Problem zaparowanych okularów – jak sobie z nim radzić?

zaparowane okulary

Problem zaparowanych okularów to jedna z najczęstszych niedogodności związanych z noszeniem oprawek. Jest to też jeden z powodów, dla których część z nas wybiera odporne na parę soczewki kontaktowe. Warto jednak dać okularom szansę, tym bardziej, że problem mgły i kropel przed oczami jest łatwy do rozwiązania. Wystarczy wybrać szkła okularowe pokryte powłoką hydrofobową.

Zanim wyjaśnimy czym jest powłoka hydrofobowa warto odpowiedzieć na pytanie: czemu i kiedy okulary parują? Zjawisko to występuje w sytuacji nagłej różnicy temperatur, np. wejścia zimą do ogrzanego pomieszczenia, samochodu lub autobusu. Jakie są jego przyczyny? Otóż, kontakt ciepłego powietrza z zimnymi okularami sprawia, że wilgoć zawarta w powietrzu skrapla się i osadza na soczewkach okularowych. Co ciekawe, gdyby proces ten zachodził wolniej, osiadanie pary na „szkłach” byłoby niezauważalne.


Kiedy mamy problem z zaparowanymi okularami?


Problem zaparowanych okularów dotyka nas najczęściej jesienią i zimą. To właśnie wtedy temperatura na zewnątrz różni się znacząco od temperatury w pomieszczeniach. Nie są to jednak jedyne okoliczności parowania okularów. Wymienia się wśród nich również: picie gorących napojów, gotowanie, wchodzenia do wilgotnego pomieszczenia (np. łazienki) czy wykonywanie zawodów wymagających noszenia maski (np. chirurgia, stomatologia). Okazuje się, że przyczyna parowania okularów może leżeć także w niedopasowanych oprawkach, a dokładniej w ich nieodpowiedniej odległości od twarzy. Kiedy bowiem okulary znajdują się zbyt blisko twarzy dochodzi do zablokowania cyrkulacji powietrza dookoła soczewki. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wizyta u optyka, który wyreguluje nasze oprawki, prawidłowo ustawiając ich pozycje względem twarzy.


Jak radzić sobie z problemem zaparowanych okularów?


Być może spotkałeś się już z pojęciami powłoki oleofobowej i powłoki hydrofobowej. Są to warstwy uszlachetniające, które chronią powierzchnię okularów. Pierwsza z nich utrudnia osiadanie drobinek tłuszczu na szkłach okularowych, ułatwiając tym samym utrzymanie w czystości naszych „drugich oczu”. Powłoka hydrofobowa – ważniejsza w kontekście omawianego tematu – chroni natomiast soczewki okularowe przed działaniem wody. Warstwa ta sprawia, że krople nie osiadają i nie rozmazują się na powierzchni okularów, lecz samoistnie się z niej ześlizgują. Jak widać zarówno powłoka oleofobowa jak i hydfrofobowa pomagają utrzymać szkła okularowe w czystości i przejrzystości. Obie są niezwykle ważne i znacząco przyczyniają się do poprawy komfortu noszenia okularów.


Płyn w walce z parą


Do innych sposobów ochrony przed zaparowanymi okularami należy między innymi stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia szkieł lub każdorazowe przecieranie soczewek delikatną ściereczką z mikrofazy. Wśród płynów, które świetnie radzą sobie z wszelkiego rodzaju smugami, zabrudzeniami oraz parą można wymienić Solano Lens Cleaning ANTI-FOG dostępny w ofercie sklepu KODANO.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: