Jak dobrać płyn do soczewek kontaktowych?

Jak dobrać płyn do soczewek

Dobór odpowiedniego, dobrego płynu do soczewek może chronić przed infekcją, reakcją alergiczną oczu czy niewyraźnym widzeniem. Jaki płyn do soczewek sprawdzi się w codziennej pielęgnacji? Oto kilka wskazówek.


Dlaczego pielęgnacja soczewek jest ważna?


Dbanie o soczewki kontaktowe to sposób na to, by zminimalizować ryzyko infekcji oka czy problemów z widzeniem. Najbardziej popularne są dwa typy płynów do soczewek: oksydacyjny oraz wielofunkcyjny.

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając płyn do soczewek? Przede wszystkim trzeba słuchać wskazówek specjalisty od ochrony wzroku, który zaleci optymalne rozwiązanie. Warto też zastanowić się nad swoimi potrzebami.


Jaki płyn do soczewek wybrać?


Jeżeli masz skłonność do alergii oczu, specjalista najprawdopodobniej zaproponuje Ci płyn oksydacyjny, ponieważ nie zawiera on konserwantów, które mogą podrażniać oko.

Z kolei, gdy zależy Ci na wszechstronnym działaniu takiego produktu, postaw na płyn wielofunkcyjny. Jego celem jest oczyszczenie, dezynfekcja i wypłukanie soczewek.

Oprócz funkcji dezynfekcyjnej, płyny wielofunkcyjne marki Bausch+Lomb nawilżają soczewki i są łagodne dla oka, co zwiększa komfort ich użytkowania.

Właściwie dobrany płyn do soczewek wyróżniają następujące cechy:

  • jest bezpieczny dla zdrowia i polecany przez Twojego specjalistę od ochrony wzroku,
  • skutecznie dezynfekuje,
  • nie podrażnia oczu,
  • posiada dodatkowe właściwości, np. możliwość nawilżenia soczewki,
  • jest wygodny w użyciu.

Wybór swojego produktu omów ze specjalistą od ochrony wzroku. To zmniejszy ryzyko potencjalnych problemów, np. ryzyka infekcji.


Jak dbać o soczewki?


Pamiętaj, że każdy typ płynu do soczewek kontaktowych wymaga nieco innego sposobu użytkowania. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami specjalisty i instrukcją podaną w ulotce produktu.

Jak czyścić soczewki płynem wielofunkcyjnym? Po zdjęciu ich z oczu kolejno połóż je w zagłębieniu dłoni i polej płyn pielęgnacyjnym, przetrzyj opuszkiem palca i ponownie przepłucz.

Gdy czyścisz soczewki za pomocą płynu oksydacyjnego, najpierw musisz sprawdzić, czy Twój pojemnik posiada dysk katalityczny do rozkładu nadtlenku wodoru na tlen i wodę. To warunek niezbędny do przeprowadzenia dezynfekcji i do neutralizacji nadtlenku wodoru. Jak ją wykonać?

Soczewki umieść w pojemniku w kopułach koszyczków i zamknij je. Koszyczki trzymaj nad umywalką i przemywaj po kolei każdą z soczewek pod strumieniem płynu dezynfekcyjnego przez około 5 sekund. Nalej płynu do koszyczków do zaznaczonego poziomu i umieść w nich soczewki na minimum 6 godzin. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Nie nakładaj soczewek przed czasem wskazanym na opakowaniu ani nie płucz ich tuż przed nałożeniem –może to wywołać podrażnienie lub nawet poparzenie oka.

W czym przechowywać soczewki w przypadku korzystania z płynu wielofunkcyjnego? Możesz skorzystać z pojemnika dołączonego do opakowania preparatu lub osobno zakupionego. Pamiętaj, że należy wymieniać go na nowy co 30 dni, o ile zalecenia producenta płynu lub specjalisty nie są inne.

Soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji są wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2019 o wyrobach medycznych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: