Dlaczego moje powieki drgają?

drganie powiek

Drganie powiek może być bardzo uciążliwym problemem, szczególnie gdy wystąpi w sytuacji wymagającej skupienia wzroku, np. podczas prowadzenia samochodu, czy pracy przed komputerem. Zazwyczaj drganie dotyczy jednej powieki. Jest bezbolesne i po maksymalnie kilku minutach ustępuje samoistnie. Co zrobić, jeśli jest inaczej?

 
 
  • Do najczęstszych przyczyn drgających powiek należą nieprawidłowe nawyki, związane ze stresem i niewystarczającą ilością snu, a także z nadmiernym korzystaniem z urządzeń cyfrowych. Częstymi przyczynami są także zaburzenia elektrolitowe (niedobory istotnych dla organizmu pierwiastków) i objawy uboczne przyjmowanych leków.
  • Do ocznych przyczyn drżenia powiek należą zespół suchego oka oraz zapalenie brzegów powiek, a zdiagnozowanie możliwych przyczyn tego typu jest możliwe po wizycie u okulisty.
  • Drżenie powiek może mieć także podłoże neurologiczne i być związane np. z porażeniem Bella lub dystonią z charakterystycznym objawem kurczu powiek.
 

Spis treści:

  1. Przyczyny drgania powiek
  2. Kiedy moje powieki nadal drżą…
  3. Podsumowanie
 

Przyczyny drgania powiek


Drżenie powiek może mieć różne przyczyny. Najczęściej wpływ na to mają nieprawidłowe nawyki. Drżenie mięśni w tym powiek mogą być oznaką braku elektrolitów (niedobór magnezu, wapnia, potasu, niektórych witamin m.in B1, B16, D). Ważnym i częstym czynnikiem jest również stres czy niewyspanie.



Jak postępować, by drganie powiek nie powracało?


Istnieje kilka prostych zasad, aby wyeliminować pojawianie się drgań powiek. Należą do nich:

  • odpowiednia ilość snu i prawidłowy rytm dobowy;
  • zbilansowana, bogata w mikroelementy dieta, z dużą ilością nieprzetworzonych warzyw i owoców;
  • ograniczanie spędzania czasu przed ekranem telefonu/telewizora/komputera/tabletu;
  • zmniejszenie spożywania kawy i herbaty (mogących wypłukiwać magnez z organizmu);
  • radzenie sobie ze stresem.

Niestety drganie powiek może świadczyć również o zaburzeniach ogólnoustrojowych, na które powyższe czynności nie pomogą. Jeżeli zastosowanie się do powyższych zasad nie zniwelowało objawu, należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań. Czasami okazuje się, że stale przyjmowane leki, przepisane na inne choroby, mogą dawać objawy uboczne w postaci drżenia powiek. Z tego powodu warto zabrać ze sobą na wizytę spis wszystkich zażywanych leków.


Jakie mogą być oczne przyczyny drgania powiek?


Czasami podłożem drżenia jest niedostateczne nawilżenie oczu, w szczególności zespół suchego oka. Do drżenia powiek mogą prowadzić także zapaleniem spojówek lub zapalenie brzegów powiek, objawiające się dyskomfortem, bólem, pieczeniem i łzawieniem. Wizyta u okulisty i odpowiednio zastosowane leczenie wykrytego schorzenia powinny wyeliminować drżenie powiek.


przyczyny drgania powiek

Kiedy moje powieki nadal drżą…


Gdy okulista wykluczył oczne przyczyny drżenia powiek, wszystkie wyniki badań są w normie, nie zażywasz leków mogących powodować takie objawy, to prawdopodobnie przyczyna ma podłoże neurologiczne. Powodem może być porażenie Bella (porażenie nerwu twarzowego, objawiające się m.in. opadaniem powieki), choroba Parkinsona (w której występują drżenia spoczynkowe różnych części ciała, w tym powiek), zespół Tourette’a (którego jednym z objawów są tiki polegające na mruganiu oczami) lub też dystonia (mimowolne ruchy części ciała charakteryzujące się wyginaniem oraz wykręcaniem w różne strony).


Czym jest dystonia?

 

Dystonia to zaburzenie objawiające się nadmiernym napięciem mięśni, mimowolnymi ruchami ciała, czasami drżeniem wynikającym z nieprawidłowego, równoczesnego pobudzenia różnych mięśni. Powoduje to wyginanie różnych części ciała i nienaturalną postawę. Może dotyczyć jednej partii mięśni (zmiany ogniskowe) lub kilku jednocześnie (zmiany segmentalne lub wieloogniskowe). Dystonia może mieć przyczyny genetyczne, uwarunkowane chorobami neurologicznymi (dystonia pierwotna). Do przyczyn zalicza się: udar, nowotwory czy urazy mózgu (dystonia wtórna). Jest to choroba postępująca powoli, mająca charakterystyczny i trudny do uchwycenia początek.

Jaki ma to związek z drganiem powiek? Jedną z możliwych form dystonii jest napadowy kurcz powiek, objawiający się mimowolnym zaciskaniem powiek lub mruganiem. Początkowo może być to mniej nasilone i dlatego przypomina drżenie powiek wywołane np. zaburzeniami elektrolitowymi. Inne formy dystonii ogniskowej to przykładowo kręcz karku - najczęstsza postać dystonii, która powoduje przymusowe ułożenie głowy w skręceniu czy pochyleniu, czy dystonia twarzowo-żuchwowa, polegająca na niezależnym od woli pacjenta otwieraniu i zamykaniu ust.


Podsumowanie


Drżenie powiek najczęściej znika samoistnie, gdy zastosujesz zdrowe nawyki żywieniowe, zadbasz o odpowiednią ilość i jakość snu oraz zminimalizujesz stres. Jakie objawy powinny skłonić Cię do zgłoszenia się do lekarza? Przede wszystkim, gdy odczuwasz jakiekolwiek inne objawy, np. skurcze i drżenia obejmujące nie tylko powieki, ale też inne partie mięśni, odczuwasz ból, pieczenie i masz zaczerwienione oczy, zauważyłeś opadanie powieki lub jej niedomykanie, bądź gdy drżenia mimo eliminacji złych nawyków nie ustępują.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)

źródła informacji:

  • [1] Koziorowski D. Dystonie od diagnozy do leczenia, PZWL
  • [2] Konturek S. Podstawy fizjologii człowieka. Układ nerwowy i narządy zmysłów
  • [3] Moshirfar M Somani S. Will Tonic Water Stop My Eyelid Twitching?, Clin Ophthalmol. 2020, s. 689–691
  • [4] Shih-Ying L. Szu-chia L. Clinical and Electrophysiological Analysis of Chronic Eyelid Twitching, Acta Neurol Taiwan 2017, s. 177-183
  • [5] Iskra M. Krasińska B Tykarski A. Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, Praca poglądowa
  • [6] Grober U. Mikroskładniki odżywcze. Tuning metaboliczny - profilaktyka - leczenie
  • [7] Eye Twitching - WebMD
  • [8] Drżenie powieki - Medycyna Praktyczna dla pacjentów
  • [9] Dystonia: Causes, Types, Symptoms, and Treatments - WebMD
  • [10] Dystonia - Medycyna Praktyczna dla pacjentów

Udostępnij: