Sport a soczewki kontaktowe

sport a soczewki kontaktowe

Czy sport wyklucza noszenie soczewek? W jakich sportach soczewki kontaktowe sprawdzają się najlepiej, a kiedy nie jest to dobre rozwiązanie? Sprawdź związek pomiędzy soczewkami a uprawianiem sportu.


Czy można nosić soczewki kontaktowe, uprawiając sport?


Dobra jakość widzenia, lepsza koordynacja ruchowa czy wygoda podczas aktywności fizycznej – oto powody, dla których osoby uprawiające sport amatorsko lub profesjonalnie, decydują się na soczewki kontaktowe. Nie można zapomnieć również o takich możliwościach, które dają soczewki takich jak:

  • lepsza widoczność kątowa – jako że soczewka przesuwa się wraz z gałką oczną, ich użytkownik nie ma problemu z widzeniem peryferyjnym, lepsza jest też ocena odległości,
  • eliminacja odblasków – znacząca redukcja odblasków, refleksów świetlnych poprawia adaptację wzroku do gwałtownych zmian w natężeniu światła.

Z drugiej strony, istnieją również i takie sporty, w których nie zaleca się stosowania soczewek kontaktowych w związku z ryzykiem wystąpienia np. stanu zapalnego rogówki.

Dlatego każdorazowo przed rozpoczęciem uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportu, należy skonsultować się ze specjalistą od ochrony wzroku i porozmawiać z nim o tym, czy możesz korzystać z soczewek kontaktowych podczas aktywności fizycznej.


W jakich sportach soczewki sprawdzają się najlepiej?


W wielu przypadkach soczewki kontaktowe a sport to połączenie pożądane. Wśród sportów, gdzie sprawdzą się soczewki, wymienia się: skoki wzwyż, skoki o tyczce, lekkoatletykę czy wspinaczkę. To dobre rozwiązanie dla osób z wadami refrakcji, które uprawiają sporty zespołowe, w tym gry kontaktowe takie jak: piłka nożna, rugby, koszykówka. Warto też sięgnąć po soczewki kontaktowe, gdy grasz w tenisa, uprawiasz strzelectwo czy łucznictwo. To zaledwie kilka przykładów sportów, w których sprawdzają się soczewki kontaktowe.

Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór soczewek jednodniowych np. Biotrue® ONEday, które zapewniają wysoki poziom higieny. Takie soczewki nie wymagają dezynfekcji, ponieważ można założyć je tylko raz. Chcąc ponownie korzystać z soczewek, wystarczy sięgnąć po blister i wymienić je na nową parę.


Kiedy lepiej zrezygnować z soczewek podczas uprawiania sportu?


Czasem jednak powiązanie ze sobą soczewek a uprawiania sportu może narazić oczy na zagrożenie w postaci m.in. zapaleń spojówek. Nie zaleca się stosowania soczewek kontaktowych w przypadku sportów wodnych. Jeżeli pływasz czy nurkujesz, lepiej nie używaj soczewek.

Kontakt soczewek z wodą może wiązać się z wieloma konsekwencjami. Drobnoustroje mogą pozostać na powierzchni lub pod powierzchnią soczewki i doprowadzić do stanu zapalnego w oku.

Ostateczną decyzję o tym, czy w trakcie uprawiania sportu możesz korzystać z soczewek kontaktowych, podejmuje specjalista od ochrony wzroku.

Soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji są wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2019 o wyrobach medycznych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: