Test na astygmatyzm - zrób go sam

test na astygmatyzm

Test na astygmatyzm zajmie Ci nie więcej niż 5 minut – wykonaj go w domu i przekonaj się, czy jesteś jedną z osób dotkniętych problemem niezborności. Jeśli wynik będzie pozytywny, nie martw się - tego rodzaju nieprawidłowość w widzeniu dotyczy wielu z nas i można ją w prosty sposób korygować.

 
 
  • Astygmatyzm jest jedną z często występujących wad wzroku. Najczęściej towarzyszy krótkowzroczności i dalekowzroczności. Wiąże się z nieostrym, zamglonym widzeniem, które z kolei jest pokłosiem nieprawidłowego kształtu rogówki.
  • Choć astygmatyzm może zdiagnozować w stu procentach wyłącznie lekarz okulista, do dyspozycji masz łatwy test na astygmatyzm, z którym wstępnie przekonasz się, czy ta wada wzroku dotyczy też Ciebie. Test znajdziesz poniżej!
  • Astygmatyzm, jak każda inna wada widzenia, może być korygowany zarówno przy pomocy okularów korekcyjnych, jak i soczewek kontaktowych (torycznych). Kluczowe jest dobranie metody do potrzeb i oczekiwań.
 

Czym jest astygmatyzm?

O istnieniu astygmatyzmu wiedzieli już nasi odlegli przodkowie. Szkła korygujące niezborność wynaleziono bowiem prawie 180 lat temu, czyli w 1841 roku. Mimo, że nie wiemy, jaki odsetek populacji cierpiał wówczas na astygmatyzm, wiemy za to, że dziś w samej Wielkiej Brytanii schorzenie to dotyczy połowy ludzi noszących okulary korekcyjne. Ze względu na powszechność tego problemu warto odpowiedź na pytanie co jest przyczyną opisywanej wady i z czym się ona wiąże.

Astygmatyzm towarzyszy najczęściej krótkowzroczności lub dalekowzroczności i wiąże się z nieostrym i zamglonym widzeniem. Jego przyczyną jest najczęściej zaburzony kształt rogówki, która zamiast kolistej budowy przyjmuje formę przypominającą piłkę do rugby. Taki wygląd rogówki sprawia, że światło wpadające do oka ulega rozproszeniu, po czym załamuje się w kilku punktach. Inaczej proces ten przebiega w przypadku prawidłowej budowy narządu wzroku – wówczas promienie świetlne załamują się w jednym punkcie, nie powodując nieprawidłowości w widzeniu. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia także w przypadku niesferyczności soczewki, kiedy promienie odbijające się od soczewki – zamiast w jednym – gromadzą się w kilku punktach.

Sprawdź czy masz astygmatyzm

Choć test na astygmatyzm pozwala w jego zdiagnozowaniu, nie może oznaczać rezygnacji z wizyty u okulisty. Pamiętajmy bowiem, że jedynie specjalista jest w stanie w stu procentach orzec, czy problem nas dotyczy czy też nie.

Test na astygmatyzm składa się z kilku kroków, których wykonanie zajmie Ci nie więcej niż 5 minut. W celu przeprowadzenia badania należy zasłonić jedno oko. Jeśli nosisz okulary lub soczewki załóż je.

własnoręczny test na astygmatyzm
  1. Spójrz na obrazek i oddal się od niego na odległość około 1 m.
  2. Zasłoń lewe oko i patrz na obrazek przynajmniej przez kilka sekund.
  3. Tę samą czynność powtórz w przypadku prawego oka.

Wyniki powyższego testu łatwo przeanalizować. Dla osób, które nie mają astygmatyzmu wszystkie linie będą bowiem wyraźne, równo oddalone od siebie i jednakowo czarne. Astygmatykom natomiast niektóre linie wydadzą się grubsze, jaśniejsze lub umieszczone w różnych odległościach względem siebie.

Korekcja astygmatyzmu

Za najczęściej stosowany sposób korekcji astygmatyzmu nadal uważa się noszenie okularów ze szkłami torycznymi. To jednak nie jedyna możliwość radzenia sobie z niezbornością. Bardzo wygodną i bezpieczną opcją są soczewki kontaktowe toryczne, które w ostatnich latach niezwykle zyskują na popularności.

Dlaczego warto wybrać soczewki dla astygmatyków jako formę korekcji wady wzroku?

Po soczewki dla astygmatyków sięgamy coraz chętniej, ponieważ dają możliwość dyskretnej i wygodnej korekcji, nawet największej wady wzroku. Są też bardzo wygodne, w przeciwieństwie do tradycyjnych okularów dla astygmatyków, w których szkła, zwłaszcza przy dużej wadzie, mogą być grube, a przez to mniej poręczne i nie tak estetyczne.

Wygoda korekcji niezborności jest tym większa, że na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek torycznych. Różnią się nie tylko trybem stosowania, a więc czasem, w jakim można korzystać z jednej pary takich soczewek, ale też właściwościami i zastosowanymi technologiami. Dzięki temu soczewki toryczne spełniają oczekiwania oraz potrzeby wszystkich osób, także prowadzących aktywny tryb życia. Są doskonałą opcją w podróżach, podczas wielu godzin pracy przed ekranem komputera, ale także gdy borykamy się nie tylko z astygmatyzmem, ale też suchością oczu.

Dostępne rodzaje soczewek torycznych

Najczęściej stosowaną klasyfikacją soczewek jest ta, oparta na czasie ich użytkowania. Zgodnie z nią spośród soczewek torycznych możemy wyróżnić:

Jednodniowe soczewki toryczne

Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do codziennej wymiany. To propozycja świetna dla wszystkich użytkowników, uprawiających sport, podróżujących oraz dla osób, które nie chcą poświęcać czasu i energii na dodatkową pielęgnację - obowiązek obecny w soczewkach planowej wymiany.

Z jednodniowych soczewek torycznych korzystają też astygmatycy, którzy mają skłonność do wysychania oczu. Są dobrą propozycją także dla osób ze stwierdzonym zespołem suchego oka z tendencją do podrażnień i infekcji oczu. Jednodniowe soczewki kontaktowe są bowiem najbardziej higieniczne - codziennie wymieniane gromadzą zdecydowanie mniej zanieczyszczeń.

Przykład: ACUVUE® OASYS 1-DAY for ASTIGMATISM

Dwutygodniowe soczewki toryczne

Z jednej pary takich soczewek można korzystać nawet przez 14 dni, zdejmując je na noc lub (w przypadku niektórych modeli) przez tydzień w trybie ciągłym - dzień i noc. Jeśli jednak decydujemy się na standardowe stosowanie soczewek, z odkładaniem ich co noc do pojemniczka, trzeba pamiętać o obowiązku oczyszczania ich przeznaczonym do tego płynem pielęgnacyjnym. Dwutygodniowe soczewki toryczne to złoty środek między soczewkami codziennej i miesięcznej wymiany.

Przykład: ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM

Miesięczne soczewki toryczne

Najpopularniejszy rodzaj soczewek. Charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do wygody, jaką zapewniają. Z nimi łatwiej też stworzyć zapas na kilka miesięcy regularnego stosowania - nie zajmą dużo miejsca. To najbardziej rozbudowana grupa soczewek kontaktowych, więc znajdziemy w niej różnorodne produkty o wielu unikalnych właściwościach, zarówno od najbardziej, jak i mniej znanych marek.

Przykład: AquaView Toric

Roczne soczewki toryczne

Jedna para soczewek na całych dwanaście miesięcy? To możliwe. Roczne soczewki toryczne to propozycja dla wszystkich zdecydowanych użytkowników, którzy nie wyobrażają sobie korzystania z innego sposobu korekcji wzroku - w tym osób, borykających się z dużym astygmatyzmem. Roczne soczewki toryczne występują bowiem w szerokim zakresie mocy optycznych.

Cena za jedną soczewkę w tym przypadku jest bardzo atrakcyjna; tym atrakcyjniejsza, że oszczędzamy na kosztach częstych zakupów. Produktów w tej kategorii nie jest wiele, ale każdy charakteryzuje się najwyższym komfortem oraz bezpieczeństwem stosowania.

Przykład: Zero 6 Toric RX

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: