Sprawdzone sposoby na zmęczone oczy

sposoby na zmęczone oczy

Długa praca przed komputerem, klimatyzacja, kurz, zanieczyszczenia, czyli wszystko, z czym nasze oczy stykają się codziennie, powoduje ich zmęczenie oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. Co zrobić, aby ulżyć przemęczonym oczom i zapobiec chorobom? Poznaj nasze sprawdzone sposoby.

 

Rób sobie przerwy

 

Długa praca przed komputerem powoduje, że nasze oczy są przemęczone, co objawia się pieczeniem, zaczerwieniem a nawet obrzękiem. Aby uniknąć takiej sytuacji, podczas wielogodzinnej pracy należy robić sobie przerwy, skupić wzrok na innym punkcie, wykonać kilka ćwiczeń oczu polegających na zataczaniu ósemek oraz patrzeniu w bok pod różnym kątem. Należy również pamiętać o częstym mruganiu, by zapobiec wysuszaniu gałki ocznej.

Zmęczone oczy od komputera są dolegliwością, która staje się coraz popularniejsza. Obecnie większość obowiązków zawodowych wykonujemy przed ekranami, w czasie pandemii dzieci przez cały rok szkolny uczyły się zdalnie. Również studenci niemal wszystkich kierunków w ten sposób zdobywali wiedzę. Zmiana naszego stylu życia wpłynęła także na zdrowie naszych oczu. Nieprzyjemne pieczenie, suchość czy zaczerwienienie oczu to najczęstsze objawy zmęczonych oczu. Wśród innych symptomów, których nie możesz bagatelizować, wymienia się:

 • swędzenie oczu,
 • uczucie piasku lub ciała obcego pod powiekami,
 • niewyraźne, zamazane widzenie,
 • nadwrażliwość oczu na światło,
 • bóle oczu i głowy,
 • drżenie powiek,
 • utrzymujące się wrażenie suchości oczu.

Jeżeli niepokojące objawy utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie udaj się na wizytę do okulisty.

 

Nawilżaj oczy

 

Oczy nie mogą być przesuszone, dlatego ważne jest, by zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty nawilżające. Na rynku dostępnych jest wiele produktów. Do najpopularniejszych należą sztuczne łzy, krople do oczu o właściwościach nawilżających czy łagodzących podrażnienia. Najlepiej wybierać te, które nie posiadają konserwantów, a w swoim składzie mają kwas hialuronowy, który zapewnia długotrwałe działanie.

Krople na zmęczone oczy kupisz bez recepty. W przypadku dawkowania, sposobu aplikacji oraz maksymalnego czasu stosowania, konieczne jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do produktu. Zazwyczaj efekt ukojenia możesz odczuć już po pierwszym użyciu. Wybierz preparat przeznaczony do walki z uczuciem suchych oczu - ma on w składzie cenne składniki, które pomagają zwalczać przesuszenie.

 

Spożywaj odpowiednią ilość płynów oraz zadbaj o właściwą dietę

 

Zbyt małe spożycie płynów powoduje odwodnienie organizmu, a tym samym wysuszenie spojówek dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnym piciu wody w ciągu dnia. Zwłaszcza w zimie, kiedy nie odczuwamy pragnienia, a długotrwałe przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach wysusza nasze oczy.

Istotna dla zdrowia oczu jest także dieta. Warto zadbać, aby była ona bogata w składniki cenne z punktu widzenia zdrowego wzroku i odpowiedniej ostrości widzenia. Jadłospis warto urozmaicić o produkty zawierające m.in. witaminy A, C, E, z grupy B, beta-karoten, luteinę, cynk, miedź, selen oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Możesz również sięgnąć po suplementy diety z zawartością tych składników.

 

Zadbaj o stanowisko pracy

 

W miarę możliwości powinniśmy pracować przy oświetleniu naturalnym, gdy nie jest to możliwe, to korzystajmy ze światła sztucznego, ale unikajmy jarzeniówek. Światło powinno padać na ekran monitora tak, by nie świeciło nam w oczy. Pamiętajmy o zachowaniu właściwej odległości twarzy od ekranu, która wynosi 40-75 cm.

 

Masaż oczu - czy warto?

 

Palming (joga dla oczu) - metoda ta ma za zadanie poprawić krążenie krwi w okolicach oczu. To natomiast korzystnie wpływa na stan tkanek. Jest to popularny sposób walki z opadającymi powiekami, jednak znalazł on również zastosowanie w przypadku zmęczonego wzroku. Odpowiednio wykonany masaż okolic oczu przyspiesza usuwanie toksyn z tkanek. Efektem masażu jest zmniejszenie napięcia nerwowego oraz przepracowania, dzięki czemu oczy nie wyglądają na zmęczone.

Aby wykonać masaż, usiądź prosto (kark i plecy muszą tworzyć linię prostą). Następnie oprzyj łokcie na brzegu stołu, wklęsłymi dłońmi zasłoń oczy, aby palce skrzyżowały się na czole nad linią brwi. Rozluźnij palce, powieki i brwi. Dłonie nie powinny dotykać gałek ocznych, a przez palce nie powinno przedostawać się światło. Zrelaksuj się, myśl o pozytywnych rzeczach. Taka sesja może trwać ok. 10 minut.

 

Domowe sposoby na zmęczone oczy

 

Na opuchnięte oczy sprawdzą się zimne okłady z herbaty, rumianku lub bławatka. Do ich wykonania wystarczą waciki, które nasączamy esencją wybranej rośliny lub woreczki od herbaty wcześniej schłodzone w lodówce. Sprawdzonym sposobem na opuchliznę są również kostki lodu, którymi smarujemy zmęczoną skórę wokół oczu. Jako alternatywy można także użyć plasterków schłodzonego, świeżego ogórka. Takie naturalne okłady z ogórka na oczy to skuteczny i szybki sposób na zmęczony wzrok.

W usunięciu efektu zmęczonych oczu pomogą również żelowe okulary, które przed użyciem należy schłodzić w lodówce. Jeśli nie jesteśmy w ich posiadaniu, z pomocą przyjdą zimne łyżeczki. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby nie zastąpią wizyty u lekarza, w przypadku choroby oczu i nie stanowią dobrej metody leczenia.

 

Ponadto...

 
 • Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty;
 • Dbaj o wzrok od wewnątrz;
 • Przebywaj na świeżym powietrzu, sport i rekreacja mają pozytywny wpływ na przemęczony wzrok;
 • Zadbaj o odpowiednią ilość snu.

Zmęczone oczy to problem, który dotyka większość osób. Istotny wpływ na taki stan rzeczy ma zarówno wielogodzinne korzystanie z komputera, jak i samo środowisko pracy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia troska o narząd wzroku - zaczynając na przerwach w pracy, a kończąc na domowych sposobach, jak masaż oczu czy okłady na zmęczone oczy.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: