Czym jest astygmatyzm?

korekcja astygmatyzmu

Astygmatyzm to wada wzroku, którą można korygować za pomocą soczewek torycznych. Polecanymi soczewkami kontaktowymi są w tym wypadku Bausch+Lomb ULTRA® For Astigmatism. Dowiedz się więcej na temat czynników zwiększających ryzyko wystąpienia wady, a także o objawach astygmatyzmu.


Astygmatyzm – przyjrzyj się lepiej tej wadzie


Astygmatyzm to wada wzroku, często określana również jako niezborność. W wyniku nierówności rogówki oka, promienie świetlne, które dostają się do oka, rozpraszają się nieprawidłowo. Konsekwencją tego stanu jest niewyraźne widzenie.

Dokładne przyczyny astygmatyzmu nie są znane. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu astygmatyzmu są między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • urazy mechaniczne i blizny na rogówce.

Astygmatyzm rozpoznaje odpowiedni specjalista od ochrony wzroku podczas badania, a następnie wdraża metody korekty wzroku.


Objawy astygmatyzmu


Oprócz zniekształconego obrazu, osoby z astygmatyzmem borykają się z takimi problemami jak:

  • niewyraźne widzenie zarówno z bliska jak i z daleka,
  • widzenie świetlistej otoczki wokół przedmiotów oraz olśnień, np. w trakcie jazdy samochodem w słabym oświetleniu,
  • trudności w ocenie odległości,
  • bóle głowy,
  • mrużenie oczu,
  • częste mruganie.

Jeżeli doświadczasz tego rodzaju dolegliwości, udaj się na konsultację u specjalisty od ochrony wzroku, który zbada Twój wzrok pod kątem tej wady.


Sposoby korekty astygmatyzmu. Jakie soczewki?


Powszechną metodą korekty tej wady refrakcji jest noszenie okularów korekcyjnych. Wielu pacjentów zastanawia się jednak, czy przy astygmatyzmie można nosić soczewki kontaktowe. Oczywiście, że tak. Wada ta nie stanowi przeciwskazania, należy jednak dobrać odpowiedni rodzaj. W celu korekcji astygmatyzmu, stosujemy soczewki toryczne.

Soczewki korygujące astygmatyzm, podobnie jak w przypadku pozostałych wad refrakcji, dobiera specjalista od ochrony wzroku. Zaproponuje on właściwie dobraną i zapewniającą komfort oraz higienę korektę wady. Weźmie też pod uwagę styl życia, proponując np. soczewki miesięczne Bausch+Lomb ULTRA® For Astigmatism z technologią MoistureSeal™ wyróżniające się wysokim uwodnieniem, tlenoprzepuszczalnością oraz elastycznością. Technologia ta chroni powierzchnię oka przed wysychaniem, a materiał charakteryzuje się wysoką zdolnością do zatrzymywania wody, co zmniejsza uczucie suchości oczu, nawet jeśli przez wiele godzin dziennie wpatrujemy się wyświetlacze urządzeń elektronicznych.

Soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji są wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2019 o wyrobach medycznych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: