Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400

okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 to najlepsze remedium na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Blokując 100% promieni UVA i UVB chronią nasze oczy przed podrażnieniami i poważniejszymi dolegliwościami, takimi jak zaćma czy skrzydlik. Szukając pewnej ochrony przed słońcem nie zapominajmy również o odpowiedniej kategorii przyciemnienia szkła.

Przyciemniane szkła – wbrew przekonaniu wielu z nas – nie zabezpieczają przed promieniami UV. Barwa szkieł wyrażana w kategoriach 0-4 oznacza coś zupełnie innego. Mówiąc o niej mamy na myśli stopień przepuszczalności promieni słonecznych. W Kodano.pl wszystkie okulary przeciwsłoneczne posiadają filtr UV400, to znaczy taki, który chroni przed wszystkimi rodzajami promieniowania UV na ziemi.


Co dokładnie oznacza UV400?


Wielu z nas wie, że okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 to najlepsza ochrona przed słońcem. Czy znasz także źródło tej nazwy? Otóż liczba 400 oznacza maksymalną długość fali, przed którą chronią nas filtry UV. Falą, o której mowa jest UVA, o długości sięgającej aż 400 nm (nanometrów). Przypomnijmy, że składnikiem światła słonecznego są trzy rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC. Podczas gdy ostatnie z nich nie dociera do powierzchni ziemi, dwa pierwsze mogą być przyczyną poważnych chorób skóry lub oczu. Promienie UVA mają długość od 400 do 315 nm, natomiast UVB od 315 do 280 nm, filtry UV dostępne w okularach przeciwsłonecznych w sklepie Kodano.pl chronią przed każdym z nich.


Kiedy chronić się przed promieniowaniem UV?


Myślisz, że w pochmurne dni promienie UV trzymają się od nas z daleka? Niestety, typ zwany UVA obecny jest przez cały rok, nawet w dni pozbawione słońca. Na szczęście na rynku dostępna jest idealna ochrona przed wszystkimi rodzajami promieniowania UV - okulary z filtrem UV400. Kupując je należy udać się do profesjonalnego sklepu optycznego. W sklepie internetowym Kodano.pl oraz w naszych salonach optycznych KODANO Optyk znajdziesz profesjonalne, certyfikowane produkty. Wszelkiego rodzaju targi i stragany oferują bowiem niepewne produkty, których niska cena sugeruje kiepską jakość. Niekiedy ciemne szkła wcale nie posiadają filtrów UV, dlatego tak istotne jest, aby wybierać okulary ze sprawdzonych źródeł.


okulary z filtrem UV dla kobiet

Czym są kategorie 0-4?


Ujmując sprawę najprościej, cyfry 0-4 wskazują na poziom nasłonecznienia, pod który dobieramy poziom przyciemnienia naszych soczewek. Możemy więc powiedzieć, że szkła o kategoriach 0-2 sprawdzą się w warunkach słabego lub średniego oświetlenia, a z kolei 3 lub 4 w sytuacji silnego nasłonecznienia. Zauważmy, że w pochmurne dni, kiedy promieniowanie ultrafioletowe jest słabe, lepiej sprawdzają się szkła o kategoriach 0-2. Podczas bezchmurnego nieba i mocnego słońca wybierzmy okulary przeciwsłoneczne o parametrach przyciemnienia o wartości 3-4. Należy również pamiętać że „czwórka” to idealne wsparcie w górach czy na morzu, gdzie śnieg lub woda odbijają promienie. Ta sama kategoria barwy szkieł będzie natomiast nieodpowiednia podczas jazdy samochodem – zbyt ciemne soczewki utrudnią kierowanie pojazdem. Aby dokładniej poznać skale przyciemnienia szkieł przeczytaj dane umieszczone poniżej.


Kategorie filtrów UV:


  • 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła
  • 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła
  • 2 – przepuszcza od 18 do 43 % światła
  • 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła
  • 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła

W poszukiwaniu najpewniejszej ochrony przed słońcem, dostosowanej do warunków oświetleniowych, powinniśmy połączyć filtr UV400 z odpowiednią kategorią przyciemnienia szkła.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: