Właściwości soczewek kontaktowych

właściwości soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są świetną korekcją wzroku: ułatwiają nam codzienność oraz dbają o bezpieczeństwo naszych oczu. Okulista przepisał Ci konkretny model soczewek i zastanawiasz się dlaczego? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat właściwości soczewek. Czym różnią się twarde i miękkie soczewki? Co oznacza symbol Dk/t i na co wpływa poziom uwodnienia soczewek?

 

Miękkie soczewki kontaktowe

 

Posiadają dużą ilość wody, dzięki której zachowują swoją miękkość. Wykonane z materiałów hydrożelowych, bądź silikonowo-hydrożelowych, zawartość silikonu zwiększa przepuszczalność tlenu, dzięki czemu soczewki mogą być stosowane nawet przez całą dobę. Miękkie soczewki kontaktowe są niezwykle wygodne i niemal nieodczuwalne dla oka. Dzięki delikatnej formule dopasowują się do oka. Cechują się także krótkim terminem użytkowania. (Warianty długoterminowe: kwartalne, roczne, posiadają zdecydowanie mniejszą ilość wody). Miękkie soczewki gwarantują odpowiednie nawilżenie oka - w przypadku jednodniowych, bez konieczności dodatkowego zakrapiania oczu.

Soczewki hydrożelowe są jedną z podgrup miękkich soczewek kontaktowych. Ze względu na wykorzystany materiał posiadają bardzo dużą zawartość wody - nawet do 78%. Dobre uwodnienie wiąże się też z dużą elastycznością soczewek i ich zdolnością do bardzo szybkiego dopasowania się do oka. Duża elastyczność rodzi jednak też pewne wady - mniejszą trwałość i nieco większą trudność w zakładaniu, bo soczewki hydrożelowe dość łatwo się wyginają. Są bardziej odporne na wysychanie, więc nie stają się wyczuwalne nawet po całym dniu noszenia. Charakteryzują się jednak niewielką przepuszczalnością tlenową.

Soczewki silikonowo–hydrożelowe można nazwać udoskonaloną wersją soczewek hydrożelowych. Dzięki zawartości silikonu uzyskano lepszą tlenoprzepuszczalność, dzięki czemu do oka dociera więcej tlenu, rogówka jest lepiej dotleniona, a to oznacza mniejsze ryzyko infekcji. Soczewki silikonowo–hydrożelowe są też odrobinę sztywniejsze, co ułatwia ich aplikację, a także wytrzymalsze, dzięki czemu mogą być stosowane przez dłuższy czas (dostępne są warianty nawet do całodobowego korzystania).

 

Twarde soczewki kontaktowe

 

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ten rodzaj soczewek można stosować długoterminowo. Wymagają regularnej pielęgnacji. Twarde soczewki wykonane są ze szkła organicznego – polimetakrylanu metylu (PMMA), który cechuje się wysoką przepuszczalnością tlenu (oznaczaną symbolem Dk/t). Soczewki są sztywne i przyzwyczajenie oka może potrwać do kilku dni. Doskonale sprawdzają się w przypadku korekcji trwałych wad wzroku, takich jak astygmatyzm czy stożek rogówki, a także skomplikowanych wad wzroku i niektórych schorzeń oczu.

 

Soczewki miękkie a twarde

 

Miękkie soczewki kontaktowe są zdecydowanie częściej stosowane niż te twarde. Odpowiadają bowiem na potrzeby i oczekiwania większości użytkowników. Są wygodne, bezpieczne i łatwo dostępne. Czasami jednak okazują się niewystarczające - w przypadku poważnej wady wzroku lub innego, nietypowego schorzenia oczu. Wtedy najczęściej potrzebne są twarde soczewki kontaktowe, dużo sztywniejsze, które dzięki temu mogą skorygować kształt rogówki.

 

H2O w soczewkach kontaktowych

 

Procentowa zawartość wody w soczewkach zawsze podana jest na opakowaniu. Nasycenie wodą możemy podzielić na trzy kategorie: niskie do 40%, średnie 50-60% oraz wysokie powyżej 60%. Soczewki o wysokiej zawartości wody polecane są osobom przebywającym dużo w suchych pomieszczeniach, a także doświadczającym regularnej suchości oczu, na przykład w wyniku zespołu suchego oka. Im wyższe nawodnienie, tym soczewki są bardziej miękkie.

 

Dk/t w soczewkach kontaktowych

 

Dk oznacza tlenoprzepuszczalność, t grubość danej soczewki. Parametr Dk/t informuje o tym, jaki procent tlenu zostanie przepuszczony przez materiał soczewki do naszego oka. Tlenoprzepuszczalność zależy od grubości soczewki i jej stopnia uwodnienia. Zarówno soczewki miękkie jak i twarde są tlenoprzepuszczalne. Soczewki o odpowiednio wysokim parametrze tlenoprzepuszczalności zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo stosowania.

 

Filtry UV w soczewkach kontaktowych

 

Nowoczesne soczewki coraz częściej wzbogaca się o filtry UV. W soczewkach kontaktowych pełnią one bardzo ważną rolę – zapewniają oczom ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Niektóre produkty są w stanie zablokować nawet 98% tego promieniowania, i to dwóch jego najbardziej groźnych rodzajów. Dużą zaletą soczewek z takimi filtrami jest fakt, że filtry rozmieszczone są równomiernie na całej powierzchni i pokrywając szczelnie oko, zapewniają doskonałą ochronę.

Pamiętaj! W warunkach intensywnego nasłonecznienia należy połączyć stosowanie soczewek z filtrami UV z noszeniem okularów przeciwsłonecznych.

 

Pozostałe cechy soczewek kontaktowych, które warto poznać bliżej

 

Krzywizna bazowa w soczewkach kontaktowych

 

Krzywizna bazowa w soczewkach kontaktowych określana jest skrótem BC. Jest to wartość, która mówi nam o tylnym promieniu optycznym soczewki. Krzywizna ludzkiej soczewki najczęściej wynosi 8,6, stąd największa popularność soczewek kontaktowych o takiej właśnie krzywiźnie. Odpowiednie jej dobranie jest kluczowe do wygodnego i bezpiecznego stosowania soczewek, bo poza tym, że soczewki muszą charakteryzować się mocą, która odpowiada aktualnej wadzie wzroku, muszą też odpowiednio układać się na oku, choćby po to, by zapewniać swobodny przepływ łez.

 

Średnica w soczewkach kontaktowych

 

Średnica to inaczej wielkość soczewek kontaktowych. Na opakowaniach określa się ją skrótem DIA, a wartość podawana jest w milimetrach. Najpopularniejsze soczewki to te, o średnicy 14 i 14,5 mm. Parametr ten określa okulista lub optometrysta podczas badania. Wybór soczewek o odpowiedniej średnicy jest bardzo ważny, bo tylko taka soczewka pokryje rogówkę i spełni swoje zadanie, jakim jest prawidłowa korekcja wzroku.

 

Podsumowanie

 

Teraz już znasz najważniejsze cechy soczewek kontaktowych i z pewnością, patrząc na ich opakowanie, zauważysz i zrozumiesz znacznie więcej rzeczy.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: