Wrażliwe oczy - najlepsze płyny do soczewek

płyny do soczewek przy wrażliwych oczach

Wrażliwe, skłonne do alergii oczy potrzebują wzmocnionej ochrony. Powinny o tym pamiętać w szczególności osoby stosujące soczewki kontaktowe. Często jednak w dbaniu o zdrowie na przeszkodzie stoi niewiedza. Czy wiecie, że istnieją płyny do soczewek całkowicie pozbawione konserwantów? Słyszeliście o tabletkach enzymatycznych? Jeśli nie, poznajcie preparaty, które pomogą Wam ochronić wrażliwe oczy.


Przyczyny wrażliwych oczu


Co właściwie rozumiemy przez sformułowanie „wrażliwe oczy”? Takie, które są podatne na podrażnienia wszelkiego rodzaju: szczypanie, swędzenie, suchość, zaczerwienienie, a w efekcie są odczuwalne i pogarszają komfort codziennego życia. Kiedy mówimy o wrażliwych oczach, najczęściej jednak mamy na myśli przesuszone oczy i oczy podatne na infekcje.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Bo wrażliwe oczy są nie tylko czymś wrodzonym, swego rodzaju „urodą”, ale też czymś nabytym - w wyniku przebytych lub aktualnie przechodzonych chorób oczu, pogarszających ich kondycję. Są także efektem życia w coraz bardziej niesprzyjającym środowisku - z niebezpiecznym promieniowaniem UV (mogącym powodować m.in. zapalenie spojówek), a także zanieczyszczeniami powietrza i całego środowiska.


Płyn pielęgnacyjny dla wrażliwych oczu


Jednym z pierwszych kroków w trosce o wrażliwe oczy (u osób, które noszą soczewki kontaktowe) jest stosowanie dedykowanych preparatów do pielęgnacji soczewek. To płyny pielęgnacyjne bez konserwantów, które kupisz także w sklepie Kodano.pl. W składzie takiego płynu znajduje się 3%-owy roztwór nadtlenku wodoru, który odkleja zanieczyszczenia, usuwa osady i dogłębnie oczyszcza.

Pierwsza faza jego działania dotyczy zabrudzeń pochodzących z zewnątrz, takich jak pył czy kurz. Druga odnosi się do osadów pochodzenia organicznego: białek, tłuszczy i cukrów. Pozbawiony konserwantów jest płyn AOSept Plus z HydraGlyde firmy Alcon. Preparat ten to idealna propozycja dla wszystkich alergików i osób o wrażliwych oczach. Można go bezpiecznie stosować do każdego rodzaju soczewek kontaktowych (korekcyjnych i kosmetycznych, zarówno hydrożelowych jak i silikonowo-hydrożelowych). Należy również zaznaczyć, że płyny pozbawione konserwantów powstają często w oparciu o formułę HydraGlyde, która pozwala uzyskać dodatkową powłokę nawilżającą. W efekcie szkła kontaktowe pokryte są niewidzialną wilgotną warstwą, która znacząco wpływa na komfort stosowania soczewek. AOSept Plus HydraGlyde posiadający 3% roztwór nadtlenku wodoru i formułę HydraGlyde jest idealnym przykładem płynu pielęgnacyjnego dla wrażliwych oczu.

Producenci podkreślają, że ze względu na brak konserwantów płyny tego rodzaju powinny być przechowywane w chłodnej temperaturze (najlepiej w lodówce) nie dłużej niż trzy miesiące.


Tabletki enzymatyczne w płynach do soczewek


Świetnym sposobem na maksymalną ochronę oczu jest używanie płynu pielęgnacyjnego w połączeniu z tabletkami enzymatycznymi, na przykład Avizor Ever Clean Plus. Składają się z cząsteczek zwanych enzymami, które doskonale radzą sobie z zabrudzeniami pochodzenia organicznego. Szybko i skutecznie rozkładają tłuszcze, proteiny i polisacharydy, które z filmu łzowego przedostają się do soczewki.

Po tabletki enzymatyczne można sięgać raz w tygodniu lub codziennie (zgodnie z zaleceniami producenta). Jak się je stosuje? Jedną kapsułkę wrzucamy do pojemniczka wypełnionego płynem pielęgnacyjnym. Następnie umieszczamy w nim soczewki na 30 minut do 2 godzin. Po upływie tego czasu opróżniamy pojemnik, dokładnie go płuczemy i napełniamy świeżym płynem. W ostatnim etapie ponownie umieszczamy soczewki w preparacie, zamykamy pojemnik i pozostawiamy na noc. Pamiętajmy jednak, by sprawdzić, jakie są dokładne zalecenia producenta i postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.


Dodatkowa ochrona – delikatne krople do oczu


Jako osoba o delikatnych oczach potrzebujesz wyjątkowo łagodnych kropli nawilżających. Wybieraj preparaty oparte o naturalne składniki, czyli tzw. krople do oczu bez konserwantów, które mogą je dodatkowo podrażniać i uczulać.

Nie zapominaj, że celem „sztucznych łez” jest niwelowanie podrażnień i usuwanie efektu zaczerwienionych oczu. Jeśli wybrane krople nie spełniają tych wymagań, niezwłocznie sięgnij po inne. Bardzo możliwe, że sprawdzi się zdobywający pozytywne opinie preparat Hyal-Drop multi. W jego składzie znajdziemy m.in. kwas hialuronowy i wodę jałową. Pod nazwą pierwszego z nich kryje się związek chemiczny, który stanowi naturalny składnik filmu łzowego, a tym samym nie ma sobie równych w nawilżaniu oczu. Woda jałowa natomiast dodatkowo uwadnia oczy i soczewki.

Ważne: Podrażnienia oczu nie mijają, mimo wymiany płynu pielęgnacyjnego na ten, do wrażliwych oczu i dodatkowego nawilżenia oczu? Nie zwlekaj, udaj się do lekarza. Tylko specjalista może określić, czy to wyłącznie delikatność narządu, czy może choroba jak zapalenie spojówek lub coś znacznie poważniejszego.


Co jeszcze można zrobić w trosce o wrażliwe oczy?


Nawilżanie oczu i stosowanie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji delikatnego narządu to podstawa. Ponadto zadbaj jeszcze o:

  • ochronę oczu przed słońcem - stosuj soczewki kontaktowe wzbogacone o filtry UV, samodzielnie lub połączone z dobrej klasy okularami przeciwsłonecznymi;
  • zbilansowaną, zdrową dietę - zdrowie budujesz nie tylko od zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz, dlatego pamiętaj, by spożywać produkty bogate w witaminy dobre dla oczu: A, C, E, a do tego jeszcze cynk, luteinę i „zdrowe” tłuszcze omega-3; możesz też rozważyć suplementację;
  • regularne wizyty u okulisty - lekarz pomaga bowiem nie tylko w określeniu posiadanej wady wzroku; kontroluje cały narząd, sprawdzając jego ogólną kondycję; regularne badania są niezbędne do wczesnego wykrycia choroby oraz zapobiegania jej wystąpieniu.

Oczy podatne na infekcje i ogólnie - wrażliwe są problematyczne w codziennym życiu. Na rynku dostępnych jest jednak wiele preparatów, mogących je złagodzić. To - dla użytkowników soczewek kontaktowych - zarówno płyny pielęgnacyjne, jak i tabletki enzymatyczne, a dla wszystkich osób krople od oczu, gwarantujące odpowiednie nawilżenie oczu. Troska o delikatne oczy powinna też uwzględniać ich ochronę przed słońcem, dietę bogatą w witaminy dobre dla oczu oraz regularne wizyty u lekarza.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: