Soczewka Schariotha szansą dla wielu chorych?

soczewka Schariotha

W lubelskiej klinice okulistyki przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg, który znacząco poprawia komfort widzenia oraz jakość życia pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Soczewka plamkowa Schariotha – to dzięki niej uzyskano taki efekt.

 

Zwyrodnienie plamki żółtej – co to takiego i dlaczego wymaga tak nowatorskiego leczenia?

 

Zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie AMD, to choroba okulistyczna. Osoby nią dotknięte doświadczają trudności podczas wykonywania podstawowych czynności, takich jak czytanie, korzystanie z telefonu, komputera, czy też wpisywanie PIN-u przy płaceniu kartą. Przez zaburzenie centralnego widzenia chorzy nie są też w stanie rozpoznawać twarzy – patrząc na twarz drugiej osoby, widzą tylko szarą plamę. Przyczyn występowania tej choroby jest wiele i są one różnorodne. Obejmują między innymi palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i otyłość.

 

O dotychczasowych i nowych metodach leczenia AMD

 

Do niedawna leczenie AMD polegało na wprowadzeniu bezpośrednio do gałki ocznej leku, ograniczającego rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Wszczepy soczewek Schariotha to innowacyjna metoda leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Przywraca widzenie centralne. Dzięki temu chorzy po zabiegu są w stanie znów rozpoznawać twarze, bez problemu czytać, korzystać z komputera, telefonu, karty do bankomatu.

 

Soczewka plamkowa Schariotha – co to takiego?

 

Soczewka ta jest implantem o mocy +10 D, powstałym z myślą o osobach w zaawansowanym stadium suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej. Choć specjaliści informują, że może zostać wykorzystana także do pomocy pacjentom z retinopatią cukrzycową i innymi dziedziczonymi chorobami siatkówki. Soczewka ma 1,5 mm średnicy i kształt kwadratu z czterema zaczepami, dzięki którym idealnie dopasowuje się do oka. W ten sposób daje gwarancję stabilności i centralnego ustawienia.

 

Soczewka plamkowa Schariotha – co to takiego?

 

Soczewkę SML wszczepia się po przeprowadzonej wcześniej operacji zaćmy. Implant ten wprowadza się do jednego oka (dominującego) poprzez niewielkie nacięcie, w przestrzeń między tęczówką a soczewką zaimplementowaną w celu leczenia zaćmy. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 15 minut. Jest bezpieczny i odwracalny. Pacjent może szybko wrócić do codziennych czynności, a przyzwyczajenie się do obecności soczewki SML nie sprawia niemal żadnych trudności.

Na świecie przeprowadzono już około 300 takich operacji. W Polsce soczewka SML została wszczepiona dopiero 3 pacjentom (na stan w 2016 roku), jednak lubelscy lekarze mają w planach już kolejne zabiegi.

 

Kto może skorzystać z soczewki Schariotha?

 

Aby zakwalifikować się do zabiegu trzeba przejść szereg szczegółowych badań, a także spełniać określone wymagania, m.in. być już po operacji usunięcia zaćmy. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest zbyt wąska źrenica, podwinięcie sztucznej soczewki, wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra w zaawansowanym stadium i jaskra postępująca. Na razie operacje przeprowadzono u pacjentów w wieku 60–70 lat, ale w przyszłości operowane mają być również młodsze osoby.

 

Podsumowanie

 

Nowoczesne metody leczenia zwyrodnienia plamki żółtej – takie jak soczewka plamkowa Schariotha – to największa szansa pacjentów, cierpiących na tę chorobę na normalne funkcjonowanie. Tym bardziej że zabieg wszczepienia soczewki SML jest bezpieczny i szybki, a przeciwwskazań do jego przeprowadzenia jest niewiele.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: