Czy soczewka kontaktowa może utknąć w oku?

soczewka utknęła w oku

Noszenie soczewek kontaktowych zamiast tradycyjnych okularów korekcyjnych jest niezwykle wygodne - można w nich uprawiać sport, nosić okulary przeciwsłoneczne, brać prysznic czy pływać. Z tego względu szkła kontaktowe są coraz popularniejsze wśród osób z wadą wzroku. Jednak może zdarzyć się sytuacja, kiedy soczewka utknie w oku. Jak to możliwe? Jak poradzić sobie kiedy szkło kontaktowe utknie w oku? Czy można temu zapobiec?

 
 
  • Podczas kontaktu oka z ciałem obcym - a tym, chcąc nie chcąc, jest soczewka kontaktowa - wiele osób odczuwa lęk przed tym, że utknie ona w oku. I jest to możliwe. Dlatego warto dowiedzieć się, co w takiej sytuacji robić i jak temu zapobiec.
  • Najważniejsze to zlokalizować miejsce, w którym soczewka się zatrzymała. W artykule przedstawiamy konkretne wskazówki, jak zdjąć soczewkę, która utknęła w oku.
  • Kiedy żaden ze sposobów nie pomoże, należy skontaktować się z okulistą lub optometrystą. Na wizytę u lekarza warto zdecydować się także jeśli po wyjęciu soczewki oko jest zaczerwienione i/lub podrażnione przez dłuższy czas.
  • Zatrzymaniu soczewki na oku może zapobiec regularne stosowanie kropli nawilżających, pilnowanie częstotliwości mrugania (która jest zaniżona na przykład podczas pracy przed komputerem) i stosowanie soczewek zgodnie z zaleceniami producenta.
 

Jak pozbyć się soczewki, która utknęła w oku?

Jeśli już dojdzie do przykrego momentu, w którym soczewka utknęła w oku warto postępować spokojnie i zastosować kilka rad, które ułatwią zdejmowanie soczewek. Zablokowana soczewka kontaktowa nie jest rzadkim przypadkiem, jednak odpowiednie działanie może przyspieszyć pozbywanie się jej z oka.

Po pierwsze należy dokładnie umyć ręce, ten punkt jest obowiązkowy także przy standardowym zdejmowaniu soczewek. Dalej niezbędne jest ustalenie gdzie dokładnie znajduje się soczewka. W przypadku kiedy znalazła się ona na rogówce oka, jest to prawdopodobnie efekt spania w soczewkach albo wyschnięcia oka. Chcąc poradzić sobie z wyjęciem soczewki, należy przemyć oko roztworem soli fizjologicznej albo nawilżających kropli do oczu, a następnie zamknąć oko i delikatnie masować powiekę aż do uczucia, że soczewka się porusza. To znak, że można ją bezpiecznie wyjąć w standardowy sposób.

Soczewka kontaktowa może też utknąć poza środkiem oka. Taka sytuacja wymaga poruszania okiem w kierunku przeciwnym do tego, gdzie znajduje się szkło kontaktowe. Przykładowo: kiedy soczewka znajduje się pod górną powieką trzeba spojrzeć w dół. Dalej należy szybko pomrugać w celu nawilżenia spojówki i przesunięcia soczewki w centralną część oka, dzięki czemu usunięcie jej będzie prostsze. Natomiast kiedy soczewka utknęła głębiej niż pod dolną lub górną powieką, zaleca się założenie nowej soczewki na oko. W taki sposób możliwe będzie "wyciągnięcie" zablokowanej soczewki na środek oka.

 

Gdzie szukać pomocy?

Kiedy powyższe sposoby nie pomagają bezpiecznie usunąć soczewki z oka, należy skontaktować się z lekarzem okulistą lub optometrystą. Wizyta u okulisty będzie też wskazana, gdy po wyjęciu soczewki, oczy są czerwone, podrażnione oraz łzawią. Może to bowiem oznaczać, że rogówka została obtarta i wymaga ona opieki medycznej.

 

Jak zapobiegać utknięciu soczewki w oku?

Chcąc uniknąć sytuacji gdy soczewka utknęła w oku, można wypracować sobie proste nawyki, które zapobiegają występowaniu takim incydentom. Przede wszystkim, każdy sygnał w postaci suchości czy lekkich podrażnień należy niwelować kroplami nawilżającymi, sztucznymi łzami, albo, w razie braku produktów aptecznych, częstym mruganiem i przemywaniem oczu roztworem soli fizjologicznej. Dodatkowo nie można zapomnieć o podstawach - higienie oraz odpowiedniej dezynfekcji soczewek przy użyciu dobrej jakości produktów. Zasypianie w soczewkach kontaktowych także jest częstą przyczyną zablokowania się soczewki w oku, dlatego warto unikać drzemek podczas noszenia szkieł kontaktowych, ponieważ wzmaga to wysuszanie.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

 
 

Udostępnij: