Świecące soczewki kontaktowe dla diabetyków

soczewki kontaktowe dla diabetyków

Świecące soczewki kontaktowe mogą kojarzyć się ze specjalnymi szkłami kontaktowymi, które świecąc w ciemności dają niesamowite efekty. Tego typu soczewki zakłada się na imprezy, na których konieczne jest przebranie się lub wszędzie tam, gdzie warto jest zwrócić na siebie uwagę. Jednak świecące soczewki kontaktowe dla diabetyków mają zupełnie inną funkcję. Potrafią one zapobiec osłabieniu lub całkowitej utracie wzroku spowodowanych retinopatią cukrzycową.

 
 
  • Świecące soczewki kontaktowe dla diabetyków na razie są w fazie testów, ale dają wielką nadzieję osobom, borykającym się z cukrzycą.
  • Świecące soczewki zawierają niewielką ilość trytu - radioaktywnej postaci wodoru, świecącego podczas rozpadu. Takie wykorzystanie materiału jest w całości bezpieczne, gwarantuje taką samą ilość światła przez cały czas i nie powodują dyskomfortu u użytkownika.
  • Ocenia się, że świecące soczewki kontaktowe zasługują na miano metody terapii XXI wieku.
 

Mechanizm widzenia obuocznego

 

Podwyższony poziom cukru we krwi, który często pojawia się w przypadku cukrzycy, może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych. Dotyczy to całego ciała, w tym naczyń krwionośnych doprowadzających krew do siatkówki oka. Organizm stara się naprawić tego typu szkody poprzez budowę nowych naczyń, które mają zastąpić te stare, już uszkodzone. Niestety, zazwyczaj nowe naczynia są bardzo kruche. Kiedy ulegną pęknięciu, następuje wlewanie się krwi do ciała szklistego oka, co powoduje najpierw zamazanie obrazu, a potem całkowitą ślepotę. Konieczne jest więc ograniczenie budowy nowych naczyń krwionośnych przez ograniczenie wykorzystywania tlenu przez siatkówkę oka. Obecnie jest to możliwe na skutek zastosowania światła laserowego lub zastrzyków. Jednak tego typu metody nie są bezinwazyjne, dlatego też nadal pracuje się nad innymi metodami ograniczania zniszczeń wywołanych cukrzycą.

 

Jak działają świecące soczewki kontaktowe?

 

świecące soczewki kontaktowe dla diabetykówJedną z takich metod są świecące soczewki, które, choć są jeszcze w fazie testów, dają wielkie nadzieje diabetykom. Pomysłodawcą tego rozwiązania jest Colin Cook, który wraz z grupą naukowców nadal pracuje nad tą metodą. Soczewki świecące w nocy miałyby ograniczać zużycie tlenu przez siatkówkę. Jak pokazały wcześniejsze badania, często to właśnie w nocy dochodzi do pogorszenia się zmian na skutek niedotlenienia. Wynika to z faktu, iż pręciki na siatkówce oka, które odpowiadają za widzenie w ciemności, potrzebują w czasie wypoczynku nocnego znacznie więcej tlenu. Już wcześniej próbowano więc zastosować świecące opaski na oczy, które ograniczałyby tę potrzebę. Niestety, ich noszenie w nocy było bardzo niekomfortowe. Według Cook'a świecące soczewki kontaktowe rozwiązują ten problem.

Lecznicze świecące soczewki kontaktowe zawierają w sobie niewielką ilość trytu. To radioaktywna postać wodoru, która świeci podczas rozpadu. Zastosowanie takiego materiału jest jednak bezpieczne, a dodatkowo gwarantuje, że ilość światła będzie cały czas na odpowiednim poziomie. W soczewkach umieszczono niewielkie fiolki z trytem, ułożone w kształt okręgu z promieniami. Dzięki takiemu wzorowi pręciki otrzymują odpowiednią ilość światła. Osoba śpiąca nie odczuwa dyskomfortu, ponieważ w przypadku umieszczenia źródła światła na oku, adaptacja nerwowa sprawia, że przestaje być ono postrzegane.

 

Czy świecące soczewki mogą zastąpić tradycyjne metody leczenia?

 

W czasie wypoczynku nocnego pręciki są więc wystawione na działanie światła, przez co nie potrzebują tyle tlenu. Dzięki takiemu działaniu nie tworzą się nowe naczynia krwionośne i nie dochodzi do pogorszenia się jakości wzroku. W porównaniu do innych, inwazyjnych sposobów leczenia, świecące soczewki kontaktowe zasługują na miano metody terapii XXI wieku.

   

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródło informacji/zdjęć:

 
 

Udostępnij: