Inteligentne okulary dla niewidomych

inteligentne okuary dla niewidomych

Okulary Parsee stworzone przez 7-osobowy zespół z Polski, to inteligentne urządzenie, które ma ułatwić codzienne życie osobom niewidomym i niedowidzącym. Dzięki nim osoby te będą mogły “zobaczyć” otaczający ich świat.

Na świecie jest aż 285 milionów osób, mających problemy ze wzrokiem. Marcin Łapa postanowił coś z tym zrobić i pomóc tym osobom. Jest liderem projektu, w ramach którego zaprojektowano okulary Parsee.

 

Okulary Parsee – ich działanie i wygląd

 

To innowacyjne okulary dla niewidomych, które mają posiadać cztery funkcje: rozpoznawanie tekstu, kształtów, kolorów oraz twarzy. To, co okulary dostrzegą, zostanie następnie przetworzone na dźwięk. Te okulary dla niedowidzących mają być drukowane w technologii 3D i zostać wyposażone w niewielką kamerę IP, akumulator, słuchawkę oraz przycisk do robienia zdjęć. Obraz wysyłany będzie do aplikacji mobilnej, która rozpozna zawartość i przekształci ją w komunikat głosowy. Dzięki temu osoba nosząca okulary będzie wiedzieć kto lub co znajduje się w jej pobliżu.

Co stanowi największe wyzwanie dla takich okularów? Wbrew pozorom problematyczne nie jest rozpoznawanie kolorów, ale kształtów. Ta technologia dla niewidomych umożliwiałaby też zczytywanie tekstu, a dzięki laserowemu miernikowi odległości również odczytywanie odległości od danego obiektu. Bartosz Trzciński, inny stojący za pomysłem na nowoczesne okulary, zwrócił też uwagę, że okulary Parsee miałyby także atrakcyjny wygląd, zbliżony do modeli najpopularniejszych marek.

Pomysłodawcy inteligentnych okularów nie zamierzają jednak ich sprzedawać. Chcą rozdawać je za darmo, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Pomysłodawcy chcieli też pomóc w ten sposób najbardziej potrzebującym.

Cel młodych polskich inżynierów, choć szczytny, aby mógł być zrealizowany, potrzebuje funduszy. W 2016 roku zorganizowano zbiórkę, której celem było zebranie 25 tysięcy dolarów. Koszt jednej pary okularów – wraz z całą zawartą w niej elektroniką – oszacowano bowiem na 1190 zł. Każdy mógł wesprzeć akcję, która milionom ludzi na świecie mogłaby znacząco ułatwić życie. Największym zainteresowaniem okulary Parsee cieszyły się za granicą; w Polsce niewiele osób chciało pomóc inicjatorom.

Aktualizacja: W 2021 roku nie pojawiły się nowe informacje, mogące świadczyć o tym, że okulary z kamerą dla niewidomych autorstwa Łapy i Trzcińskiego ujrzały światło dzienne.

 

Pomoce optyczne dla słabowidzących dostępne na rynku

 

Warto przypomnieć, że okulary dla słabowidzących są dostępne na rynku od dawna. Co prawda, nie są to nowoczesne okulary z kamerą, a tylko pomoce optyczne, ale stanowią nie lada wsparcie w codziennym życiu, w którym nie można polegać na kondycji własnego wzroku. Są to między innymi okulary lupowe, lornetkowe i monookulary. W ramach refundacji NFZ można uzyskać taką pomoc, płacąc za nią stosunkowo niewiele.

 

Podsumowanie

 

Coraz nowocześniejsze technologie to duża szansa dla osób niewidzących na normalne życie. Okulary Persee są jednym z tych innowacyjnych produktów, który ma umożliwić rozpoznawanie kształtów, kolorów, odległości i tekstu osobom pozbawionym możliwości widzenia. Co ciekawe, ma on być rozdawany za darmo, by jak najlepiej pomóc niedowidzącym.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: