banalną i niczym niewyróżniającą się. Brakowało mu w niej mocnego akcentu, drapieżności, siły, niepokorności i buntu. Miał rację – tuż po premierze okularów przeciwsłonecznych według jego projektu, świat oszalał na punkcie oprawek wayfarer.

Stworzył produkt, który wytwarzany był w nowoczesnych technologiach. Do produkcji wykorzystał acetat - materiał wykazujacy się dużą wytrzymałością, trwałością, hipoalergicznością oraz posiadający niewielki ciężar. Nie tylko wykorzystanie nowego materiału do produkcji oprawy, ale także jego design: gruby masywny front, mocne zauszniki i trapezowaty kształt soczewek stały się pożądanym produktem.

 

Oprawki Wayfarer w popkulturze


Do popularności przeciwsłonecznych okularów wayfarer niewątpliwie przyczyniło się uznanie, jakim obdarzyły je największe gwiazdy Hollywood i światowi przywódcy. Nikt nie wie, jak potoczyłyby się ich losy, gdyby nie James Dean, Audrey Hepburn i… John Kennedy. Na pierwszy rzut oka niewiele łączyło tę trójkę. James Dean, sławny za sprawą brawurowej roli w "Buntowniku bez powodu" ucieleśniał ideę wolnego ducha i niepokorności, Kennedy charyzmę, a Audrey Hepburn – wielkomiejski blichtr znany z ekranizacji "Śniadania u Tiffany'ego". Wszyscy oni uosabiali tzw. amerykański sen. Choć popularne były głównie wśród mężczyzn, wayfarery stały się również dodatkiem do kobiecych stylizacji.

Wzrost zainteresowania okularami wayfarer powrócił w latach 80. za sprawą filmów "Blues Brothers" i "Ryzykowny interes" z Tomem Cruisem. Po premierze tego ostatniego filmu sprzedaż okularów wyniosła aż 1,5 mln sztuk! Później było już tylko lepiej. Wayfarery były nieustannie rozsławiane przez takie osobistości świata show-businessu jak Bruce Willis, Don Johnson, Bob Dylan, Marilyn Monroe, Madonna, Billy Joel i Michael Jackson.

 

Czym wyróżnia się styl oprawek Wayfarer?


Oprawki wayfarer mają zazwyczaj kształt wydłużonego prostokąta, ale w zależności od modelu mogą też przypominać kwadrat lub odwrócony trapez. W każdym przypadku mają duże, efektowne szkła, które sięgają do policzków. Najbardziej charakterystycznymi elementami tych oprawek są: solidna, gruba ramka w kolorze czarnym, mocno zaznaczona i wydłużona w zewnętrznych kącikach soczewek górna część ramek, a także masywne, szerokie zauszniki.

Co najważniejsze, wayfarer jest jednym z najbardziej uniwersalnych modeli oprawek. Pasują niemal do każdego typu twarzy - nie tylko owalnej i okrągłej, ale również prostokątnej. Bardzo dobrze podkreślają rysy twarzy, a do tego eksponują łuki brwiowe i kości policzkowe. Z kolei za sprawą dużych soczewek optycznie powiększają oczy.

Ponieważ projekt oprawek wayfarer jest prosty i jednolity, są one dobrym uzupełnieniem niemal każdej stylizacji. Możesz je nosić zarówno na co dzień, jak i przy nieco bardziej formalnej okazji. Za każdym razem będzie to dobry wybór.

  cechy okularów wayfarer  

Nie tylko Ray-Ban. Wayfarer w ofercie innych marek


Ray-Ban jest uznawany za okularową markę wszech czasów. Na swoim koncie ma aż dwa kultowe modele - oprócz wayfarerów stworzył także klasyczne aviatory, clubmastery, czy round. Do dzisiaj trwają spory, które z nich są najlepiej sprzedającymi się oprawkami okularów w historii, ale to nie ma znaczenia. Oba modele zarówno aviator, jak i wayfarer zdominowały rynek modowy na wiele, wiele lat. Do przykładowych Wayfarerów marki Ray-Ban należą:

   

Z czasem okulary wayfarer przeszły transformację, ale zachowały swój pierwotny charakter. Wiele marek, które mają te oprawki w swojej ofercie, postawiło na delikatne unowocześnienie wyglądu okularów i ich technologii produkcyjnej. Modyfikacje wprowadzone przez marki Dolce&Gabbana, Hugo Boss, Tommy Hilfiger i Marie Bocquel jeszcze bardziej wyeksponowały kanciastość ramek i wprowadziły nieco większą różnorodność, jeśli chodzi o wielkość soczewek. Dzięki temu okulary wayfarer zyskały elegancki wzór. Do przykładowych Wayfarerów innych marek należą:

   

Oprawki zaczęły być też produkowane z trwałych tworzyw sztucznych - lekkich, ale odpornych na uszkodzenia mechaniczne, odpryski, przebarwienia i zarysowania. Zmiany te zapewniły niezwykły komfort noszenia i sprawiły, że wayfarery świetnie wyglądają nie tylko w wersji z ciemnymi soczewkami, ale również jako okulary korekcyjne.

 

Podsumowanie


Podobają Ci się okulary wayfarer? Sprawdź wszystkie oprawki tego typu dostępne w naszym sklepie. Znajdziesz w nim zarówno okulary korekcyjne, jak i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Które z nich będą odpowiednie dla Ciebie?

 

Zobacz poszczególne okulary Wayfarer:

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)

Udostępnij: