Okulary, które same ustawiają ostrość

okulary z autofocusem

Powiedz do widzenia okularom dwuogniskowym i przywitaj rewolucyjne inteligentne okulary :). Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zmuszeni są do używania różnych par okularów do patrzenia z bliska i daleka. Zespół badawczy z Uniwersytetu w Utah stworzył inteligentne okulary, posiadające soczewki, które automatycznie ustawiają ostrość na to, na co patrzy przez nie osoba, niezależnie czy obiekt ten znajduje się blisko czy daleko.

Prof. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Carlos Mastrangelo i doktorant Nazmul Hasan, kierujący zespołem, który opracował inteligentne okulary, w udzielonym prasie wywiadzie zapewnili, że mogą one wyeliminować potrzebę zakładania okularów do czytania.

Większość osób, które noszą okulary do czytania, muszą je bez ustanku zakładać i zdejmować z powrotem. - powiedział Mastrangelo.   Już więcej nie muszą tego robić. Zakładają te okulary i obraz jest zawsze ostry.


Jak działają inteligentne okulary?


Ludzkie oko posiada wewnątrz soczewkę, która ustawia ogniskową, zależnie na co patrzysz. Z wiekiem soczewka traci jednak zdolność do zmieniania ogniskowej, co z kolei powoduje, że wielu ludzi musi zakładać osobne okulary do czytania lub okulary dwuogniskowe, aby zobaczyć przedmioty w bliskiej lub dalszej odległości.

Inteligentne okulary używają gliceryny – bezbarwnej cieczy – aby pomóc przemieścić soczewkę tam i z powrotem, zmieniając punkt skupienia. Ciecz jest zamknięta między gumopodobnymi membranami i przenosi soczewkę jak tłok, do przodu i tyłu. Soczewki umieszczone są w specjalnych ramkach, w których zainstalowano urządzenie mierzące odległość między okiem osoby zakładającej okulary, a przedmiotem, na który patrzy i reguluje ostrość bazując na długości tego dystansu.

Krótko mówiąc, jeśli np. czytasz książkę i podniesiesz znad niej wzrok na obiekt w oddali, okulary automatycznie dostosują do niego ostrość. Zmiana ta zajmuje tylko 14 milisekund.


Wprowadź dane, a pokażę Ci wszystko wyraźnie


Do okularów dołączona jest aplikacja na smartfony, do której należy wprowadzić swoją wadę wzroku, a dane o niej zostaną przesłane do soczewek za pomocą połączenia Bluetooth. Oznacza to, że jeśli wada wzroku ulegnie zmianie... wystarczy na nowo wprowadzić ją do aplikacji. Okulary wymagają 24 godzinnego ładowania, ale bez względu na te minimalne niedogodności, mamy nadzieję, że trafią do komercyjnego użytku w ciągu 3 lat, jak zapowiedział zespół badawczy z Utah.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: