Jak czytać receptę na soczewki?

jak czytać receptę na soczewki

Parametry, które znajdują się na Twojej recepcie od specjalisty (okulisty lub optometrysty) są również na opakowaniu soczewek i na pojedynczych blistrach. Zastanawiasz się co oznaczają tajemnicze skróty: SPH, BC, AXIS? Wyjaśniamy wszystkie symbole i oznaczenia soczewek. Dowiedz się, jak czytać receptę na soczewki!

Pamiętaj, aby przed zakupem soczewek koniecznie zbadać oczy u okulisty, nawet jeśli nosiłeś wcześniej okulary i masz do nich receptę. Soczewki wymagają odpowiedniego badania wzroku i doboru indywidualnie dla Twoich oczu. Okulista, bądź optometrysta dobierze dla Ciebie rodzaj i moc soczewek. Jeśli chcesz zmienić swoje dotychczasowe soczewki również skonsultuj to z okulistą. Nawet soczewki o takiej samej mocy różnią się od siebie, w zależności od materiałów wykonania, zastosowania technologii i konstrukcji.

 

Jak czytać receptę na soczewki?

'   parametry na opakowaniu soczewek  

OP/OL

Oko prawe/ oko lewe. Możesz posiadać różną wadę wzroku na obu oczach, bądź taką samą. Może również się zdarzyć, że będziesz potrzebować korekcji tylko jednego oka.

 

SPH lub PWR - Moc

To siła korekcji wzroku, tzw. moc sferyczna soczewki. Może mieć wartość dodatnią [+] dla dalekowidzów, bądź ujemną [-] dla krótkowidzów, albo zerową (0.00, siła niepotrzebna, może być też określona słowem ‘Plano’).

 

DIA lub D - Średnica

Oznacza szerokość soczewki, podana jest w milimetrach.

 

BC - Krzywizna

Krzywizna bazowa, promień krzywizny (wartość określająca tylny promień optyczny soczewki), tzw. krzywizna soczewki. Wartość ta obrazuje skrzywienie/ uwypuklenie tylnej części soczewki.

 

CYL -Cylinder

Wartość określająca moc astygmatyzmu.

 

AXIS/ AX - Oś

Oś astygmatyzmu, przedstawia kąt wzdłuż którego soczewki mają korygować astygmatyzm.

 

ADD - Addycja

Addycja/Dodatek do bliży: dodatkowa siła, występuje w przypadku soczewek multifokalnych.

 

Dominacja

Typ progresywny: wskazuje, które oko spełnia potrzeby dalekowzroczności, a które bliskowzroczności.

 

Dodatkowe oznaczenia na opakowaniu:

  dodatkowe oznaczenia na opakowaniu soczewek  

Dk/t

Przepuszczalność tlenu. Oznacza ilość tlenu przepuszczanego przez materiał soczewki.

 

EXP

Data ważności.

 

LOT

Numer partii.

 

Dlaczego na recepcie przepisano konkretną markę soczewek?

 

Okulista lub optometrysta po zbadaniu Twoich oczu dokładnie określa ich kształt i dobiera soczewki, które będą najlepiej dopasowane. Zwraca się uwagę również na indywidualne preferencje pacjenta, styl życia i potrzeby - by dopasować m.in. odpowiedni tryb wymiany soczewek, ich kształt i właściwości.

I tak na przykład krótkowidzom i dalekowidzom, mającym skłonność do wysychających oczu i odczuwania soczewek na oczach, a którzy są także zwolennikami naturalnych rozwiązań, specjalista może polecić #bioview Monthly - nowoczesne soczewki miesięczne. W ich przypadku mamy do czynienia z mocą, krzywizną i średnicą. Z kolei soczewki dwutygodniowe ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM, przeznaczone do korekcji astygmatyzmu wymagają określenia dwóch parametrów więcej: mocy cylindra i osi. Takie informacje też znajdziesz na recepcie od lekarza.

 

Parametry soczewek kontaktowych różne w zależności od marki i wady, jaką mają korygować

 

Parametry na opakowaniu są inne w zależności od tego, z jakimi soczewkami masz do czynienia. Parametry soczewek torycznych (dla astygmatyków) różnią się bowiem od parametrów soczewek progresywnych (dla osób z prezbiopią) i sferycznych (dla krótko- i dalekowidzów), a jeszcze innymi parametrami cechują się soczewki kolorowe - korekcyjne i „zerówki”. Co więcej, fakt, że soczewki jednego producenta pasują do Twoich oczu, nie oznacza, że soczewki innej marki też będą. Każda soczewka posiada bowiem unikalną konstrukcję, została wyprodukowana w innej technologii, a więc także jej parametry mogą się różnić.

 

Parametry konkretnych typów soczewek kontaktowych

 
  • Parametry soczewek torycznych - wśród nich występuje nie tylko moc optyczna, krzywizna i średnica, ale też cylinder i oś.
  • Parametry soczewek progresywnych - poza mocą, krzywizną i średnicą w parametrach tych soczewek znajdziesz też addycję.
  • Parametry soczewek torycznych progresywnych (np. Proclear Multifocal Toric) - w ich przypadku parametry na opakowaniu obejmują symbole zarówno z soczewek torycznych, jak i progresywnych. Mieści się tam więc moc optyczna, krzywizna, średnica, cylinder, oś i addycja.
  • Parametry soczewek kolorowych - „zerówki” opisuje się wartością krzywizny, średnicy oraz kolorem, a korekcyjne soczewki kolorowe dodatkowo mocą optyczną.

Recepta na okulary korekcyjne to nie to samo, co recepta na soczewki

 

W temacie różnic warto też przypomnieć, że recepta okularowa nie może być wykorzystana do wyboru soczewek kontaktowych. Te drugie opisywane są nie tylko wartościami, dotyczącymi narządu wzroku, ale także charakteryzującymi je same. Co więcej, moc soczewek - ze względu na to, że znajdują się one bezpośrednio na oku - różni się od mocy okularów.

Wniosek płynie z tego taki, że nie warto dobierać soczewek kontaktowych samodzielnie, a zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy okulisty i optometrysty. To pozwoli uniknąć pogłębienia wady i uszkodzenia narządu wzroku. Prawdopodobnie zaoszczędzisz też pieniądze, które wydałbyś na testowanie soczewek „w ciemno” - różnych producentów i różnego typu. Specjalista, mając wiedzę na temat Twojego narządu wzroku, a także stylu życia i oczekiwań, podpowie, jakie konkretnie soczewki warto wybrać.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: