Czym zastąpić płyn do soczewek?

czym zastąpić płyn do soczewek

Być może zadałeś sobie kiedyś pytanie, czym zastąpić płyn do soczewek? Możliwe, że kładłeś się wówczas późno spać i nie miałeś pod ręką preparatu do przechowania soczewek kontaktowych. W awaryjnych sytuacjach soczewki można przechowywać tylko i wyłącznie w jednym zamienniku. Czym on jest i dlaczego nie jest to woda - wyjaśniamy w artykule.


W awaryjnych sytuacjach tylko sól fizjologiczna


Każdy użytkownik soczewek dłuższego terminu wymiany wie, że wymagają one szczególnych środków higieny. Soczewki dwutygodniowe lub miesięczne do dziennego stosowania trzeba nie tylko zdejmować przed snem, ale także codziennie czyścić i przechowywać w płynie pielęgnacyjnym. Zdarzają się jednak sytuacje podbramkowe. Jedną z nich jest brak płynu do soczewek. Jeśli z jakiś powodów nam go zabraknie wykorzystajmy sterylną sól fizjologiczną. Pamiętajmy jednak, by nie czyścić nią soczewek - sól fizjologiczna utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności kontaktów, ale nie usuwa zgromadzonych na ich powierzchni osadów i zanieczyszczeń. Jak więc ją wykorzystać? Zanurz soczewki w soli fizjologicznej, pozostaw na kilka godzin (np. na noc), po czym wyjmij szkła z roztworu i umyj je profesjonalnym płynem pielęgnacyjnym.

UWAGA! Sól fizjologiczna sprawdzi się tylko w awaryjnych sytuacjach.


Czemu woda to zły pomysł?


Nie wierz w opinie, że woda może zastąpić płyn do soczewek – to mit. Tak naprawdę szkła kontaktowe po kontakcie z H₂O tracą swoje właściwości. Co więcej, istnieje spore ryzyko, że obecne w wodzie chlor, minerały, cząsteczki metali czy mikroorganizmy uszkodzą soczewki i oczy.  Wystarczy wspomnieć o występującym w H₂O pierwotniaku zwanym Acanthamoeba. Powoduje on trudne w leczeniu zapalenie rogówki, a w wielu przypadkach prowadzi nawet do utraty widzenia.


W czym przechowywać soczewki na co dzień?


Obecnie na rynku dostępne są innowacyjne płyny wielofunkcyjne oraz preparaty na bazie nadtlenku wodoru. Stosuje się je w celu:

  • usunięcia odkładających się na powierzchni soczewek (w czasie noszenia) zanieczyszczeń oraz obecnych w filmie łzowym białek, lipidów i wapnia;
  • zabicia bakterii i grzybów (np. Staphylococcus aureus - gronkowiec złocisty, Fusarium solani).

Płyny wielofunkcyjne służą do dezynfekowania, czyszczenia, przechowywania i płukania soczewek. W ich składzie znajdują się m.in.: środki dezynfekujące; substancje usuwające osady białkowe, lipidowe i inne zanieczyszczenia; środki buforujące utrzymujące odpowiednie pH płynu. Podobne zastosowanie mają płyny na bazie nadtlenku wodoru. Te ostatnie – z uwagi na brak konserwantów – są szczególnie polecane osobom o wrażliwych oczach.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: