Jak czytać receptę od okulisty?

recepta okularowa

W zasadzie wszystkie wizyty u okulisty, w trakcie których lekarz rozpoznał wadę wzroku, kończą się otrzymaniem recepty - danych, które dla pacjenta mogą wydać się mocno tajemnicze. Dziś rozwiewamy ten sekret – tłumaczymy jak czytać receptę od okulisty i co właściwie oznaczają wypisane tam parametry.

Prawidłowe odczytanie danych umieszczonych na recepcie okulistycznej jest niezwykle ważne – szczególnie, kiedy planujesz zakup okularów przez Internet. W tradycyjnym salonie optycznym, gdzie kontakt ze sprzedawcą jest bezpośredni, można zapytać o poradę w rozszyfrowaniu parametrów z recepty, wówczas obsługa wyjaśni nam, co oznaczają poszczególne wartości. W większości sytuacji nawet nie trzeba tego robić, bo optyk zabiera receptę i doskonale wie jak wykonać okulary, uwzględniające zawarte tam dane. Jednak w trakcie zamawiania okularów przez Internet prawidłowe wpisanie danych jest Twoim zadaniem. Dlatego dziś omówimy parametry, które znajdują się na wszystkich okulistycznych receptach - rozwiniemy tajemnicze skróty i nazwy, abyś wiedział co masz wpisać, w którym miejscu i dlaczego.


Podstawowe dane na recepcie od okulisty


oznaczenia na recepcie okularowej
  • OP/OL - oznacza kolejno „oko prawe” i „oko lewe”.
  • Dal - jeśli dane znajdują się w kwadracie oznaczonym jako „dal”, oznacza to, że okulary, które zalecił Ci lekarz będą służyły Ci na co dzień, np. w trakcie spacerów, i umożliwiając ostre i wyraźne widzenie obiektów znajdujących się daleko przed Tobą.
  • Bliż - jeśli dane znajdują się w kwadracie „bliż”, to oznacza, że zadaniem Twoich przyszłych okularów będzie poprawa jakości widzenia z bliska. Będziesz więc korzystał z nich np. w trakcie czytania.
  • Sfera - parametr ten określa moc i siłę soczewki. Podany jest w dioptriach i może przyjmować wartości ujemne (-) lub dodatnie (+). Może również zdarzyć się, że parametr wynosi “0”/PLAN, co oznacza, że przyszłe okulary będą tzw. „zerówkami” – pozbawionymi mocy korekcyjnej.
  • PD - oznacza rozstaw źrenic, czyli odległość między środkiem źrenicy jednego i drugiego oka. To parametr niezbędny do prawidłowego wykonania okularów, dlatego jeśli okulista nie zamieścił go na Twojej recepcie, zmierz PD samodzielnie. O tym, jak to zrobić w artykule Jak samodzielnie zmierzyć PD - rozstaw źrenic.

Dodatkowe dane na recepcie od okulisty


Czasami recepta jest bardziej rozbudowana i poza opisywanymi do tej pory parametrami zawiera kilka dodatkowych. Zdarza się to przede wszystkim u osób borykających się z dużą lub skomplikowaną wadą wzroku.

  • Cylinder (skrót CYL) - jeśli Twoja recepta zawiera parametr określony jako „cylinder”, to oznacza, że lekarz stwierdził u Ciebie astygmatyzm. Jego korekcja może przebiegać przy użyciu dodatniego (+) lub ujemnego (-) cylindra, zawsze określanego z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych. Obecność tego parametru wiąże się z obecnością innego parametru - osi cylindra.
  • Oś cylindra - jest niezbędną wartością do poprawnego rozmieszczenia soczewki okularowej w oprawie. Występuje zawsze w połączeniu z cylindrem, a zakres jej wynosi od 0 do 180 stopni.
  • Addycja - występuje jedynie w przypadku wyboru soczewek progresywnych, czyli takich, które zapewniają dobre widzenie zarówno z bliska jak i z daleka. Addycja podawana jest w dioptriach i oznacza różnicę między mocą korekcji do dali i mocą korekcji do bliży. Wartość addycji dla obu oczu w przypadku okularów progresywnych zawsze jest taka sama, dlatego podczas zakupu zobaczysz tylko jedno okno do wypełnienia tej wartości.
  • Pryzmat - parametr podawany w przypadku zeza lub problemów z widzeniem obuocznym. Moc zapisywana jest w dioptriach pryzmatycznych i z dodatkowo podaną bazą pryzmatu.
  • Baza pryzmatu - jest określeniem kierunku pryzmatu. Może być podana w dwojaki sposób: kątowo od 0 do 360 stopni lub opisowo - nos (“bazą do nosa”), skroń (“bazą do skroni”), góra (“bazą do góry”), dół (“bazą do dołu”).

Wszystkie powyższe dane są niezbędne do przygotowania okularów. Wartości, które dodatkowo znajdują się na recepcie dotyczą pacjentów z bardziej skomplikowanymi wadami wzroku. Pamiętaj, aby podczas zakupu w sklepie internetowych KODANO wprowadzić wszystkie dane z Twojej recepty. Dopiero po wprowadzeniu kompletu danych przejdź do następnego kroku, gdzie pojawią się wszystkie możliwe soczewki okularowe dostępne dla Twojej wady.  

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

Udostępnij: